Rozwój wzroku dziecka: jak przebiega?

Wzrok dziecka zmienia się znacząco w pierwszym roku życia. Noworodki ledwo dostrzegają kształty.
Rozwój wzroku dziecka: jak przebiega?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Rozwój wzroku dziecka to proces, który zachodzi w dużej mierze w pierwszym roku życia. Chociaż każde dziecko ewoluuje we własnym tempie, prawda jest taka, że wszystkie przechodzą przez podobny wzorzec.

Wzrok dziecka na początku życia jest bardzo ograniczony. W rzeczywistości wzrok okazuje się najsłabiej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin. Noworodek ma bardzo niską ostrość widzenia, ale po kilku tygodniach pojawiają się zauważalne zmiany.

Podczas każdej wizyty u pediatry specjalista będzie sprawdzał postępy niemowlęcia. Powinien upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami.

Rozwój wzroku dziecka zaczyna się w łonie matki

Należy pamiętać, że rozwój wzroku dziecka rozpoczyna się już w łonie matki. Większość umiejętności wzrokowych przetwarzana jest w mózgu, a nie w oku, chociaż oko jest podstawowym nośnikiem tej zdolności.

Już w 10 tygodniu ciąży pojawia się tzw. odruch przedsionkowo-oczny. Pozwala na automatyczną reakcję oczu w przypadku zmiany pozycji głowy. Jeśli ciężarna matka wykonuje regularną aktywność fizyczną, stymuluje ten odruch u płodu.

Z drugiej strony niska waga urodzeniowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów ze wzrokiem u dziecka.

Wzrok noworodka

W momencie narodzin noworodek nadal widzi bardzo słabo. Komórki siatkówki i mózgu nie są w pełni rozwinięte. W rzeczywistości dziecko nie rodzi się z samą umiejętnością widzenia, ale ze zdolnością uczenia się jej.

Nie może skupić się na bliskich obiektach i nie sięga wzrokiem bardzo daleko. Reaguje na jasne światło, ale już po kilku tygodniach przyciągają go również duże kształty i jasne kolory. Rozwija również widzenie centralne, co pozwala mu lepiej skoncentrować się na obiektach, które znajdują się tuż przed nim.

W ciągu kilku dni po urodzeniu dziecko woli patrzeć na twarz matki niż na twarz obcej osoby. Dlatego ważne jest, aby mogło na nią często patrzeć. Ważne jest też, aby matka nie zmieniała zbytnio swojego wyglądu w pierwszym miesiącu, ponieważ jej maluch uczy się ją rozpoznawać.

Po tygodniu od urodzenia niemowlę potrafi rozróżnić kolor żółty, czerwony, pomarańczowy i zielony. Nieco później będzie mogło zobaczyć niebieski i fioletowy. Karuzele z dużymi figurami i jaskrawymi kolorami stymulują wzrok dziecka.

Wzrok dziecka
Zaleca się stosowanie kolorowych karuzel, aby stymulować wzrok dziecka.

Rozwój wzroku dziecka od 2 do 4 miesięcy

W wieku 2 miesięcy często oczy dziecka wyglądają na przekrzywione, tak jakby miało zeza. Jest to normalne i koryguje się samo w krótkim czasie.

Jeśli nie ustąpi, skonsultuj się z pediatrą. W każdym razie dziecko jest już w stanie śledzić wzrokiem znajdujący się w pobliżu poruszający się obiekt.

Na tym etapie następuje ogromny postęp w widzeniu dziecka. Maluch stara się sięgać rękoma do przedmiotów, które widzi, nawet jeśli się poruszają. W wieku około 3 lub 4 miesięcy nie musi już ruszać głową, aby śledzić wzrokiem przedmiot.

Jego percepcja światła jest bardziej wyostrzona, dlatego zaleca się zmniejszanie intensywności światła podczas snu. Aby pobudzić jego wzrok, dobrze jest zmienić pozycję łóżeczka, co pozwoli matce rozmawiać z nim, gdy się porusza.

