Skóra dzieci - jak dbać o nią latem?
Z pewnością więcej niż raz zastanawiałaś się, czy latem skóra dzieci wymaga szczególnej troski. Jeśli chodzi o znaczenie dbania o skórę dzieci, Anna Codina (2003) wskazuje, że:
«Grubość naskórka i skład lipidów u dzieci i niemowląt nie różnią się znacząco od osób dorosłych. Natomiast naskórek wcześniaka jest znacznie cieńszy, a warstwa rogowa naskórka jest nadal słabo rozwinięta»
Z tego powodu pielęgnacja skóry wcześniaków jest – zdaniem autora – niezwykle ważna. A zatem jasne jest, że biorąc pod uwagę te cechy, u wcześniaków należy spodziewać się zwiększonego ryzyka penetracji leków i produktów stosowanych miejscowo.
Skóra dzieci w lecie wymaga specjalnej pielęgnacji
W odniesieniu do niemowląt i dzieci, Anna Codina wskazuje również, że mają już wykształcony naskórek. Dzięki temu ich skóra spełnia jedną ze swoich podstawowych funkcji: barierę, czy też ochronę skórną.
Istnieją jednak różnice w rozwoju zarówno naskórka, jak i skóry właściwej, ponieważ nie jest ona kompletna po urodzeniu.
Można powiedzieć, że po narodzeniu skóra rozpoczyna proces dojrzewania i adaptacji poporodowej i stopniowo coraz bardziej przypomina skórę osoby dorosłej.
W związku z powyższym „należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu środków miejscowych na skórę dzieci. Stosunek powierzchni ciała do jego masy jest bowiem dużo większy niż u dorosłych, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wchłaniania przezskórnego »- potwierdza Anna Codina.
Inną fizjologiczną cechą w dzieciństwie jest to, że elastyczne włókna skóry dzieci w wieku od 3 lat są już podobne do włókien skóry osób dorosłych.
Obawy związane ze słońcem
Nie bez znaczenia jest zatem podejmowanie środków ostrożności podczas opalania i podkreślanie kwestii ochrony przed słońcem w dzieciństwie.
Zawsze należy podkreślać znaczenie ochrony dzieci przed światłem słonecznym. Przede wszystkim poprzez stosowanie odpowiednich ubrań (czapki, koszule z długim rękawem), ale także nakładanie kremów i mleczek ochronnych.
Należy również wziąć pod uwagę, że właśnie w okresie dzieciństwa i dojrzewania otrzymujemy ponad połowę promieniowania ultrafioletowego. Z czasem promieniowanie kumuluje się i może ostatecznie doprowadzić do rozwoju raka skóry.
Nie chodzi jednak o to, aby straszyć apokaliptycznym spojrzeniem na ten temat. Chodzi raczej o to, żeby podjąć niezbędne kroki, aby nurkowanie w basenie i spacery po plaży były jedynie przedmiotem radości i przyjemności.
Dlatego podczas opalania należy zmaksymalizować filtry przeciwsłoneczne u dzieci. Należy tez pamiętać, że stanowią one jedynie uzupełnienie pozostałych środków pielęgnacji skóry w dzieciństwie.
Czy skóra dzieci ma specyficzną mikroflorę?
Według informacji Biocodex Microbiota Institute: „skóra jest złożona i pokryta setkami gatunków żywych mikroorganizmów, zorganizowanych w bardzo szczególny sposób, które tworzą mikrobiotę skóry. Zaburzenie tej równowagi może spowodować chorobę skóry ».
Mikroflora ma – według tego samego źródła – kilka funkcji: obronną, funkcję bariery skórną i regulatora układu odpornościowego. Spełniając te funkcje mikrobiota skóry ewoluuje stopniowo i zmienia się u poszczególnych osób w zależności od różnych czynników.
«Brak równowagi mikrobiologicznej wiąże się bezpośrednio z chorobami dermatologicznymi, takimi jak trądzik, łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Zrozumienie wpływu mikroflory skórnej na mechanizmy wywołujące niektóre choroby skóry usprawniłoby ich leczenie ».
Wnioski …
- Skóra dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji, na która należy zwrócić jeszcze większą uwagę w okresie letnim.
- Chociaż wcześniaki są bardziej wrażliwe, wszystkie dzieci wymagają również dodatkowej opieki, dopóki ich skóra nie zacznie stopniowo osiągać stopnia ochrony jak u dorosłych.
- Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest niezbędna w każdym wieku, jednak w dzieciństwie i młodości ma specjalne znaczenie. Dlatego w tym wieku szczególnie nie można jej zaniedbywać.
- Należałoby szczególnie zainteresować się postępem badań nad mikroflorą skóry, które mogą wnieść nowe fakty do wiedzy na ten temat.
- Wreszcie najważniejsza jest zasada dotycząca pielęgnacji skóry dzieci: lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Czy zdawałaś sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o skórę dzieci w lecie? Teraz, gdy wątpliwości zostały rozwiązane, nie wahaj się wzmocnić środki ochrony skóry o tej porze roku.
W ten sposób Twoje pociechy będą lepiej zabezpieczone i będziecie się mogli cieszyć latem i słońcem bez obaw.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Biocodex Microbiota Institute staff. (n.d.). La microbiota cutánea. Bicodez Microbiota Institute. https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com
- Codina, A. (2003). Cuidados de la piel del niño. Offarm: farmacia y sociedad, 22(4), 94-100. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-cuidados-piel-del-nino-13046054
- Diffey, B. L., & Cheeseman, J. (1992). Sun protection with hats. British Journal of Dermatology, 127(1), 10-12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1637687/
- Adam, J. (1998). Sun-protective clothing. Journal of cutaneous medicine and surgery, 3(1), 50-53. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9677262/