Rak jajnika - 7 ważnych faktów, które musisz poznać

Wziąwszy pod uwagę fakt, że rak jajnika nie jest źródłem żadnych wyraźnych objawów w pierwszej fazie choroby, należy pamiętać o czynnikach ryzyka oraz wykonywać regularne badania ginekologiczne.
Rak jajnika - 7 ważnych faktów, które musisz poznać

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2021

Rak jajnika to choroba chroniczna i śmiertelna. Pojawia się, gdy komórki jajników zaczynają namnażać się w sposób niekontrolowany. Każdego roku tysiące kobiet otrzymują diagnozę informującą, że pojawił się u nich rak jajnika. Choć chorobę można leczyć, okazuje się, że jest to ósma w kolejności przyczyna śmierci kobiet na świecie.

Problem zarówno dla pacjentów jak i dla lekarzy polega na tym, że niestety bardzo trudno jest zdiagnozować ten rodzaj nowotworu w jego początkowych fazach. Dlatego właśnie tylko niektórym kobietom udaje się na czas otrzymać odpowiednią diagnozę.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z czynników zwiększających ryzyko oraz z etapów rozwoju choroby. Tylko zwiększa to jeszcze zachorowalność.

Z tego właśnie oraz wielu innych powodów, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą informacjami o siedmiu ważnych faktach odnośnie choroby jaką jest rak jajnika. Koniecznie przeczytaj!

1. Rak jajnika – jakie prezentuje objawy?

Rak jajnika to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ten rodzaj nowotworu nie prezentuje na początkowych etapach wyraźnych objawów.

W miarę rozwijania się choroby, można zauważyć pewne wyraźniejsze sygnały ostrzegawcze. Nigdy nie wolno ich ignorować.

Kobieta i ból brzucha - rak jajnika

Oto najważniejsze z nich:

  • Opuchlizna brzucha
  • Bóle podbrzusza
  • Częste problemy z układem trawiennym
  • Częstsza niż zwykle potrzeba oddawania moczu
  • Nienormalne krwawienia
  • Uczucie zmęczenia i wyczerpania
  • Nagła utrata wagi

2. Rak jajnika – czynniki ryzyka

Największym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo, że wystąpi rak jajnika są czynniki genetyczne oraz przypadki choroby w rodzinie. Wszystko wskazuje na to, że pewien rodzaj mutacji niektórych genów z czasem może się przerodzić w odbiegające od normy namnażanie się komórek.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie przypadki opierają się na genetyce. Mogą się one wiązać z naszymi codziennymi nawykami oraz z innymi zewnętrznymi czynnikami.

Czynniki zwiększające ryzyko zapadnięcia na raka jajnika to:

  • Wiek powyżej 50 lat
  • Kuracje związane z bezpłodnością związane z użyciem lekarstw
  • Stosowanie terapii hormonalnych
  • Nadużywanie alkoholu bądź stosowanie wyrobów tytoniowych
  • Otyłość

3. Rak jajnika może pojawić się u każdej kobiety

Choć faktem jest, że czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika, prawda jest taka, że każda kobieta w pewnym stopniu jest na niego narażona. Dotyczy to dowolnego wieku.

Zmiany hormonalne podczas okresu menopauzy zwiększają ryzyko. Z racji innych przyczyn, rak jajnika może się jednak pojawić również u młodszych kobiet.

Kobieta u lekarza

Co roku choroba ta odbiera życie 140 000 kobiet, a na całym świecie diagnozuje się aż 250 000 nowych przypadków zachorowania. Bardzo pomocne w zapobieganiu jest regularne odwiedzanie lekarza ginekologa oraz dbanie o zdrowe nawyki.

4. Choroba ma famę “cichego zabójcy”

Z racji sposobu, w jaki rak jajnika rozwija się w ciele kobiety, często nazywa się go “cichym zabójcą”. Nazwa ta odnosi się do faktu, że w pierwszym stadium choroba nie prezentuje żadnych poważniejszych objawów.

Z tego powodu niestety wiele kobiet ignoruje zmiany, jakie zachodzą w ich ciele, gdy pojawia się nowotwór. Często po prostu nie podejrzewają, że rozwija się u nich ta groźna choroba.

Spory odsetek kobiet reaguje, gdy odczuwa poważne objawy, co zazwyczaj oznacza, że choroba zaatakowała już inne układy w organizmie.

5. Wskaźnik przeżywalności wynosi 5 lat

46% kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika żyje jeszcze 5 lat po otrzymaniu wstępnej diagnozy. Wszystko zależy od stopnia rozwoju choroby oraz od wieku pacjentki w momencie postawienia diagnozy.

Kobieta - nowotwór jajnika

6. Wczesne wykrycie jest kluczem do wyleczenia

Wczesne wykrycie raka jajnika jest czynnikiem kluczowym w zapewnieniu pacjentce odpowiedniego, możliwie jak najmniej inwazyjnego leczenia. Gdy uda się wykryć nowotwór we wczesnym stadium, pacjentka ma aż 90% prawdopodobieństwa pokonania go.

Dlatego właśnie to takie ważne, żeby pamiętać o jego możliwych objawach. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Rak szyjki macicy – 8 najważniejszych symptomów

7. Cytologia nie jest pomocna w wykryciu choroby

Wiele kobiet błędnie uważa, że rak jajnika może zostać wykryty poprzez badanie cytologiczne. Choć badanie samo w sobie jest pożyteczne i pomaga zadbać o zdrowie, nie jest skuteczną metodą sprawdzania nieprawidłowości w naszym układzie rozrodczym. Diagnostyka wymaga czegoś więcej.

Cytologia pomaga nam wykryć zmiany nowotworowe w komórkach szyjki macicy na wczesnym stadium. Nie należy jednak mylić tego badania z diagnostyką pomagającą wykryć, że pojawił się rak jajnika.

Kobieta u ginekologa

To ostatnie przeprowadza się badając u lekarza ginekologa podbrzusze oraz przez wykonanie analizy krwi.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wszystkie kobiety do pewnego stopnia są narażone na to, ze pojawi się u nich rak jajnika, dobrze byłoby pamiętać o wszystkich wymienionych przez nas faktach. Jeżeli pojawi się u nas jakieś podejrzenie lub wzbudzające wątpliwości objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.

Im szybciej zrealizuje się należyte badania, tym większe prawdopodobieństwo, że wykryje się chorobę zanim będzie za późno.

To może Cię zainteresować ...
Zdrowa kobieta nie ignoruje tych objawów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zdrowa kobieta nie ignoruje tych objawów

Każda zdrowa kobieta zauważa czasem u siebie nietypowe objawy, ale może je ignorować licząc, że są to tylko przejściowe dolegliwości.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.