Sprzeczka - pięć kroków, by zdobyć w niej przewagę
Sprzeczka to rodzaj konwersacji, w której pojawia się nieporozumienie, rozbieżność opinii oraz jasna potrzeba zdobycia przewagi naszymi argumentami nad tym, co wyraża druga osoba.
Prawda jest taka, że większości z nas nikt nie nauczył, w jaki sposób się zachować, gdy wybucha sprzeczka. Nie wiemy często, co i jak powiedzieć a także jakie zachowania mogą doprowadzić do zdrowego zakończenia dyskusji uwieńczonego zgodą i porozumieniem. Okazuje się jednak, że istnieje cała seria kluczowych czynników, które mogą nam pomóc.
Przede wszystkim musimy zrozumieć, że największym wrogiem porozumienia, gdy wybucha sprzeczka są negatywne emocje. Nieporozumienie partnerów, dyskusja ze współpracownikiem albo z szefem – wszystko to wywołuje u nas uczucie zakłopotania i silny dyskomfort. Pojawia się złość, frustracja a nawet furia.
Jeżeli nauczymy się kontrolować emocje, uda nam się osiągnąć spokój mentalny, dzięki któremu łatwiej będzie nam rozmawiać i zdobyć przewagę w dyskusji. W dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci pięć sposobów na to, by osiągnąć ten cel.
1. Gdy wybucha sprzeczka, nie atakuj – słuchaj i szanuj drugą osobę
Gdy zdarzy się sprzeczka, musisz wiedzieć jedno – nic nie osiągniesz poprzez atakowanie. Jeżeli chcesz wygrać i zdobyć przewagę, użyj dobrych argumentów i bądź charyzmatyczny. Zachowuj się jak osoba, która jest bardzo pewna tego, co mówi. Dzięki temu wpłyniesz na rozmówcę, kierując go ku rozwiązaniu sytuacji.
- Musisz zrozumieć, że zachowania takie jak atakowanie, poniżanie, krzyk czy oskarżanie na nic się nie przydają, gdy wybucha sprzeczka. Co gorsza, mogą one jeszcze pogorszyć sytuację i doprowadzić rozmowę do punktu, z którego nie będzie już powrotu. Naprawdę nie warto ryzykować.
- Choć sprzeczka opiera się zazwyczaj na tym, co nas różni, denerwuje czy krzywdzi oraz na nieporozumieniu, to bardzo ważne, by nie brać kwestii personalnie. Chodzi raczej o to, by postarać się myśleć racjonalnie.
- Aby osiągnąć ten cel, postaraj się myśleć chłodno, uspokój serce i mów pewnym głosem.
Nigdy nie zapominaj, że masz do czynienia z drugim człowiekiem. Szanuj go. Jeżeli pozwolisz, żeby negatywne emocje przejęły nad Tobą kontrolę, przestaniesz słuchać. Jeżeli natomiast nie będziesz słuchać, stracisz możliwość używania logicznych i sensownych argumentów.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Kłótnia – pięć zwrotów, aby ją zakończyć
2. Zamiast: “dlaczego” używaj: “jak”
Być może pomysł ten wyda Ci się banalny. Okazuje się jednak, że gdy wybucha sprzeczka, istnieją słowa, które potrafią skutecznie zbić z tropu drugą osobę. Zmusza ją to do tego, by coś sobie uświadomić bądź głębiej się nad czymś zastanowić.
Posłużmy się pewnym przykładem. Załóżmy, że wybuchła sprzeczka między nami i naszym partnerem. Zwracamy się do niego słowami:
- “Dlaczego nie bierzesz mnie pod uwagę, gdy podejmujesz jakąś decyzję? Dlaczego zrobiłeś to nic mi o tym nie wspominając?”.
Zazwyczaj gdy stawiamy tego typu pytania, partner odbija piłeczkę używając klasycznych i łatwych do przewidzenia odpowiedzi.
Pomyśl jednak, co może się stać, gdy zrobisz to w następujący sposób:
- “Jak Twoim zdaniem czuję się, gdy podejmujesz decyzje nie biorąc mnie pod uwagę”.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Ruminacje – myśli, które generują lęk i niepokój
3. Nie myśl o tym, kto ma rację. Szukaj wspólnej płaszczyzny
Sprzeczka nie należy do najwygodniejszych sytuacji życiowych. Nawet jednak w takiej sytuacji należy pamiętać, że jej celem nie jest wymuszanie na drugim człowieku, żeby na siłę przyjął i zaakceptował nasz punkt widzenia.
