Sezonowa alergia – uniknij jej z pomocą natury!
Sezonowa alergia dopada corocznie tysiące osób w naszym kraju. Ci, którzy muszą się regularnie z nią zmierzać, doskonale wiedzą, jak nieprzyjemne objawy są w stanie uprzykrzyć codzienne życie.
Jeśli i tobie sezonowa alergia daje się we znaki, koniecznie zapoznaj się z poniższymi produktami, które w naturalny sposób pomogą Ci zwalczyć najbardziej uciążliwe symptomy uczulenia na niektóre składniki. Przygotowanie naturalnych remediów jest bardzo proste, a ich skuteczność potwierdzona!
Jeśli każda zmiana pór roku lub nagłe kontrasty temperatury wiążą się u ciebie z alergią, bez wahania powinieneś sięgnąć po naturalne środki zaradcze. Poniższe kuracje sprawią, że przestaniesz stale kichać, zatkany nos się odetka i znów będziesz mógł spokojnie oddychać, a podrażnione, czerwone oczy znów odzyskają swój naturalny kolor i zdrowy blask.
Poczuj ulgę już dziś!
1. Kilka pikantnych przypraw i sezonowa alergia znika!
Zastanawiałeś się kiedykolwiek się nad tym, że lekarstwo na twoją alergię, może znajdować się w Twojej własnej spiżarni. Wystarczy, że dodasz do swoich ulubionych potraw odpowiednie, pikantne przyprawy, a być może szybko odczujesz ulgę i nieprzyjemne objawy uczulenia znikną jak ręką odjął.
Chociaż trudno w to uwierzyć – ponieważ zwykle ostre przyprawy wywołują łzawienie oczu oraz wzmagają produkcję kataru – w rzeczywistości, pomagają one złagodzić wywołane alergią infekcje błony śluzowej nosa. Dzięki poniższym przyprawom szybko i skutecznie można odblokować zatkany nos.
Przykłady przypraw łagodzących objawy alergii:
- Pieprz Cayenne
- Imbir
- Musztarda
- Ostra papryka
- Świeży czosnek i cebula
2. Ocet jabłkowy, a alergia
Dobroczynne składniki octu jabłkowego znakomicie łagodzą typowe dla alergii symptomy. Ich największą zaletą jest naturalna zdolność do ograniczania ilości wydzielanego przez błony śluzowe nosa śluzu.
Jak stosować ocet jabłkowy, aby alergia ustąpiła?
- Rozpuść łyżkę wysokiej jakości ekologicznego octu jabłkowego w szklance wody. Pij następnie ten napój trzy razy dziennie.
- Możesz również zmieszać łyżkę octu jabłkowego z łyżką świeżo wyciśniętego soku z cytryny i połową łyżki miodu. Ten naturalny specyfik również należy spożywać trzy razy dziennie. W większości przypadków rezultaty są niemalże natychmiastowe.
3. Alergia, a napar z pokrzywy
Liście pokrzywy wykazują bardzo silne, naturalne właściwości antyhistaminowe, które fantastycznie zwalczają sezonowe alergie i wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe organizmu.
- Przygotuj napar ze świeżych lub ususzonych liści pokrzywy i popijaj go przez cały dzień. W ciągu kilkudziesięciu godzin symptomy alergii powinny ustąpić, a ty powinieneś odczuć ogromną ulgę i wrócić do pełni zdrowia.
4. Miód
Tu mamy dla ciebie ciekawostkę – spożywanie produkowanego w twoim miejscu zamieszkania miodu pomaga organizmowi zaadaptować się do unoszących się w powietrzu alergenów, a tym samym w naturalny sposób zapobiega występowaniu alergii.
- Wystarczy każdego dnia spożywać przynajmniej jedną łyżkę miodu wyprodukowanego w okolicy miejsca twojego zamieszkania.
- Staraj się rozpocząć miodową kurację na około 30 dni przed zmianą pór roku. Twoje ciało będzie się stopniowo przystosowywało do innych warunków środowiskowych i klimatycznych.
