Ręcznie domowe mydła glicerynowe - 8 pytań, aby zrobić to dobrze

Mydła glicerynowe stanowią dobrą naturalną i zdrową opcję w pielęgnacji skóry. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewne aspekty dotyczące ich prawidłowego wykonania.
Ręcznie domowe mydła glicerynowe - 8 pytań, aby zrobić to dobrze

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Ręcznie robione mydła glicerynowe stają się coraz bardziej popularne. Zakłada się, że do ich wyrobu nie stosuje się żadnych komponentów przemysłowych, a raczej składniki naturalnego pochodzenia.

Często jednak pojawiają się wątpliwości, czy zabiegi stosowane w ręcznym przygotowaniu mydeł są naturalne, czy są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, czy można je stosować m.in. na twarz i włosy. Dlatego przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Ręcznie robione mydła glicerynowe: odpowiedzi na Twoje wątpliwości

Jeśli zrobiłeś już własne mydło z gliceryny w domu lub dopiero zaczynasz w tej dziedzinie, chcemy udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Być może już wiesz, że zaczyna się od solidnej przezroczystej bazy, którą trzeba stopić w kąpieli wodnej. Następnie do tej bazy dodaje się barwione olejki eteryczne i w końcu umieszcza się gotowe mydła glicerynowe w wybranych foremkach.

Chociaż jest to prosty proces, przy jego wykonywaniu należy wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników. Inne mają znaczenie także w momencie użytkowania.

1. Jaki kolor powinna mieć najlepsza baza do produkcji mydeł glicerynowych?

Najlepsza jest przeźroczysta baza w postaci stałej. Co najwyżej możesz wybrać lekki bursztynowy ton.

Bazy o mocnym kolorze mają już dodatek barwników i nawet jeśli są modne, najlepiej zdecydować się na te najbardziej przezroczyste. Postaraj się sprawdzić komponenty na etykiecie bazy, aby upewnić się, że kupujesz odpowiedni produkt.

Jabones de glicerina comerciales.
Komercyjne wersje mydeł glicerynowych nie zawsze przestrzegają zasady naturalnego rzemiosła.

2. Czy możesz dodawać zapachy?

Tak, ale zawsze takie, które są odpowiednie dla skóry. Zazwyczaj kosztują trochę drożej. Możesz jednak mieć pewność, że Ci nie zaszkodzą. Zapachy, które mają inne przeznaczenie, takie jak składniki do odświeżaczy powietrza lub świec, nie nadają się do kontaktu ze skórą.

Z drugiej strony czystych olejków eterycznych nie należy nakładać bezpośrednio na skórę właściwą, ponieważ mogą ją podrażniać. Aby z nich skorzystać należy je rozpuścić w oleju kukurydzianym lub migdałowym. 1 centymetr sześcienny (cc) olejku eterycznego na 100 cm3 oleju nośnego.

3. Czy do stopienia nośnika można użyć kuchenki mikrofalowej?

Tak, ale tylko przez kilka sekund na raz, żeby nie przegrzać tego składnika. Zalecane jest nie więcej niż 15 sekund na raz.

Temperatura topnienia powinna wynosić od 55 °C do 58 °C. Powyżej tej temperatury mydło przegrzewa się, pali i traci swoją charakterystyczną przezroczystość. Biorąc to pod uwagę, naszą sugestią jest stopienie go w kąpieli wodnej.

4. Czy mydło może być używane jako szampon?

Tak, podobnie, jakbyś używała stałego lub suchego szamponu. Pierwsze kilka myć oczyści włosy ze wszystkich chemikaliów, które zawierają konwencjonalne szampony, takich jak siarczany i parabeny. Wtedy zaczniesz zauważać pozytywną różnicę w wyglądzie i stanie zdrowia swoich pasm.

5. Czy mydła glicerynowe są dobre do mycia twarzy?

Tak, o ile używasz dobrej jakości bazy. Być może zauważyłaś, że mycie twarzy dostępnymi w handlu mydłami sprawia, że skóra staje się sucha i napięta. Dzieje się tak, ponieważ zawierają gęste tłuszcze, atramenty i syntetyczne zapachy.

Teoretycznie, używając olejków eterycznych, naturalnych barwników i dobrej bazy w kostce, możesz bez problemu nakładać to mydło na twarz. Ale zawsze najlepiej przetestować najpierw działanie na małym obszarze skóry.

6. Czy ręcznie robione mydła glicerynowe zawierają sodę kaustyczną?

Wszystkie zawierają w mniejszym lub większym stopniu procent sody kaustycznej. Jest niezbędny do ich produkcji.

Kiedy oleje mieszają się z sodą kaustyczną, następuje zmydlanie. Na tym etapie kwasy tłuszczowe muszą zmieszać się z sodą kaustyczną, aby przekształcić się w mydło. Jeśli jednak kostka bazowa jest dobrze wykonana, w produkcie końcowym nie powinno być śladu po tym składniku.

7. Jakie znaczenie ma wilgoć, jeśli chodzi o mydła glicerynowe własnej roboty?

Ważne jest, aby kontrolować poziom nawilżenia, jeśli robisz własne mydło. Na przykład, zawiń resztę niewykorzystanej kostki w plastikową folię, aby się nie odwodniła.

Dobrym pomysłem jest również przykrycie pojemnika na mydło podczas topienia bazy. Na koniec zawiń gotowy produkt w folię.

Pamiętaj, że gliceryna przyciąga wilgoć i jeśli mydło nie zostanie przykryte, mogą tworzyć się kropelki wilgoci, które nie wpływają dobrze na wygląd gotowego produktu.

8. Jakie są inne rodzaje ręcznie robionych mydeł?

Oprócz mydeł na bazie gliceryny na rynku dostępne są inne rodzaje mydeł, które odniosły duży sukces. Wśród nich możemy wymienić mydło owsiane, które przenosi na skórę wszystkie składniki odżywcze tego pokarmu. Z drugiej strony mamy mydło z Aloe Vera, którego niesamowite właściwości pozostawią Twoją skórę w doskonałej kondycji.

Jabon de avena.
Mydła owsiane są alternatywą dla mydeł glicerynowych w pielęgnacji skóry.

Ręcznie robione mydła glicerynowe to zdrowa alternatywa

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszelkie wątpliwości dotyczące produkcji i stosowania ręcznie robionych mydeł glicerynowych. Uważamy, że dobrym pomysłem jest zrobienie ich w domu z dobrej jakości materiałów i naturalnych składników. To sposób na utrzymanie zdrowej skóry, wolnej od wpływu szkodliwych chemikaliów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flores Vilca, J. L. (2014). Producción de jabones en frío para uso industrial a partir de residuos orgánicos.
  • Klimaty, G. P. O. Copos de Soda Causitc un 99% de la fábrica con una alta calidad.
  • Kuntom, A., Kifli, H., & Flingoh, O. (1998). Jabón de glicerina a base de palma. Revista Palmas19(2), 71-73.
  • Vasquez Saavedra, O. (1949). Proyecto planta de glicerina: Ampliación de una planta de jabón.
  • Abud, L. (2004). El libro de jabones. Editorial Albatros.
  • Cedillo Diaz, A. G. (1978). Proceso de recuperación de glicerina a partir de sublejias de jabón(Bachelor’s thesis, San Pedro Garza García: UDEM).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.