Skąd się bierze trądzik u dorosłych?
Gdy słyszymy słowo trądzik, na myśl od razu przychodzą nam nastolatki. Czy wiesz jednak, że uporczywe krosty mogą spędzać sen z powiek również dorosłym?
Jeżeli należysz do tych osób, które cierpią na tego typu dolegliwości, na pewno chcesz poznać ich przyczynę. Okazuje się, że płeć piękna jest bardziej narażona na występowanie wyprysków, ale również mogą one przysporzyć problemów niektórym mężczyznom.
W dzisiejszym artykule odkryjesz kilka czynników, przez które trądzik dopada również dorosłych.
Trądzik nie tylko problemem nastolatków
Myślałaś, że zaskórniki i koszmarne czerwone krosty przestaną Cię gnębić wraz z osiągnięciem wieku dorosłości? Jednak mimo to, że już od kilku lat nie jesteś nastolatką, trądzik wciąż doprowadza Cię na skraj rozpaczy? Spokojnie, nie jesteś jedyną osobą, której ten problem spędza sen z powiek.
Istnieje wiele przyczyn, przez które ta dolegliwość dopada ludzi w wieku, kiedy to teoretycznie już nie powinno go być.
Trądzik w wieku dorosłym nie występuje tylko i wyłącznie u tych osób, które w wieku młodzieńczym borykały się z tą dolegliwością próbując wszystkich istniejących kremów, maści, preparatów i zabiegów byle tylko zmniejszyć jego widoczność.
Również może uprzykrzyć życie tym, którzy podczas całego okresu dojrzewania doświadczyli jedynie kilku niewielkich wyprysków.
Istnieje tak wiele przyczyn tej dolegliwości, że nie sposób je wszystkie wymienić, ale dziś przedstawimy Ci te najbardziej powszechne i może wśród nich znajdziesz przyczynę swojego problemu.
Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
Kobiety, które wybierają tę opcję antykoncepcji, często przed dniami menstruacyjnymi obserwują intensywne występowanie trądziku. Strefy, w których szczególnie jest on widoczny to czoło, nos i policzki.
Zachwianie równowagi hormonalnej
Zachwianie równowagi hormonalnej organizmu może objawić się poprzez zwiększoną produkcję męskich hormonów, a tym samym wzmożone wydzielanie łoju w wewnętrznych partiach skóry. W konsekwencji można obserwować wszelkiego rodzaju zmiany skórne w tym też występowanie trądziku.
Ciąża, a trądzik
Na tym etapie na skórę kobiety oddziałuje wiele zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie. Oprócz plam i rozstępów mogą pojawić się również wypryski zwłaszcza na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
Stres
W tym wypadku dotyczy w równym stopniu obu płci. Tempo życia, które obserwuje się w szczególności w dużych miastach, może powodować problemy skórne.
Stres zwiększa pracę nadnerczy, które są odpowiedzialne za produkcję między innymi tłuszczów. Z tego powodu trądzik dotyka zwłaszcza te osoby, które wykonują stresujące, wielogodzinne zajęcia.
Palenie papierosów
Palenie jest szkodliwe dla całego naszego organizmu. Powoduje choroby płuc, nerek oraz układu krążenia. Substancje toksyczne, które znajdują się w dymie papierosowym, sprzyjają obrażeniom skóry, a badania potwierdzają, że 40% osób palących cierpi z powodu trądziku.
Ekspozycja na słońce
Rozsądne korzystanie z promieni słonecznych nie wpływa negatywnie na nasz organizm.
Problem zaczyna się w momencie, gdy spędzamy wiele godzin na słońcu i wystawiamy twarz na działanie promieni UV. Niestosowanie kremów ochronnych również szkodliwe wpływa na zdrowie skóry i nie tylko może prowadzić to pojawienia się wyprysków, ale i do poważnych schorzeń takich jak czerniak.
Ponadto nieodpowiednie korzystanie ze słońca prowokuje powstawanie plam, przebarwień, zaczerwienień, a nawet poparzeń.