Należy natomiast dążyć do poniższych celów:
- Niech druga osoba uświadomi sobie nasz punkt widzenia.
- Nie chcemy dodatkowo pogorszyć sytuacji.
- Jeżeli uda nam się znaleźć wspólną płaszczyznę i dojść do zgody, wyjdziemy z tego silniejsi i mądrzejsi.
Przeczytaj też artykuł: Osoba asertywna – poznaj jej 5 cech charakteru
4. Postaraj się kontrolować swój ton głosu, bądź asertywny i unikaj wtrąceń
Zwroty w stylu: “Ty nigdy mnie nie rozumiesz”, “Nie wiesz, co mam na myśli“ a nawet już samo zaczynanie zdań od słowa: “nie” może postawić mur między nami a naszym rozmówcą.
Dzieje się tak, ponieważ tego typu zwroty nadają rozmowie negatywnego wydźwięku, co jest szczególnie niekorzystne, gdy wybucha sprzeczka.
- Postaraj się wypowiadać asertywnie. Bądź stanowczy, ale wykazuj empatię w stosunku do drugiego człowieka.
- Zamiast zaczynać zwroty od słowa: “nie”, wypowiadaj zdania w stylu: “wiem, co chcesz mi przekazać i rozumiem Cię”.
- Postaraj się, żeby ton Twojego głosu był rozluźniony. Nie pozwól się wytrącić z równowagi. Zachowuj przyjazne nastawienie i nie stwarzaj niepotrzebnego dystansu.
- Choć oczywiście nie należy ignorować swoich emocji i zaniedbywać swojej uczuciowej strony, gdy wybucha sprzeczka, warto korzystać z logicznego myślenia.
- Bardzo często zdarza się, że w pewnym momencie sprzeczki osoba użyje mało logicznego argumentu. Bądź uważny i słuchaj. Z łatwością wykryjesz ten moment i uświadomisz rozmówcy jego błąd.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Bądź sobą i zjednuj sobie ludzi – 9 psychologicznych trików
5. Używaj argumentów oraz idei, które budzą w rozmówcy empatię
Jednym z najczęstszych problemów jakie pojawiają się na naszej drodze, gdy wybucha sprzeczka jest brak umiejętnej argumentacji.
- W naszej głowie kotłują się idee, emocje oraz myśli ale nie jesteśmy w stanie ich szybko i skutecznie poukładać tak, by rozmawiać z pewnością siebie, spokojem i logiką.
- Powinniśmy nauczyć się porządkować nasze myśli aby wyrażać je w sposób jasny, logiczny i precyzyjny.
Bardzo przydatną wskazówką jest również to, by uwzględniać w rozmowie zwroty niejako zmuszające rozmówcę do odczucia w naszą stronę empatii.
Oto kilka przykładów:
- “Rozumiesz mnie, dobrze wiesz, co mam na myśli”
- “Jesteś mądrą osobą i na pewno jesteś w stanie wczuć się w moją sytuację”
Podsumowując, gdy na horyzoncie pojawia się sprzeczka, musimy dać sobie czas, zastosować inteligencję emocjonalną i odpowiednie techniki. Jeżeli podejdziemy do tego ze spokojem, szacunkiem i z dobrymi, przemyślanymi argumentami najprawdopodobniej uda nam się dojść do zgody, która usatysfakcjonuje obie strony.
Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Almog, L. (2006). Who Can Argue With Love?. AMERICA-NEW YORK-, 195(9), 22.
-
Yoo, H., Bartle-Haring, S., Day, R. D., & Gangamma, R. (2014). Couple communication, emotional and sexual intimacy, and relationship satisfaction. Journal of sex & marital therapy, 40(4), 275-293.
-
Williamson, H. C., Altman, N., Hsueh, J., & Bradbury, T. N. (2016). Effects of relationship education on couple communication and satisfaction: A randomized controlled trial with low-income couples. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 84(2), 156.