Przeczytaj koniecznie: Miód – odkryj 4 niezwykłe właściwości zdrowotne
5. Spora dawka witaminy C i alergia przestanie Ci dokuczać!
Owoce cytrusowe stanowią bardzo bogate źródło witaminy C – składnika odżywczego, który doskonale zwalcza wszelkiego rodzaju alergie oraz, stosowany profilaktycznie, pozwala im zapobiegać. Co więcej, witamina C jest najlepszym naturalnym środkiem antyhistaminowym.
Ponadto cytryny, pomarańcze czy grejpfruty są autentyczną bombą antyoksydantów, które nie tylko hamują szkodliwe działanie wolnych rodników, ale także pomagają na długo zachować zdrowie i młodość.
Pamiętajmy, że nie tylko cytrusy charakteryzują się zawartością witaminy C. Możemy ją również znaleźć w:
- Brokułach i warzywach kapustnych
- Papryce
- Truskawkach
- Ananasie
- Kiwi
6. Kurkuma
Aromatyczna kurkuma to kolejny produkt, którego nie powinno zabraknąć w diecie osób zmagających się z sezonowymi alergiami. Ten pomarańczowy korzeń doskonale zwalcza przykre objawy uczulenia na rozmaite pyłki oraz sprawia, że alergia szybko ustępuje.
- Głównym składnikiem aktywnym kurkumy jest kurkumina – substancja, która w naturalny sposób pomaga odetkać zatkany nos.
- Aby w pełni wykorzystać cenne właściwości kurkumy, należy włączać tę przyprawę do jak największej ilości dań.
7. Olejki eteryczne
Olejki eteryczne z lawendy, eukaliptusa, róży czy mięty skutecznie pomagają oczyścić drogi oddechowe z zalegających w nich śluzów i wydzielin. Doskonale nadają się zatem do leczenia nieprzyjemnych objawów sezonowych alergii.
Jak należy stosować olejki?
- Jeśli zdecydujesz się na olejek lawendowy lub miętowy, rozpuść od jednej do trzech kropli w jednej łyżce oleju migdałowego lub oliwy z oliwek. Wcieraj przygotowaną miksturę w skronie i podeszwy stóp.
- Z kolei, jeśli wybierzesz olejek różany albo eukaliptusowy, zwilż kilkoma kroplami wacik lub bawełniany płatek kosmetyczny i przystaw do nosa. Spokojnie wdychaj orzeźwiający aromat olejku. Objawy alergii powinny wkrótce ustąpić.
8. Zadbaj o odpowiednią dietę
Być może występująca u ciebie alergia sezonowa jest wynikiem nietolerancji niektórych produktów przez twój organizm. Ponieważ odnotowano wiele tego typu przypadków, koniecznie powinieneś się przyjrzeć swojej codziennej diecie.
Jeśli po spożyciu jakiegoś produktu, odczuwasz dyskomfort (boli cię żołądek, masz zgagę, odbija ci się…), być może jesteś uczulony na któryś ze składników.
Poniżej przedstawiamy listę produktów żywnościowych, po spożyciu których alergia może się nasilić:
- Produkty i przetwory mleczne
- Produkty bogate w gluten
- Jajka
- Cukier
- Ziemniaki i inne warzywa bogate w skrobię
- Smażona i wysoko przetworzona żywność
Staraj się obserwować, które z produktów przyczyniają się do nasilenia objawów alergii i staraj się wyeliminować je też ze swojej codziennej diety.
Przeczytaj koniecznie: Cebula – najlepsza na przeziębienie!
Produkty, których należy unikać
W przypadku, gdy stwierdzono u ciebie uczulenie na pyłki drzew i kwiatów, staraj się unikać spożywania poniższych produktów.
- Melonów
- Bananów
- Zielonych ogórków
- Pestek słonecznika
- Naparu z rumianku
Mogą one bowiem nasilić objawy alergii. Jeśli jednak zastosujesz się do naszych porad, Twój stan zdrowia powinien się trwale poprawić. Z naturalnymi remediami żadna alergia nie będzie Ci już straszna!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mohiuddin, E., Asif, M., Akram, M., Uddin, S., Ahmed, A., Usmanghani, K., & Hannan, A. (2010). Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom. J. Biol. – Plant Biol. https://doi.org/10.1186/s13104-017-2728-0
- Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils – A review. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.106
- Kwakman, P. H. S., & Zaat, S. A. J. (2012). Antibacterial components of honey. IUBMB Life. https://doi.org/10.1002/iub.578