Złe nawyki żywieniowe
Dieta bogata w tłuszcze, cukry i białą rafinowaną mąkę może powodować zwiększoną produkcje sebum, co w konsekwencji zaowocuje trądzikiem. To samo można zaobserwować przy spożywaniu czekolady, kawy czy nawet cytrusów.
Wyciskanie krost
Jeżeli za każdym razem za wszelką cenę starasz się wycisnąć krosty, najprawdopodobniej spowoduje to powstawanie nowych. Dlaczego?
Ponieważ wyciskanie wyprysków szkodzi skórze. Oprócz pozostawiania czerwonych nieestetycznych śladów i obrzęku, obszar może zostać zarażony bakteriami, które znajdują się na naszych rękach i w szczególności gromadzą się na końcach palców.
Z drugiej strony stan twarzy dotkniętej trądzikiem może się znacznie pogorszyć, jeżeli mamy w nawyku ciągłe jej dotykanie. Podrażnia to skórę właściwą i powoduje intensywniejszą produkcję sebum.
Częste stosowanie produktów złuszczających
Powszechnie uważa się, że kosmetyki złuszczające pomagają wyeliminować uporczywe krosty. To prawda jednak nie powinniśmy ich nadużywać, ponieważ od intensywnego pocierania wpłyną one na skórę właściwą.
Również nie jest wskazane zbyt częste zmienianie produktów do pielęgnacji twarzy przed tym, jak dadzą oczekiwany efekt (pierwsze rezultaty stosowania podobnych preparatów obserwuje się po czterech tygodniach).
Usuwanie włosków z twarzy
Używanie kremów, wosku czy maszynek do golenia może być przyczyną występowania trądziku. Dzieje się tak dlatego, że podczas podobnych zabiegów może dojść do zapchania porów i wytwarzania większej ilości sebum.
Mycie twarzy wodą z mydłem
Perfumowane mydła nie wpływają korzystnie na naszą skórę. Pozostawiają ją wysuszoną, zaczerwienioną i podrażnioną. Wszystko to jest idealnym środowiskiem do pojawienia się trądziku.
Brak odpowiedniego nawodnienia i oczyszczania
Utrzymanie odpowiedniej higieny skóry jest niezbędne w zapobieganiu powstawania wyprysków. W ten sposób unikniemy nadmiernej produkcji sebum i gromadzeniu się tłuszczów. Z tego powodu zaleca się głębokie oczyszczanie przynajmniej raz w tygodniu.
Bez tego zabiegu istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się zaskórników i rozszerzonych porów.
To samo tyczy się niedostatecznego nawilżenia skóry. Kosmetyki mające na celu odpowiednie jej nawodnienie są tak zaprojektowane, by przywrócić jej odpowiednią gładkość. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku powinnaś wziąć pod uwagę rodzaj Twojej skóry.
Błędem jest przekonanie, że właściciele skóry tłustej nie powinni stosować podobnych kremów i że skóra ich nie ma tendencji do wysychania.
Zbyt intensywny makijaż
W momencie, gdy pojawia się krosta wszystkie mamy zgubny nawyk do ukrywania jej pod płynnym fluidem lub pudrem w proszku. Bardzo ważne jest umożliwienie skórze sprawnego oddychania. Jeżeli zatkamy pory, będzie dość skomplikowane, by krosta zniknęła.
Innym poważnym błędem jest udanie się spać bez wcześniejszego usunięcia makijażu. Nagromadzenie produktów kosmetycznych na skórze twarzy powoduje zwiększoną produkcję tłuszczów i zatyka ujścia mieszków włosowych.
Brak aktywności fizycznej, a trądzik
Siedzący tryb życia nie tylko powoduje przyrost masy ciała i zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca. Brak ruchu również powoduje trądzik, a wytłumaczenie tego jest bardzo proste. Nagromadzone toksyny nie są sprawnie eliminowane wraz z potem i gromadzą się w porach, co sprzyja pojawianiu się wyprysków.