Od 5 do 8 miesięcy

W wieku 5 miesięcy wzrok dziecka znacznie się rozwija. W tym wieku kończy percepcję głębi, czyli umiejętność wykrywania, jak blisko lub daleko znajduje się obiekt. Potrafi też widzieć świat w trzech wymiarach.

Znacznie poprawia się koordynacja między oczami i dłońmi. Dzieci szybciej lokalizują i dotykają obiektów.

Potrafią też rozpoznać rodziców, nawet jeśli są po drugiej stronie pokoju. Zapamiętują, czym jest przedmiot, po prostu widząc jego część.

W wieku 6 miesięcy należy przeprowadzić badanie wzroku u niemowląt. Pediatra może wykryć, czy wzrok Twojego dziecka jest normalny, czy też pojawiają się pierwsze objawy krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Nie należy pomijać tego testu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Rozwój kości Twojego dziecka – jakie składniki wprowadzić do diety

Od 9 do 12 miesięcy

Główny postęp w widzeniu dziecka na tym etapie polega na udoskonaleniu umiejętności oceny odległości. Ponieważ jest to wiek raczkowania i pierwszych kroków, nierzadko można zobaczyć, jak dzieci podnoszą przedmioty i rzucają nimi.

Na tym etapie rozwijają również większą świadomość swojego ciała. Znajduje to odzwierciedlenie w fakcie, że istnieje większa koordynacja między ich oczami a ruchem w ogóle.

Jest to również okres, kiedy oczy zwykle nabierają ostatecznego koloru.

Najlepszym sposobem na stymulowanie wzroku dziecka na tym etapie jest posadzenie go na podłodze i umieszczenie wokół niego wielu zabawek o różnych kształtach i kolorach. Daj mu także zabawki, które można złożyć i zdemontować.

Wizja dziecka
Zabawki do wczesnej stymulacji mają kilka funkcji, między innymi pobudzanie wzroku.

Skąd wiedzieć, czy ze wzrokiem dziecka wszystko jest w porządku?

Kiedy pojawiają się problemy ze wzrokiem dziecka, wpływa to na jego ogólny rozwój. Dlatego bardzo ważne jest wykrycie wszelkich anomalii na czas.

Aby to zrobić, nie ma nic lepszego niż przestrzeganie kontroli pediatrycznych, zwłaszcza jeśli zauważysz, że dziecko ma jakiekolwiek trudności.

Należy zwracać uwagę na kierowanie źrenic do wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli utrzymuje się po 4 miesiącu życia, wskazane jest omówienie tego z lekarzem. Podobnie, jeśli dziecko ma problemy ze śledzeniem przedmiotów.

Wielu rodziców nie wykonuje pełnego badania wzroku swoich dzieci przed ukończeniem 1. roku życia. To poważny błąd. Jak już zauważyliśmy, taki test należy wykonać przed ukończeniem 6 miesiąca życia.

Dobrym pomysłem jest zapytać pediatrę o najlepszy sposób stymulowania wzroku dziecka. Chociaż rozwój przebiega w sposób naturalny, z pomocą rodziców łatwiej jest o szybsze postępy w tym procesie. Dobry wzrok pomoże Twojemu dziecku lepiej radzić sobie w różnych dziedzinach życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bates Souza, M. C. (2016). Comparación de habilidades visual-perceptual (visual espacial, análisis visual, visual motor) y persistencia de reflejos primitivos (Moro, T asimétrico de cuello, T simétrico de cuello y T laberíntico) en niños nacidos a término y prematuros.
  • Maldonado Chapa, F. (2021). Análisis cuantitativo de acuerdo a la edad de la ganancia del reflejo vestíbulo-ocular (VOR) mediante Video Head Impulse Test (VHIT) en una población sana (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Nuevo León).
  • Schapira, I. T. (2004). Características del desarrollo humano perinatal. Un método para la evaluación del sistema nervioso joven. Revista del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá, 23(2), 59-69.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.