Ssanie kciuka - 4 wskazówki jak oduczyć dzieci tego nawyku
Ssanie kciuka u przedszkolaków jest złym nawykiem, który wymaga uwagi – ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby to powstrzymać. Potrzebujesz tylko trochę miłości i cierpliwości!
Rodzice martwią się, gdy widzą ssanie kciuka u swoich dzieci. To prawda, że może to powodować poważne problemy zdrowotne, nie tylko dla zębów i dlatego zrozumiałe jest, dlaczego rodzice mogą być tym zaniepokojeni.
Czy widzieliście sonogramy dzieci ssących kciuk w macicy? To sposób, w jaki odkrywają świat wokół siebie i jest to całkowicie normalne. Zanim zaczniesz się martwić, spróbujmy najpierw zrozumieć, dlaczego to robią.
Kciuk czy smoczek?
Niemowlę ma naturalny odruch ssania. W rzeczywistości potrzebują go, aby przetrwać. W ten sposób zdobywają pożywienie i to je uspokaja. Dziecko, które jest karmione piersią, nie musi ssać kciuka ani używać smoczka, ponieważ ma matkę, która je karmi i uspokaja.
Jednak normalne jest, że dziecko zaczyna wkładać palec lub dwa do ust w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. To jeden z etapów rozwoju, sposób w jaki się uspokaja.
Wielu rodziców uważa, że dawanie dziecku smoczka jest lepsze niż pozwolenie mu na ssanie kciuka. Uważają, że łatwiej jest zabrać smoczek, gdy nadejdzie czas. Od kciuka nie oderwiesz tak łatwo! Obie metody mają jednakowe konsekwencje, jeśli nie zostaną zakończone po ukończeniu przez dziecko dwóch lat.
Mogą wówczas przyczynić się do:
- Niewłaściwego ustawienia zębów i deformacji jamy ustnej.
- Problemów z wymową.
- Ukrywania ukrytych problemów emocjonalnych.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Smoczek i butelka: czy są szkodliwe dla dzieci?
Ssanie kciuka – jak powstrzymać przed tym moje dziecko?
W normalnych warunkach, gdy dziecko wkłada palce (i kciuki) do ust nawyk ten ustaje sam z siebie w wieku około dwóch lat. W tym wieku nie ma więc powodu do zmartwień.
Kiedy kończy 3 lub 4 latka i nadal ssie kciuk, obserwuj je i szukaj przyczyn. W ten sposób będziesz w stanie znaleźć skuteczniejsze sposoby powstrzymania go i tym samym zadbasz o ochronę zębów dziecka.
Ponieważ nie ma dwójki takich samych dzieci i rozwijają się w różnym tempie, można powiedzieć, że moment rozpoczęcia działania powinien mieć miejsce, gdy zaczynają się pojawiać zęby przednie. Jeśli zauważyłeś, że zęby zaczynają się rozrastać, aby zrobić miejsce dla kciuka, to zdecydowanie czas by przerwać nawyk.
Oto 4 podstawowe wskazówki, które mogą Ci pomóc.
Określ przyczynę i przedstaw dziecku inne opcje
Jeśli Twoje dziecko ssie kciuk, aby pomóc sobie zasnąć, udostępnij mu inne sposoby na zasypianie. Utul, opowiedz jakąś historię, daj im ulubiona maskotkę lub lalkę.
Jeśli ssie kciuk, kiedy jest zdenerwowane lub niespokojne, być może wystarczy, że tylko porozmawiasz z nim, przytulisz i pocieszysz. Jeśli twoje dziecko robi to, kiedy się nudzi, nadszedł czas, aby pobudzić jego kreatywność i odwrócić uwagę.
Zacznij zabawę, namów do zajęć plastycznych, wybierz się na spacer… to może być dokładnie to, o co naprawdę prosi, kiedy ssie kciuk.
Wyjaśnij konsekwencje
Czasami uciekasz się do sztuczek lub wizyty u lekarza, kiedy tak naprawdę wystarczy zacząć rozmowy z dzieckiem. Wyjaśnij mu w prosty sposób, dlaczego nie jest dobrym pomysłem, aby nadal ssało kciuk.
Możesz być zaskoczony, jak wiele dzieci rozumie, co do nich mówisz i postąpi według Twojej woli. Powiedz mu, że od takiego nawyku mogą się popsuć zęby, że nie jest już malutkim dzieckiem i teraz nadszedł czas, by przestać ssać kciuk.
Jednak nie pozwól mu czuć zawstydzenia przed innymi ludźmi. Zdecydowanie nie krzycz na nie ani nie karz, jeśli złapiesz je z kciukiem w buzi. Wówczas istnieje ryzyko, że przestanie to robić w Twojej obecności, ale nadal będzie tak postępować, gdy zostanie samo.
Znacznie lepiej jest stosować pozytywne wzmocnienie, gdy widzisz, jak radzi sobie z podstawową przyczyną (senność, niepokój, nuda) w lepszy sposób.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wspólne przyjemne zajęcia: klucz do szczęśliwego związku
Przykryj kciuk
Może okazać się konieczne podjęcie dalszych kroków, aby dziecko nie ssało kciuka. Prawdopodobnie od ssania kciuka pojawiły się na nim jakieś odciski, więc owiń je bandażem i wyjaśnij, że ma je to zmniejszyć.
Bandaż powinien być zabezpieczony, ale nie za ciasny. Nie chcesz, aby Twoje dziecko samo je zdejmowało. Zmieniaj go dwa razy dziennie i pozostaw, postępuj tak zarówno w dzień jak i w nocy przez 2 tygodnie.
Jeśli spróbuje ssać kciuk, konsystencja i smak bandaża będą je odstraszać. Niektórzy rodzice nakładają na nie również ocet lub cytrynę, aby było jeszcze bardziej nieprzyjemnie. Rób to, co zadziała najlepiej..
Po 2 tygodniach, jeśli Twoje dziecko przestało ssać kciuk i pracowaliście wspólnie nad przyczynami, problem najprawdopodobniej ustąpił i nastąpi zmiana w zachowaniu.
Uzyskaj poradę eksperta
Jeśli żadna z powyższych wskazówek nie pomoże dziecku przestać ssać kciuka, czas skorzystać z pomocy specjalisty. Ortodonta może mieć na przykład urządzenie, które uniemożliwi dziecku umieszczenie kciuka w ustach.
Jeśli jednak problem wydaje się nieproporcjonalny lub trudny do kontrolowania, musisz zasięgnąć porady u psychologa dziecięcego. To może być oznaka głębszego, poważniejszego problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ellingson, S. A., Miltenberger, R. G., Stricker, J. M., Garlinghouse, M. A., Roberts, J., Galensky, T. L., & Rapp, J. T. (2000). Analysis and treatment of finger sucking. J Appl Behav Anal. https://doi.org/10.1901/jaba.2000.33-41
- Stricker, J. M., Miltenberger, R. G., Anderson, C. F., Tulloch, H. E., & Deaver, C. M. (2002). A functional analysis of finger sucking in children. Behavior Modification. https://doi.org/10.1177/0145445502026003008
- Pădure, H., Negru, A. R., & Stanciu, D. (2012). The class II/1 anomaly of hereditary etiology vs. thumb-sucking etiology. Journal of Medicine and Life.