Przypadkowa amputacja palca - pierwsza pomoc

Przypadkowa amputacja palca jest jedną z najczęstszych przyczyn pilnych operacji ręki. Istnieją pewne środki, które mogą pomóc uratować kończynę. Wyjaśnimy ci je w tym artykule.
Przypadkowa amputacja palca - pierwsza pomoc
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Przypadkowa amputacja palca to częsta sytuacja awaryjna. Większość przypadków występuje na palcach dłoni. Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do tego problemu.

Na przykład wypadki drogowe lub wypadki przy pracy w fabrykach lub na gospodarstwach rolnych. Może również dojść do przypadkowej amputacji palca w wyniku porażenia prądem, oparzenia lub odmrożenia. Są nawet kultury, w których wykonuje się amputację palca jako karę dla przestępców lub rytuał.

Jednak niewiele osób wie, jak prawidłowo postępować, gdy zdarzy się przypadkowa amputacja palca. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy najbardziej podstawowe sposoby udzielenia pierwszej pomocy w takim przypadku. Może to zminimalizować ryzyko utraty kończyny.

Przypadkowa amputacja palca – jak udzielić pierwszej pomocy?

Według badań przeprowadzonych w Hospital de San José w Kolumbii, przypadkowa amputacja palca jest jedną z najważniejszych przyczyn nagłych wypadków. W rzeczywistości jest to jeden z najczęstszych nagłych przypadków w chirurgii ręki.

Jest to uraz, który należy poddać jak najszybszemu leczeniu. Im wcześniejsza i skuteczniejsza interwencja, tym większe prawdopodobieństwo, że amputowana część może zostać ponownie “przyszyta”. Więc pierwszym krokiem jest zadzwonienie pod numer pogotowia ratunkowego.

Dzwoniąc, ważne jest, aby wyjaśnić, jak doszło do wypadku i przedstawić charakterystykę obrażeń. Czyste cięcie to nie to samo, co zgniecenie. Ponadto pracownicy służby zdrowia udziela niezbędnej informacji, jakie kroki pierwszej pomocy należy wykonać w następnej kolejności.

1. Zatrzymaj krwawienie

Po skontaktowaniu się z pogotowiem, pierwszym krokiem (który można wykonać jednocześnie z wezwaniem) jest zatrzymanie krwawienia. Po przypadkowej amputacji palca zwykle dochodzi do znacznego krwawienia.

Musisz spróbować to zatrzymać, naciskając ranę. W tym samym czasie ręka, która doznała urazu musi być podniesiona ponad poziom serca. Utrudnia to przepływ krwi w kierunku rany. Nie zaleca się jednak zbyt mocnego ściskania lub bandażowania okolicy amputacji.

Przyłożenie zbyt dużej siły do ​​dowolnej części kończyny może spowodować odcięcie przepływu krwi. Jest to szkodliwe dla palca, ponieważ doprowadziłoby w konsekwencji do niedokrwienia i nie nadawałoby się już do rekonstrukcji.

Amputowany palec
Amputacje palców w miejscu pracy są problematyczne z punktu widzenia ubezpieczyciela oraz ze względu na jakość życia pacjenta w późniejszym okresie.

2. Uspokój osobę

Artykuł dr Leopoldo Cagigala wyjaśnia, że ​​uspokojenie poszkodowanego to kolejny podstawowy krok. Przypadkowa amputacja palca powoduje duży ból, a nawet może prowadzić do szoku.

Dlatego zaleca się, aby osoba przybrała pozycje leżącą. Najlepiej lekko podnieś stopy, aby uniknąć zawrotów głowy. W ten sam sposób wskazane jest ogrzanie jej kocem lub ubraniem. Poza tym staraj się mówić do pacjenta, aby choć trochę mógł odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Wiele osób myśli, że ​​podawanie napojów alkoholowych lub jedzenia jest korzystne. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Właściwie nie zaleca się niczego jeść ani pić, na wypadek, gdyby w następnych godzinach miał być wykonany zabieg chirurgiczny.

3. Opatrzenie amputowanego palca

Istnieje wiele mitów na temat tego, co należy zrobić w przypadku przypadkowej amputacji palca. W filmach i serialach ta scena powtarza się, ale wiele działań, które się przedstawia, nie jest poprawnych.

