Skromność pozwoli Ci odnieść sukces
Skromność to nie tylko cnota, ale i wartość, o którą każdy z nas powinien dbać i przekazywać kolejnym pokoleniom. W dzisiejszym świecie bardzo często myli się jednak sukces z władzą nad innymi ludźmi i nieokiełznanym egoizmem.
Każdy z nas przechodzi przez długą drogę swojego życia i na niektórych jego etapach może pojawić się w nas pragnienie władzy i sukcesu. Warto jednak mimo wszystko zachować czystość i skromność, które w rzeczywistości są prawdziwą miarą naszego człowieczeństwa.
Zwycięzca nie patrzy na innych z góry.
Czy da się odnieść sukces bez łamania swoich zasad i pogardzania innymi ludźmi? Nie jest to łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jednak wciąż jest to możliwe i warto być jedną z takich osób, którym sukces nie przysłonił drugiego człowieka.
Są wśród nas ludzie, według których skromność jest synonimem słabości i uległości. Innymi słowy, uważają oni, że skromni ludzie zawsze stawiają potrzeby innych przed swoimi, przez co nigdy nie będą w stanie odnieść sukcesu.
Przeczytaj także: Nawyki przed snem – ludzie sukcesu
Jeszcze inni utożsamiają skromność z wierzeniami buddyjskimi; rzeczywiście, Budda wielokrotnie przypominał, że najważniejsze jest dobre i czyste serce, a nie przywiązanie do dóbr materialnych.
Podkreślał także, że warto być wolnym i dumnym człowiekiem, jednocześnie nie zapominając o szacunku do innych.
Wydaje się, że nie potrzebujemy już więcej wytłumaczeń dla czegoś tak naturalnego i prostego jak skromność. Bycie skromnym nie oznacza bycia biednym i zatroskanym; nie wymaga także przynależności do żadnego ruchu duchowego czy wyznawania konkretnej religii.
Skromność to uniwersalna wartość mówiąca o tym, że nie warto patrzeć na innych ludzi z góry, co więcej jest to wiara w siłę wzajemności i szacunku. Nie trzeba więcej o tym mówić, trzeba za to stosować to w praktyce.
Nie wystarczą puste słowa
Każdy z nas zna jakąś osobę publiczną, polityka czy biznesmena, który choć lubi chwalić się swoim dobrym sercem i chęcią dzielenia się z innymi, nie zawsze stosuje się do swoich słów w praktyce.
Tacy ludzie uwielbiają mówić głośno o wartościach, z którymi w prywatnym życiu nie mają zbyt wspólnego. Pomyśl o tysiącach, jeśli nie milionach ludzi pracujących w skrajnych warunkach na fortuny takich właśnie ludzi.
Co więcej, nie musimy koniecznie patrzeć aż tak daleko; tacy ludzie są także wśród nas, tuż obok. Być może nawet w Twoim otoczeniu jest ktoś znajomy, kto także więcej mówi niż robi, nie działa realnie choć ciągle powtarza, ile poświęca dla innych.
Przeczytaj także: Znajomi cię wykorzystują?
Innymi słowy są to ludzie, którzy lubią podkreślać, jakimi dobrymi są ludźmi, choć rzeczywistość może wyglądać zgoła inaczej. Warto poświęcić chwilę na refleksję na ten temat i mieć to na uwadze. Każde nasze słowo powinno mieć pokrycie w naszych czynach. Trzeba działać, a nie tylko mówić.
Skromni ludzie nie chwalą się swoimi osiągnięciami na każdym kroku; nie musza, gdyż widać to na przykładzie realnych czynów i osiągnięć. To tacy ludzie zasługują na nasz szacunek i podziw.
Skromność to wartość, której warto się nauczyć
Tak zwana pozytywna psychologia, której autorem jest Martin Seligman, uważa skromność za czynnik niezbędny do osiągnięcia sukcesu i szczęśliwego życia. Pozytywna psychologia powstała po to, by zdradzić nam, jakimi strategiami się kierować, aby panować nad własnym szczęściem.
Przez wiele lat psychologowie zajmowali się tylko i wyłącznie leczeniem chorób i zaburzeń – podejście do psychologii było więc zupełnie odmienne od tego, co proponuje Martin Seligman.
Uważa on, że nauka ta powinna iść w odwrotnym kierunku – powinna dawać refleksje na temat szczęścia, radości i optymizmu i doradzać ludziom, jak to wszystko osiągnąć.
Życie każdego z nas może wypełnić się radością, spokojem i optymizmem. Jednym z głównych warunków, by osiągnąć ten cel jest właśnie skromność i nieustanne ćwiczenie w praktyce powiązanych z nią zachowań. Oto kilka strategii, które warto włączyć do swojego życia:
- Przyznaj się do błędów i wykorzystaj swoją dojrzałość emocjonalną do ich naprawienia. Nie chodzi tu tylko o Twoje dobre samopoczucie i rozwój osobisty, ale także, aby nieść radość innym ludziom. To będzie miarą Twojego sukcesu.
- Naucz się doceniać to, co w życiu naprawdę ważne. Miłość, przyjaźń, namiętność, poczucie humoru, empatia czy chęć poznawania… To właśnie wartości, o które warto zadbać.
- Ciesz się z małych rzeczy, skup się na teraźniejszości. Patrz, obserwuj i ucz się na własnych błędach. Czerp też od innych ludzi, od nich również możesz wiele się nauczyć.
- Bądź wzorem dla swoich dzieci. Naucz je, jak ważna w życiu jest skromność, empatia, szacunek do innych i umiejętność rozpoznawania własnych emocji.