Rak jajnika - 7 ważnych faktów, które musisz poznać

Wziąwszy pod uwagę fakt, że rak jajnika nie jest źródłem żadnych wyraźnych objawów w pierwszej fazie choroby, należy pamiętać o czynnikach ryzyka oraz wykonywać regularne badania ginekologiczne.
Rak jajnika - 7 ważnych faktów, które musisz poznać

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2021

Rak jajnika to choroba chroniczna i śmiertelna. Pojawia się, gdy komórki jajników zaczynają namnażać się w sposób niekontrolowany. Każdego roku tysiące kobiet otrzymują diagnozę informującą, że pojawił się u nich rak jajnika. Choć chorobę można leczyć, okazuje się, że jest to ósma w kolejności przyczyna śmierci kobiet na świecie.

Problem zarówno dla pacjentów jak i dla lekarzy polega na tym, że niestety bardzo trudno jest zdiagnozować ten rodzaj nowotworu w jego początkowych fazach. Dlatego właśnie tylko niektórym kobietom udaje się na czas otrzymać odpowiednią diagnozę.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z czynników zwiększających ryzyko oraz z etapów rozwoju choroby. Tylko zwiększa to jeszcze zachorowalność.

Z tego właśnie oraz wielu innych powodów, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą informacjami o siedmiu ważnych faktach odnośnie choroby jaką jest rak jajnika. Koniecznie przeczytaj!

1. Rak jajnika – jakie prezentuje objawy?

Rak jajnika to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ten rodzaj nowotworu nie prezentuje na początkowych etapach wyraźnych objawów.

W miarę rozwijania się choroby, można zauważyć pewne wyraźniejsze sygnały ostrzegawcze. Nigdy nie wolno ich ignorować.

Kobieta i ból brzucha - rak jajnika

Oto najważniejsze z nich:

 • Opuchlizna brzucha
 • Bóle podbrzusza
 • Częste problemy z układem trawiennym
 • Częstsza niż zwykle potrzeba oddawania moczu
 • Nienormalne krwawienia
 • Uczucie zmęczenia i wyczerpania
 • Nagła utrata wagi

2. Rak jajnika – czynniki ryzyka

Największym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo, że wystąpi rak jajnika są czynniki genetyczne oraz przypadki choroby w rodzinie. Wszystko wskazuje na to, że pewien rodzaj mutacji niektórych genów z czasem może się przerodzić w odbiegające od normy namnażanie się komórek.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie przypadki opierają się na genetyce. Mogą się one wiązać z naszymi codziennymi nawykami oraz z innymi zewnętrznymi czynnikami.

Czynniki zwiększające ryzyko zapadnięcia na raka jajnika to:

 • Wiek powyżej 50 lat
 • Kuracje związane z bezpłodnością związane z użyciem lekarstw
 • Stosowanie terapii hormonalnych
 • Nadużywanie alkoholu bądź stosowanie wyrobów tytoniowych
 • Otyłość

3. Rak jajnika może pojawić się u każdej kobiety

Choć faktem jest, że czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika, prawda jest taka, że każda kobieta w pewnym stopniu jest na niego narażona. Dotyczy to dowolnego wieku.

Zmiany hormonalne podczas okresu menopauzy zwiększają ryzyko. Z racji innych przyczyn, rak jajnika może się jednak pojawić również u młodszych kobiet.

Kobieta u lekarza

Co roku choroba ta odbiera życie 140 000 kobiet, a na całym świecie diagnozuje się aż 250 000 nowych przypadków zachorowania. Bardzo pomocne w zapobieganiu jest regularne odwiedzanie lekarza ginekologa oraz dbanie o zdrowe nawyki.

4. Choroba ma famę “cichego zabójcy”

Z racji sposobu, w jaki rak jajnika rozwija się w ciele kobiety, często nazywa się go “cichym zabójcą”. Nazwa ta odnosi się do faktu, że w pierwszym stadium choroba nie prezentuje żadnych poważniejszych objawów.

Z tego powodu niestety wiele kobiet ignoruje zmiany, jakie zachodzą w ich ciele, gdy pojawia się nowotwór. Często po prostu nie podejrzewają, że rozwija się u nich ta groźna choroba.

Spory odsetek kobiet reaguje, gdy odczuwa poważne objawy, co zazwyczaj oznacza, że choroba zaatakowała już inne układy w organizmie.

5. Wskaźnik przeżywalności wynosi 5 lat

46% kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika żyje jeszcze 5 lat po otrzymaniu wstępnej diagnozy. Wszystko zależy od stopnia rozwoju choroby oraz od wieku pacjentki w momencie postawienia diagnozy.

Kobieta - nowotwór jajnika

6. Wczesne wykrycie jest kluczem do wyleczenia

Wczesne wykrycie raka jajnika jest czynnikiem kluczowym w zapewnieniu pacjentce odpowiedniego, możliwie jak najmniej inwazyjnego leczenia. Gdy uda się wykryć nowotwór we wczesnym stadium, pacjentka ma aż 90% prawdopodobieństwa pokonania go.

Dlatego właśnie to takie ważne, żeby pamiętać o jego możliwych objawach. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Rak szyjki macicy – 8 najważniejszych symptomów

7. Cytologia nie jest pomocna w wykryciu choroby

Wiele kobiet błędnie uważa, że rak jajnika może zostać wykryty poprzez badanie cytologiczne. Choć badanie samo w sobie jest pożyteczne i pomaga zadbać o zdrowie, nie jest skuteczną metodą sprawdzania nieprawidłowości w naszym układzie rozrodczym. Diagnostyka wymaga czegoś więcej.

Cytologia pomaga nam wykryć zmiany nowotworowe w komórkach szyjki macicy na wczesnym stadium. Nie należy jednak mylić tego badania z diagnostyką pomagającą wykryć, że pojawił się rak jajnika.

Kobieta u ginekologa

To ostatnie przeprowadza się badając u lekarza ginekologa podbrzusze oraz przez wykonanie analizy krwi.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wszystkie kobiety do pewnego stopnia są narażone na to, ze pojawi się u nich rak jajnika, dobrze byłoby pamiętać o wszystkich wymienionych przez nas faktach. Jeżeli pojawi się u nas jakieś podejrzenie lub wzbudzające wątpliwości objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.

Im szybciej zrealizuje się należyte badania, tym większe prawdopodobieństwo, że wykryje się chorobę zanim będzie za późno.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.