Artykuł opublikowany przez American Academy Orthopaedic Surgeons pokrótce wyjaśnia, co należy zrobić. Pierwszą rzeczą jest oczyszczenie rany, jeśli to możliwe, sterylną gazą. Nie ma potrzeby zdejmowania pierścionka ani zdejmowania ubrania pacjenta. Nie zaleca się również przecierania tego obszaru.

Jeśli chodzi o amputowany palec, po oczyszczeniu należy go przykryć wilgotną gazą. Ponadto musisz zachować każdą część kończyny, bez wyrzucania żadnego elementu, bez względu na to, jak mały by był. Po wykonaniu tej czynności należy go włożyć do czystej wodoodpornej torby i hermetycznie zamknąć.

W przypadku kilku amputowanych palców należy je umieścić w oddzielnych torebkach. Te torby następnie należy umieścić w innych pojemnikach lub workach, które zawierają lód. Idealnie, obcięty palec powinien być trzymany w temperaturze około 4 stopni Celsjusza.

Przypadkowa amputacja palca – opieka szpitalna

Jak widzieliśmy, zadzwonienie pod numer alarmowy jest priorytetem w obliczu przypadkowej amputacji palca. Po przybyciu do szpitala najważniejsza będzie stabilizacja pacjenta. Następnie lekarz zbada kikut i palec. To określi, czy można go ponownie wszczepić.

Tak czy inaczej, zwykle podaje się znieczulenie, aby przystąpić do leczenia rany. Należy ją dobrze oczyścić, aby usunąć pozostałą uszkodzoną tkankę.

Ostatnim etapem jest zwykle operacja polegająca na rekonstrukcji palca lub zamknięciu rany. Badanie opublikowane w Journal of the Andalusian Society of Traumatology and Orthopaedics stwierdza, że ​​stosowanie opatrunków półprzepuszczalnych pomaga w szybkiej regeneracji.

Może cie też zainteresować ten artykuł: Urazy mięśni – pięć porad, jak szybko wrócić do zdrowia

Kiedy nie należy przyszywać amputowanego palca?

Istnieje wiele powodów, dla których ponowne przyszycie odciętego palca nie jest zalecane. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy kontuzja jest bardzo złożona, a ręka nie jest w dobrym stanie. Na przykład po zmiażdżeniu. Inny przypadek dotyczy sytuacji, kiedy części nie zostały dobrze zachowane.

Z drugiej strony należy też wziąć pod uwagę stan zdrowia osoby. Istnieją pewne aspekty, takie jak wiek, palenie tytoniu czy cukrzyca, które negatywnie wpływają na reimplantację palca.

Operacja dłoni
Jak najszybsza pomoc pogotowia ratunkowego ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania powikłaniom w amputowanym palcu. Ostatnią drogą działania jest operacja rekonstrucji.

Przyszycie palca po przypadkowej amputacji

Po przypadkowej amputacji palca należy wziąć pod uwagę szereg aspektów, aby ocenić, czy można ponownie przymocować palec. Jak wyjaśniło Navarrese Health Service, palec nie może pozostawać w niedokrwieniu dłużej niż 6 godzin.

W przypadku kciuka zaleca się próbę połączenia zawsze, kiedy to tylko możliwe. Szczególnie u dzieci. Z drugiej strony reimplantacja jest bardziej prawdopodobna, jeśli cięcie było czyste.

Przypadkowa amputacja palca a powrót do zdrowia

Po przypadkowej amputacji palca proces powrotu do zdrowia może być długotrwały. Większość osób wymaga rehabilitacji, aby utrzymać ruchomość ręki. Wszystko zależy od tego, jak doszło do urazu.

Jednak zwykle konieczne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń. Na przykład powolne wyciąganie palca. W tym celu zaleca się położyć dłoń na stole i delikatnie unieść każdy palec. Stopniowo należy tez zginać odzyskany palec.

Może Cię zainteresować również ten temat: Urazy skalpacyjne: czym są i jak je klasyfikujemy?

Ważne jest, aby działać szybko

W przypadku przypadkowej amputacji palca konieczne jest szybkie działanie. Musimy też pamiętać, że krwawienie należy zatrzymać bez faktycznego odcinania przepływu krwi.

Musisz także postarać się zachować wszystkie części, które uległy amputacji. W tym celu stosuje się czyste torby wypełnione lodem. Jednak najważniejsze jest, aby zawsze wezwać pomoc i jak najszybciej dotrzeć do szpitala.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.