Schudnąć – nawyki, które Ci w tym przeszkadzają

· Sierpień 28, 2017
Zamiast wciąż być na nowych dietach, które prowadzimy i kontrolujemy na własną rękę, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalisty, który dobierze dietę do naszego konkretnego przypadku.

Ogromny odsetek zarówno kobiet jak i mężczyzn marzy o tym, żeby schudnąć. Niestety wielu ludzi pozwala, by cel ten stał się wręcz ich obsesją, co może doprowadzić do wyrządzenia sobie poważnych krzywd, nie tylko fizycznych, ale też emocjonalnych.

Jedną z najważniejszych przyczyn otyłości i nadwagi jest w dzisiejszych czasach siedzący tryb życia.

Osoby z tego typu problemem są w stanie zrobić naprawdę dużo, by schudnąć: stosują rozmaite metody – większość z nich niewłaściwie bądź w sposób nieodpowiedni dla organizmu.

Dlatego też pierwszą wskazówką jest ustanowić filary zdrowego stylu życia, które powinny na stałe zagościć w naszym życiu. Są nimi:

  • Zróżnicowana i zbilansowana dieta;
  • Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne. Minimum trzy razy w tygodniu.
  • Regenerujący sen (co najmniej osiem godzin każdej nocy).

Po drugie, dobrze byłoby skonsultować się z dietetykiem, aby udzielił nam wskazówek co do naszego żywienia. Jeżeli jesteśmy w stanie, warto by było również skonsultować się z trenerem, aby ustalić program aktywności fizycznej, który pomoże nam stawić czoła procesowi utraty wagi.

Nie mniej ważne jest również unikanie złych nawyków żywieniowych i nie podjadanie między posiłkami.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka złych nawyków popełnianych przez osoby, które nie mogą schudnąć. Koniecznie przeczytaj!

1. Unikanie śniadania aby schudnąć

Kobieta na restrykcyjnej diecie

W kwestii odżywiania istnieje utarty zwrot, który chyba wszyscy kiedyś słyszeliśmy, a mianowicie, że „śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia”. Choć zdanie to zdaje się on być przestarzałe i powtarzane od zawsze, okazuje się, że jest bardzo prawdziwe.

Okazuje się bowiem, że w porannych godzinach dnia organizm budzi się do aktywności po wielu godzinach głębokiego wypoczynku. Śniadanie oznacza zatem aktywowanie naszego metabolizmu po śnie. Potrzebujemy zatem dużo energii.

Wiele osób, które chciałyby schudnąć decyduje się na pominięcie tego posiłku, uważając, że nie jest konieczny i że tylko utrudnia utratę zbędnych kilogramów.

Jedynym jednak efektem takiego zachowania jest spowolnienie procesów metabolicznych, co z kolei sprawia, że nie można schudnąć szybko lub nawet wcale. Co ciekawe, w dalszej konsekwencji może to nawet doprowadzić do przybrania na wadze.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Śniadanie idealne – ciekawe pomysły

2. Stosowanie drastycznych i nieprzemyślanych diet

Nasza dieta ogólnie rzecz ujmując to wszystko, co spożywamy i po co sięgamy w ciągu dnia. Naszą pierwszą rekomendacją będzie wybierać zdrowe opcje. Innymi słowy, nasza dieta powinna być urozmaicona i odpowiednio zbilansowana.

Zarówno aby schudnąć, jak i żeby utrzymać swoją wagę, powinniśmy jeść produkty z każdej kategorii. Największy nacisk należy jednak kłaść na warzywa, owoce i białe mięso. Należy oczywiście unikać również wszelkich skrajności.

Jeżeli chcemy schudnąć zdrowo i na stałe, koniecznie musimy unikać skrajnych, restrykcyjnych diet. Dieta cud to dieta bez sensu i nierealna. Nie ma diet, które z dnia na dzień sprawią, że będziesz szczupła. Wszystko wymaga wysiłku i czasu.

Tego rodzaju nieprzemyślane diety są pełne obietnic i zapewnień. Oparte są jednak na niekompletnej wiedzy z dziedziny dietetyki i stwarzają jedynie ryzyko dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Dieta wprowadza Cię w kiepski nastrój? Oto 7 produktów

3. Niewysypianie się

Kobieta w łóżku - bezsenność

Jednym z nawyków niezbędnych do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia jest odpowiednie wysypianie się. Aby osiągnąć ten cel, musisz zadbać o odpowiednie otoczenie, dobrze planując swoją sypialnię, by była wygodna.

Gdy człowiek śpi źle bądź niewystarczająco, bardzo prawdopodobne jest, że następnego dnia będzie on odczuwał głód i będzie wykazywał skłonność do podjadania.

Sprawia to, że zaczynamy jeść znacznie więcej, niż normalnie. Logicznie, kończy to wywierając negatywny wpływ na nasz proces odchudzania.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Nocne podjadanie – czego nie wolno jeść?

4. Jedzenie w samotności aby schudnąć

Jedzenie w pojedynkę wydaje się smutne i melancholiczne. Okazuje się jednak, że poza wpływem na nasze samopoczucie ma też wpływ na wagę oraz na to, czy możemy schudnąć czy nie.

Jedzenie w samotności przyśpiesza nasz sposób jedzenia oraz zwiększa porcje, jakie jemy.

Podsumowując, osoba jedząca bez towarzystwa robi to szybciej. To z kolei sprawia, że nie trawi pokarmu odpowiednio, przez co niemożliwe jest schudnąć.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Porcje i proporcje – co i w jakich ilościach jeść, by schudnąć?

5. Utrzymywanie siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia

Jednym z najbardziej szkodliwych dla naszego życia i zdrowia nawyków jest utrzymywanie siedzącego trybu życia. Nie tylko uniemożliwia nam to utratę zbędnych kilogramów, ale też może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych chorób chronicznych.

Jedną z konsekwencji jest nadwaga i otyłość. Przypadłości te są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wykonywanie ćwiczeń fizycznych minimum trzy razy w tygodniu.