Roztocza w domu? – Pozbądź się ich na 7 sposobów

Roztocza mogą przetrwać w zakamarkach naszych domów przez długi okres czasu. Aby się ich pozbyć, należy często prać pościel, kołdry, koce i wszystkie inne tkaniny, w których lubią gnieździć się te szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje.
Roztocza w domu? – Pozbądź się ich na 7 sposobów

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Roztocza to mikroorganizmy żyjące pomiędzy włóknami tkanin. Zwykle ich ulubionym miejscem do życia w naszym domu jest sypialnia. Gromadzą się one i rozmnażają w materacach, poduszkach, kocach itp.

Nie należy lekceważyć ich obecności, ponieważ są one jedną z najczęstszych przyczyn występowania alergii i chorób układu oddechowego.

Poznaj dziś z nami siedem najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie domu z tych mikroorganizmów. Dzięki poniższym poradom wyeliminujesz roztocza ze swojej sypialni i będziesz mógł spać zdrowo i spokojnie.

Roztocza – co to za mikroorganizmy?

Roztocza to podklasa pajęczaków, której przedstawiciele nie osiągają więcej niż kilka milimetrów długości. Można znaleźć je w bardzo zróżnicowanych środowiskach – zarówno lądowych, jak i morskich. Mikroorganizmy te występują nawet na pustyni, na ogromnych górskich wysokościach czy w źródłach termalnych.

Większość roztoczy żywi się mchami, liśćmi, paprociami, łodygami i kwiatami roślin. Niektóre gatunki żerują na uprawach zbóż i są one popularnie znane jako plagi szkodników, a inne wywołują alergie u ludzi bądź czerpią pasożytnicze korzyści z organizmów zwierząt.

Kobieta uczulona na roztocza

Jednym z największych zagrożeń dla człowieka są ekskrementy roztoczy. Zagrażają nam również martwe osobniki, które gromadzą się w naszym domu. My jednak nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem. Stąd też tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz czystości domu, zwłaszcza pomieszczeń, w których śpimy.

Roztocza w domu – jak skutecznie je wyeliminować?

Warto zaznaczyć, że roztocza mogą znajdować się w dowolnym miejscu i stać się przyczyną alergii, astmy i innych chorób układu oddechowego. Ich ulubionym środowiskiem do życia w naszym domu są materace, koce, prześcieradła, poduszki, kanapy, fotele, dywany – w tych miejscach mikroorganizmy mogą przetrwać nawet trzy miesiące.

W okresie swojego około trzymiesięcznego życia roztocza są w stanie złożyć nawet sto jaj. Okresem ich najwyższej aktywności rozrodczej jest wiosna i jesień. To właśnie w tych porach roku najłatwiej zauważyć objawy uczulenia na roztocza i kurz. Najczęstsze z nich to:

  • Uciążliwy, płynny katar
  • Częste kichanie (zwłaszcza o poranku)
  • Katar i tak zwany zatkany nos
  • Łzawienie i swędzenie oczu
  • Zaczerwienienie skóry
  • Świszczący oddech

Ze względu na niewielkie rozmiary roztoczy i ich występowanie praktycznie we wszystkich środowiskach należy regularnie czyścić cały dom, a w szczególności najczęstsze miejsca ich występowania, takie jak łóżka, kanapy, szafy…

Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pomieszczenia naszego domu są pełne roztoczy, aż do pojawienia się pierwszych objawów alergii.

Dowiedz się dziś z nami, jak należy sprzątać dom, aby w 100% wyeliminować chorobotwórcze roztocza i inne szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmy, które każdego dnia gromadzą się we wszystkich pomieszczeniach, meblach, łóżkach itp.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Astma – jakich produktów należy unikać

1. Regularnie zmieniaj pościel

Roztocza żywią się głównie kurzem oraz martwymi komórkami naszej skóry. W trakcie nocnego odpoczynku tracimy spore ilości obumarłego naskórka. Stąd też tak często roztocza gnieżdżą się w materacach, kocach, pościeli, kanapie – każdego dnia czeka je tam autentyczna uczta.

Wsypywanie proszku do pralki

Staraj się zmieniać pościel i koce przynajmniej raz na dwa tygodnie. Oczywiście im częściej będziesz to robić, tym lepiej. W ten sposób maksymalnie ograniczysz obecność roztoczy i kurzu w swojej sypialni. Przekonaj się sam, że w czystym łóżku twój sen będzie głębszy i zdrowszy.

2. Pierz pościel w wysokiej temperaturze, by zabić roztocza

Pościel, piżamy, ręczniki, koce, narzuty na łóżko – tego typu tkaniny należy prać w wysokiej temperaturze (około 55 ˚C). Każda pralka jest wyposażona w różne programy prania. W tym przypadku zawsze stosuj gorącą wodę.

Innym istotnym czynnikiem w walce z roztoczami jest stosowanie dobrego i silnego proszku do prania. Najskuteczniejsze są te, które zawierają w swym składzie olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego lub cedrowy. W naturalny sposób zwiększają one skuteczność prania.

