Rak wątroby - 8 symptomów
Wątroba jest największym organem wewnętrznym w naszym ciele. Ze względu na funkcje, jakie spełnia, życie bez wątroby nie jest możliwe. Wśród podstawowych zadań należących do wątroby trzeba wymienić filtrowanie krwi z toksyn, które się w niej gromadzą, ale również rozprowadzanie składników odżywczych, porządkowanie hormonów i wspomaganie procesów trawiennych.
Niestety, tak jak w przypadku wielu innych części naszego ciała, mogą się w niej rozwinąć rujnujące zdrowie przewlekłe choroby, takie jak na przykład nowotwór. Zapalenie wywołane wirusem żółtaczki typu B lub C, choroba stłuszczeniowa czy wystawienie się na szkodliwe działanie substancji toksycznych to tylko niektóre z czynników prowadzących do takiego stanu.
Przeczytaj także: Naturalne sposoby ochrony przed nowotworami!
To, czego najbardziej obawiają się organizacje zdrowotne, to fakt, że z każdym rokiem wzrasta liczba zachorowań na choroby wątrobowe. Wiele przypadków kończy się tragicznie z powodu ograniczonych możliwości wczesnego wykrywania chorób. Wiele symptomów zostaje rozpoznanych dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju.
Biorąc to pod uwagę, przedstawiamy Wam opis tych najważniejszych symptomów, które mogą wskazywać na problemy związane z wątrobą, abyście mogły jak najszybciej reagować, gdy nastąpi taka potrzeba w Waszym wypadku.
1. Ból brzucha i stan zapalny wątroby
Wątroba znajduje się w górnej części brzucha po prawej stronie. Występowanie komórek nowotworowych we wnętrzu wątroby powoduje stan zapalny. Z tego powodu osoby, które cierpią na nowotwór wątroby, odczuwają lekki, powracający ból brzucha.
Oba te symptomy przybierają na sile w miarę postępowania nowotworu wątroby, często jednak zostają zignorowane, ponieważ łatwo je pomylić z bólami żołądka.
2. Dolegliwości żołądkowe mogą wskazywać na nowotwór wątroby
Nudności żołądkowe i wymioty to inny czynnik wskazujący, że nie wszystko z naszym brzuchem jest tak, jak być powinno. Również w tym przypadku obydwa symptomy występują również w przypadku dolegliwości żołądkowych. Należy więc pamiętać o tym, że mogą one wskazywać na jedną z poważnych chorób wątroby.
3. Symptomy podobne do grypy
Atak złośliwych komórek ogranicza odpowiedź immunologiczną naszego organizmu i powoduje, że zapadamy na stan podobny do grypy. Wśród występujących wtedy symptomów można wymienić:
- Gorączkę.
- Osłabienie odczuwane w mięśniach.
- Przewlekłe zmęczenie.
- Obniżenie apetytu.
- Ból głowy.
- Dreszcze i nadmierna potliwość.
4. Żółtaczka
Żółtaczka charakteryzuje się żółtymi przebarwieniami występującymi na błonie śluzowej, na białkach oczu i na skórze. W przypadku nowotworu powstaje, gdy komórki nowotworowe blokują drogi żółciowe, którymi jest transportowana bilirubina.
Żółć pełni funkcję wspomagającą trawienie i bierze udział w rozkładaniu pożywienia. Kiedy jednak jest jej zbyt wiele, staje się przyczyną występowania wspomnianego żółtego zabarwienia skóry.
W przypadku żółtaczki mówimy więc o symptomie złożonym, choć w nielicznych przypadkach wydaje się być wystarczającym sygnałem problemu, jakim jest nowotwór wątroby.
5. Ból kości
Kiedy nowotwór wątroby rozprzestrzeni się aż do kości, powoduje dotkliwy ból, który może być zależny od tego, jak się poruszamy. Czasem jest dotkliwy i wiercący, a czasem promieniujący, aż do stawów. W takich przypadkach pacjenci poddają się operacji chirurgicznej w celu usunięcia guza i ujarzmienia bólu.
6. Problemy związane ze skupieniem uwagi
Powtarzające się pomyłki, a także występujące problemy z koncentracją mogą być efektem gromadzących się toksyn, których chora wątroba nie może się pozbyć.
7. Utrata wagi
Problemy z apetytem i trudności w przyswajaniu wartości odżywczych ze zjadanych posiłków powodują szybką utratę masy ciała. Choć wiele z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy, to gdy spadek masy ciała pojawia się nagle i bez stosowania określonej diety, należy skonsultować się z lekarzem.
8. Trudności z oddychaniem
Gdy dochodzi do przerzutów nowotworu, komórki rakowe dostają się do krwiobiegu lub do naczyń limfatycznych i w ten sposób przemieszczają się do innych partii ciała. Tkanka płucna jest zazwyczaj najczęściej zajmowanym obszarem obszarem ciała i właśnie w niej zazwyczaj tworzą się wtórne guzy.
Przeczytaj również artykuł: Najlepsze napary wzmacniające płuca
Rozwój nowotworu ogranicza dobre funkcjonowanie układu oddechowego i powoduje znaczne problemy z transportowaniem tlenu do płuc. W rezultacie pojawiają się poważne problemy oddechowe i powtarzające się ataki duszności. W tak poważnych przypadkach rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna bądź naświetlanie w celu usunięcia guza.
Nowotwór wątroby jest jedną z wielu odmian tej trudnej do wyleczenia choroby. Złożoność tego organu i problemy z wczesnym wykryciem to dwie podstawowe wady, które w wielu przypadkach nie pozwalają na jej skuteczne wyleczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- London, W. T., Petrick, J. L., & McGlynn, K. A. (2017). Liver cancer. In Schottenfeld and Fraumeni Cancer Epidemiology and Prevention, Fourth Edition. https://doi.org/10.1093/oso/9780190238667.003.0033
- Bosch, F. X., Ribes, J., Díaz, M., & Cléries, R. (2004). Primary liver cancer: Worldwide incidence and trends. In Gastroenterology. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2004.09.011
- Sun, B., & Karin, M. (2012). Obesity, inflammation, and liver cancer. Journal of Hepatology. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2011.09.020