Przewlekłe zapalenie żołądka - Jak zapobiegać?

Utrzymanie zdrowia błony śluzowej żołądka ma bezpośredni związek z naszą codzienną dietą. Bezwzględnie należy unikać spożywania obfitych posiłków i rozkładać je na 4-5 mniejszych porcji w ciągu całego dnia.
Przewlekłe zapalenie żołądka - Jak zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli choć raz dopadło cię przewlekłe zapalenie żołądka, doskonale wiesz, jak uciążliwa może być ta przypadłość. Pieczenie w żołądku i ogólny dyskomfort to tylko niektóre z objawów podrażnionej błony śluzowej żołądka – organizm broni się przed dalszymi uszkodzeniami, jak tylko może.

Chcielibyśmy dziś przedstawić ci 3 zdrowe nawyki, które pomogą ci lepiej zadbać o zdrowie swojego żołądka. Pamiętaj, że przewlekłe zapalenie żołądka to dolegliwość, której można uniknąć. Dowiedz się, w jaki sposób!

Przewlekłe zapalenie żołądka może mieć wiele przyczyn. Na osłabienie błony śluzowej żołądka mogą wpływać na przykład leki przyjmowane na pusty żołądek. Dlatego też zawsze powinieneś stosować się do zaleceń lekarza i zażywać lekarstwa w porze posiłków.

Przyjrzyjmy się bliżej nawykom, które pomogą ci uniknąć nieprzyjemnych żołądkowych dolegliwości.

Przewlekłe zapalenie żołądka – naturalne metody zapobiegawcze

1. Pij dużo wody

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego żołądka, od  dziś woda powinna stać się twoim ulubionym napojem. Otóż wspomaga ona oczyszczanie organizmu z toksyn. Ponadto w naturalny sposób łagodzi ból żołądka, neutralizuje nadmiar kwasowości, a także łagodzi uczucie ciężkości po posiłku – chociaż ulga jest tylko chwilowa.

Kobieta pije wodę

Mimo wszystko należy kontrolować ilość spożywanej wody, gdyż jej nadmiar również nie jest dla nas zdrowy. Może on wywołać zaburzenia poziomu kwasowości w żołądku, a tym samym zaostrzyć objawy zapalenia błony śluzowej.

Ile zatem wody należy pić? Generalnie zaleca się, by było to około 2 litrów na dobę. Jeśli jednak jesteś osobą bardzo aktywną i codziennie trenujesz, ilość zdrowych płynów powinna być nieco większa. To samo dotyczy gorących, upalnych dni. Wówczas nasze ciało poci się więcej i znacznie łatwiej o odwodnienie.

Jednakże jeśli prowadzisz w miarę siedzący tryb życia, dzienne spożycie wody nie powinno przekraczać dwóch litrów. Obserwuj swoje ciało, a podpowie ci ono, ile płynów jest mu potrzebnych. Pamiętaj jednak, by nie dopuścić do tego, by odczuwać pragnienie – to już oznaka nieznacznego odwodnienia.

Przeczytaj również: Środki zobojętniające kwas żołądkowy

2. Prawidłowo skomponowana dieta a przewlekłe zapalenie żołądka

Jak wspomniano na początku, nasza codzienna dieta ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję błony śluzowej żołądka. Aby uniknąć problemów, należy wprowadzić kilka kluczowych zmian w organizacji posiłków.

Poniżej prezentujemy serię wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie ci zadbać o żołądek, a także uniknąć wielu dokuczliwych dolegliwości:

  • Unikaj spożywania niektórych produktów. Otóż czekolada, owoce cytrusowe, pomidory czy cebula mogą zaostrzyć objawy zapalenia błony śluzowej żołądka. Postaraj się wyeliminować je ze swojej diety albo przynajmniej ograniczyć ich spożycie do minimum.
  • Nie jedz w pośpiechu. Jeśli nie przeżuwasz prawidłowo spożywanej żywności i pochłaniasz spore ilości jedzenie w bardzo krótkim czasie, stan twojego żołądka może stopniowo ulegać pogorszeniu. Aby niepotrzebnie nie obciążać żołądka, należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs.
  • Dobrze rozplanuj posiłki. Jedzenie tylko 2 lub 3 posiłków w ciągu dnia to duży błąd. Chcemy przez to powiedzieć, że należy jeść znacznie częściej. Powodów do tego jest wiele. Najistotniejszym jest jednak to, że przyjmowanie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie jest dla naszego żołądka bardzo szkodliwe.
Przewlekłe zapalenie żołądka i jabłka
  • Staraj się spożywać 4-5 niewielkich porcji w ciągu dnia. Dzięki temu w żadnym momencie nie będziesz odczuwał głodu, a twój żołądek będzie z łatwością trawił pokarmy.
  • Produkty całkowicie zakazane: ostre przyprawy i tłuste potrawy. Tych pokarmów należy bezwzględnie unikać, jeśli cierpisz na wirusowe zapalenie żołądka. Dodatkowo podrażniają one śluzówkę i znacznie zaostrzają objawy.
  • Zwiększ spożycie warzyw i owoców. Mają one zbawienny wpływ na zdrowie układu trawiennego. Szczególnie zalecana w tym przypadku jest papaja.

3. Zmień niezdrowe nawyki żywieniowe na zdrowe

Niezdrowe nawyki żywieniowe prędzej czy później odbiją się niekorzystnie na stanie zdrowia twojego żołądka. Dlatego też należy je wykorzenić jak najszybciej oraz zastąpić naprawdę zdrowymi przyzwyczajeniami.

Poniżej znajdziesz przykłady produktów, które w mogą niekorzystnie wpływać na stan i zdrowie błony śluzowej żołądka. Być może niektóre z nich cię zaskoczą. Mimo wszystko warto je wyeliminować z diety lub ograniczyć ich spożycie, gdy zmagasz się z zapaleniem żołądka. Należą do nich między innymi:

  • Kofeina. Jest obecna w kawie oraz wielu różnych napojach gazowanych. W herbacie znajdziemy za to teinę – substancję, która również wywołuje podrażnienie błony śluzowej żołądka. Chociaż z początku ich wyeliminowanie z diety może być trudne, warto podjąć ten wysiłek, aby czuć się dobrze i być zdrowym.
  • Napoje alkoholowe. Lampka wina dziennie nie powinna zaszkodzić. Jednakże nadmierne spożycie napojów alkoholowych ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie żołądka, a także działa drażniąco na jego śluzówkę. Pij alkohol z umiarem i staraj się nie robić tego codziennie. Przekonaj się na własnej skórze, jak to jest przeżyć pewien okres czasu bez spożywania procentów. Niemalże od razu zauważysz poprawę stanu swojego zdrowia!
  • Tytoń. Chociaż zwykle kojarzymy szkodliwość tytoniu z płucami i resztą układu oddechowego, w rzeczywistości nawyk ten ma również znaczny wpływ na zdrowie twojego żołądka. Spróbuj zmniejszyć ilość wypalanych dziennie papierosów, a najlepiej całkowicie rzuć palenie. Już po krótkim czasie powinieneś odczuć poprawę procesów trawiennych i złagodzenie objawów zapalenia błony śluzowej żołądka.

Na zakończenie

Jeśli często doskwierają ci problemy żołądkowe, postaraj się wyeliminować ze swojego życia niezdrowe nawyki, które opisaliśmy powyżej. Taka zmiana bez wątpienia korzystnie wpłynie na twoje zdrowie oraz pomoże złagodzić problem.

Jeśli nie jesteś w stanie zerwać z wszystkimi niezdrowymi nawykami za jednym razem, wprowadzaj zmiany stopniowo. Sam będziesz mógł obserwować, w jakim stopniu wpływają one na twoje zdrowie i samopoczucie.

Wyobrażasz sobie, że mógłbyś raz na zawsze wyeliminować ze swojego życia przewlekłe zapalenie żołądka? Czy się podejmiesz tego zadania, zależy tylko od ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.