  • Jeśli używasz do prania zimnej lub letniej wody, oprócz proszku do prania zaleca się dodanie odrobiny wybielacza (w zależności od rodzaju i jakości danej tkaniny).
  • Pierz pościel oddzielnie. Nie mieszaj jej z ubraniami w celu uniknięcia ich przeniesienia na inne tkaniny.
  • Po każdym praniu pościeli i koców zaleca się przepłukanie bębna gorącą wodą w celu wyeliminowania chorobotwórczych organizmów.
  • Susz pościel i koce na słońcu, najlepiej przez cały dzień (aby dokładnie się przewietrzyły).

3. Co tydzień dokładnie odkurzaj dom

Odkurzacz to urządzenie, które służy nie tylko do czyszczenia dywanów, ale także z powodzeniem usuwa kurz i wszelkiego rodzaju mikroorganizmy z kanapy, firan, zasłon, foteli, łóżka, materacy itp.

Należy regularnie odkurzać wszystkie meble, które służą do odpoczynku. To właśnie w nich pozostawiamy martwy naskórek, czyli pożywkę dla roztoczy.

  • Koniecznie zaopatrz się w dobry odkurzacz, który skutecznie usuwa kurz i inne zabrudzenia. Powinien posiadać on worek z podwójną warstwą mikrofiltru, która bezpowrotnie akumuluje kurz, brud i roztocza.
  • Pamiętaj, że odkurzanie nie jest gwarancją całkowitego wyeliminowania roztoczy i innych alergenów z domu. Dzięki tej czynności usuwamy dużą ich ilość kurzu i martwego naskórka, lecz niektóre z nich znikają całkowicie dopiero podczas prania w gorącej wodzie.
  • Regularnie czyść również odkurzacz, aby jego wnętrze nie zamieniło się w kolejne gniazdo roztoczy w twoim domu.

4. Do czyszczenia używaj pary wodnej, która znakomicie usuwa roztocza

Do czyszczenia dywanów stosuj parę wodną, która znakomicie rozpuszcza brud, zabija gnieżdżące się w nich mikroorganizmy – zarówno te żyjące na powierzchni włókien, jak i w jej głębszych częściach.

Po czyszczeniu parą wodną należy dokładnie wysuszyć dywan, ponieważ w wilgotnym środowisku szybko zaczną na nowo gromadzić się bakterie, grzyby i inne szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmy.

Pranie dywanu pomaga usunąć roztocza
  • Do usuwania kurzu nigdy nie używaj miotełki ani suchej szmatki, ponieważ nie eliminują one kurzu,
    lecz unoszą jego cząsteczki, które po chwili znów osiądą na wyczyszczonej powierzchni.
  • Do usuwania kurzu stosuj wilgotną szmatkę, która przyciąga kurz i trwale go eliminuje z powierzchni mebli i podłóg.

5. Pierz przechowywane przez dłuższy czas koce, kołdry i ubrania

Na wiosnę większość z nas pakuje grube koce, kołdry i zimowe ubrania do toreb i chowa w głębi szaf i szuflad. Kiedy nadchodzi jesień, wyciągamy je i chowamy lekkie, letnie ubrania i pościele w to samo miejsce.

  • Zanim użyjesz przechowywaną przez kilka miesięcy tkaninę, wypierz ją w pralce (w gorącej wodzie). Pamiętaj, że przez cały ten czas, gdy była ona zamknięta w skrzyni czy torbie, stanowiła ona odpowiednie środowisko do namnażania się roztoczy – są one w stanie żyć nawet w zamkniętych, niewielkich przestrzeniach.

6. Stosuj przeciwalergiczną pościel

Obecnie na rynku można znaleźć specjalną, przeciwalergiczną pościel, której włókna nie przepuszczają kurzu ani martwych komórek naskórka. Specjalna struktura tkaniny ułatwia wentylację oraz zapobiega gromadzeniu się roztoczy w kołdrach i poduszkach.

Świeża pościel

Staraj się wybierać pościel o syntetycznym wypełnieniu oraz materace piankowe. Są one zdrowsze, gromadzi się w nich mniej kurzu i szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

7. Pozbądź się pluszowych maskotek i dywanów

W celu ograniczenia żerujących w twoim domu roztoczy, koniecznie powinieneś pozbyć się przedmiotów, w których te szkodliwe mikroorganizmy znajdują schronienie. Wielkim siedliskiem bakterii i roztoczy są pluszowe maskotki oraz dywany. Jeśli to możliwe, usuń ze swojego domu wszelkiego rodzaju przedmioty, które przyciągają kurz.

Minimalistyczny wystrój wnętrza jest obecnie w modzie i jednocześnie pomaga nam zadbać o zdrowie. Dodatkowo powinniśmy regularnie wietrzyć wnętrza i przynajmniej raz w tygodniu odkurzać i zmieniać pościel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.