Przewlekła choroba nerek - zapobieganie

Przewlekła choroba nerek - zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Nerki pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie – usuwają toksyczne produkty przemiany materii z krwi i produkują hormony, które są odpowiedzialne za kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, produkcję czerwonych krwinek oraz zachowanie zdrowych kości. W trosce o nerki pamiętajmy o zrównoważonej diecie, kontroli cukrzycy i nadciśnienia tętniczego krwi oraz o regularnych badaniach lekarskich. To najlepsze sposoby zapobiegania przewlekłej chorobie nerek.

W dalszej części, dowiesz się czym się przejawia przewlekła choroba nerek, jakie są czynniki ryzyka jej wystąpienia oraz jak prawidłowo dbać o zdrowie nerek.

1. Czym jest przewlekła choroba nerek?

Kiedy choroba atakuje nerki, stopniowo przestają one spełniać swoje funkcje. Proces ten jest zwykle nieodwracalny. Pamiętajmy jednak, że jeśli choroba zostaje wykryta wcześnie, często można zatrzymać lub spowolnić jej rozwój.

2. Główne czynniki ryzyka

Głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby nerek są:

  • Cukrzyca. Jest najczęściej występującą przyczyną przewlekłej choroby nerek. U osób chorych na cukrzycę, które nie są objęte odpowiednią opieką lekarską, naczynia krwionośne nerek ulegają uszkodzeniu, ograniczając przy tym wydolność nerek. Jeśli poziom cukru we krwi jest starannie kontrolowany, nerkom nie grozi niewydolność.
  • Nadciśnienie tętnicze krwi. Jest drugą z najczęstszych przyczyn występowania przewlekłej choroby nerek. Utrzymanie ciśnienia tętniczego krwi w normie pomoże utrzymać nerki w dobrej kondycji.
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego również negatywnie wpływają na wydolność nerek.
  • Historia rodzinna choroby. Niektóre osoby posiadają genetyczne predyspozycje do rozwoju przewlekłej choroby nerek. Jeśli któryś z twoich bliskich krewnych cierpi na tę chorobę, powinieneś regularnie się badać.
  • Siedzący tryb życia, palenie tytoniu i otyłość. Niezdrowy tryb życia może negatywnie wpłynąć na prawidłową pracę nerek.

3. Początkowe stadia przewlekłej choroby nerek przebiegają bezobjawowo

W początkowych stadiach choroby, gdy uszkodzenie nerek jest minimalne, nie występują żadne objawy. Dlatego też jest niezwykle istotne, abyśmy znali czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę i często poddawali się badaniom kontrolnym. Raz zaburzona czynność nerek już nigdy nie powróci do pierwotnego stanu. Jednakże jeśli zostanie wykryta wcześnie, można zatrzymać jej postępy. W przeciwnym razie przewlekła choroba nerek rozwija się a pacjent wymaga dializowania i przeszczepu nerek.

2#:Badanie-dotykowe-przewlekła-choroba-nerek.JPG

4. Jak wcześnie wykryć przewlekłą chorobę nerek?

Poprzez badanie krwi (poziom kreatyniny) i moczu (badanie obecności białka w moczu) można wcześnie wykryć przewlekłą chorobę nerek. Poproś lekarza, aby skierował cię na te badania. Należy wykonywać je regularnie, w zależności od potencjalnych czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę.

5. Zdrowe odżywianie dla nerek

Poniższe wskazówki żywieniowe pomogą ci zachować zdrowe nerki na dłużej, szczególnie jeśli wykryto u ciebie przewlekłą chorobę nerek.

  • Nie spożywaj soli. Sód podnosi ciśnienie tętnicze krwi, a to zdecydowanie nie jest dobre dla nerek. Gotuj bez użycia soli i unikaj bogatych w sód produktów (wędlin, konserw, zup w proszku etc.)
  • Unikaj olejów i tłuszczów. Zamiast smażenia wybieraj inne sposoby przygotowywania potraw: gotowanie, grillowanie, pieczenie.
  • Białka spożywaj z umiarem. Lekarz lub dietetyk zaleci ci spożywanie pewnej ilości białek dziennie i -jeśli nie chcesz, by przewlekła choroba nerek się rozwijała – nie powinieneś tego limitu przekraczać.
  • Pij dużo wody. Dwa litry dziennie pomogą ci utrzymać zdrowe nerki, zwłaszcza jeśli cierpisz na kamicę nerkową lub nawracające infekcje dróg moczowych.

Podsumowując, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na przewlekłą chorobę nerek, skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami – dzięki temu twoje nerki na dłużej pozostaną zdrowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.