Pozycja podczas snu — co o nas mówi?

Pozycja podczas snu — co o nas mówi?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Sposób w jaki układasz się podczas snu, może dużo powiedzieć o twoich zwyczajach, charakterze, a nawet zmartwieniach. Pozycja spania może być zmienna, tak jak i upodobania każdego z nas. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co ulubiona pozycja spaniamówi o Tobie.

Pozycja podczas snu: co o nas mówi?

Na podstawie analizy pozycji w jakiej dana osoba śpi, możesz dowiedzieć się wiele na temat jej osobowości. Jest to jedynie kwestia obserwacji, więc jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o sobie, zapytaj bliską ci osobę o charakterystyczne dla ciebie nocne zwyczaje.

Dobry sen

Gdy śpisz, Twoje ciało odpoczywa, a umysł odbudowuje się i odświeża. Prawdą jest, że ilu ludzi, tyle różnych pozycji podczas snu, jednak spośród tych wszystkich przeróżnych opcji możemy wyszczególnić 6 głównych wzorów (z których każdy posiada swoje własne warianty).

Po wieloletnich badaniach, możemy śmiało stwierdzić, że istnieje faktyczna relacja pomiędzy pozycją podczas snu, a ludzką osobowością. Każdy z nas posiada oryginalny dla siebie język ciała, który jest aktywny także podczas snu. A każda pozycja ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

6 głównych pozycji podczas snu

Pozycja embrionalna

Twoje ciało jest zwinięte, ułożone na boku, z nogami podkurczonymi pod klatkę piersiową, ramiona są skrzyżowane lub położone blisko nóg. Pozycja ta, bardzo przypomina dziecko znajdujące się w brzuchu matki, stąd też jej nazwa. Znamy wiele różnych wariantów ten pozycji, np. ramię znajduje się czasem pod poduszką.

Śmiało możemy stwierdzić, że jest to najpopularniejszy sposób w jaki ludzie układają się do snu. 41% z 1000 osób, które brały udział we wspomnianych już badaniach, wybrało właśnie tę pozycję. Z czego, dwa razy więcej zwolenników pozycji embrionalnej, stanowiły kobiety.

Jeśli chodzi o cechy osobowości ujawniające się podczas podanych manewrów sennych, naukowcy zauważyli, że “zwijanie się w kulkę” podczas snu, było charakterystyczne dla osób delikatnych i emocjonalnych, które intensywnie przeżywają związki i relacje międzyludzkie. Przy spotkaniu, sprawiają wrażenie nieśmiałych, jednak, po pewnym czasie, gdy zniknie napięcie i opadną  z nich wszystkie emocje, są mili, troskliwi, ale chorobliwie boją się wszelkich zranień.

Pozycja “na kłodę”

Twoje ciało ułożone jest na boku, nogi złączone i wyprostowane, twój kręgosłup także jest prosty. Ręce umiejscowione są po jednej stronie ciała, jedna z nich może być ułożona pod poduszką lub wyciągnięta na zewnątrz. 15% badanych wybrało tą pozycję, jako ulubioną.

Spanie z psem

Są to ludzie nieskrępowani, wyluzowani, pozbawieni wszelkich zmartwień, a także niezwykle towarzyscy, otwarci, łatwo nawiązujący znajomości. Czują się dobrze, gdy są w grupie, ufają innym, i wyglądają bardzo niewinnie.

 

Pozycja melancholijna

Twoje plecy są proste, ale nogi zdają się być lekko wygięte do przodu. Ręce masz wyciągnięte do przodu lub chowasz je pod poduszką. 13% badanych potwierdziło, że śpi w taki sposób. Osoby sypiające w tej pozycji, są bardziej skomplikowanej osobowości.

Chociaż są bardzo przyjacielscy i z natury otwarci, potrafią być też cyniczni i podejrzliwi. Chłodno i przemyślanie, podejmują każdą decyzję. Jednak, jeśli już coś zadecydują, trzymają się tego kurczowo. Są tak uparci, że nic na świecie nie jest w stanie zmienić ich zdania. Są najlepszymi przyjaciółmi i troszczą się o innych.

Pozycja na oficera

Śpisz na plecach, twarzą do góry, nogi rozchylone na szerokość bioder lub barków, ramiona rozciągnięte wzdłuż boków ciała (prawie zawsze stykają się z nimi). Nie więcej niż 8% badanych śpi właśnie w ten sposób, z broda skierowaną do sufitu.

Spanie na plecach

Tacy ludzie są ostrożni, cisi, powściągliwi w okazywaniu emocji, nie lubią także mówić zbyt dużo o sobie. Nie lubią “zwyczajności”, wykazują się ambicją i mają wysoko postawione cele. Są lojalni, chronią swoją rodzinę i osoby na których im zależy. Głęboko cenią więzi międzyludzkie.

Pozycja “na spadochroniarza”

Nazywana jest w ten sposób, ponieważ śpiąc wyglądasz tak, jakbyś właśnie spadał z nieba. Głowa skręcona w jedną ze stron, jedna lub obie ręce ułożone pod poduszką lub ponad głową. 7% badanych upodobało sobie tę pozycję.

Jeśli chodzi o cechy osobowości, “spadochroniarze” są żywiołowi, towarzyscy, bezwstydni, jednak w głębi duszy, są bardzo delikatnymi osobami. Uwielbiają wolność, nie lubią, gdy ktoś mówi im co mają robić (dotyczy to także związków, pracy, rodziny, społeczeństwa itp.). Nie są krytyczni.

Pozycja “na gwiazdę”

Jest to zupełne przeciwieństwo powyżej pozycji. Osoba jest skierowana twarzą do góry, ręce częściowo lub całkowicie obejmują poduszkę, nogi pół ugięte lub całkowicie wyprostowane. Jest to ulubiona pozycja 5% badanych. “Gwiazdy” okazują się być najlepszymi słuchaczami, bardzo dobrymi przyjaciółmi, zawsze można na nich liczyć. Jednak, przez większość czasu starają się one być w centrum uwagi, bez znaczenia czy przebywają w gronie współpracowników, krewnych, znajomych itd.

Pozycje boczne (embrionalna, “na kłodę” i melancholijna) są najzdrowsze spośród przestawionych powyżej. Według lekarzy, powinno się spać na boku, ponieważ w ten sposób nie wywiera się żadnego nacisku na serce i inne ważne organy. Zalecamy spanie na prawym boku. Wiele książek zaleca także zmiany boków podczas snu (najlepiej połowę nocy na jednej stronie, połowę na drugiej).

Dwie pozycje twarzą do góry (“na gwiazdę” i “na oficera”) mogą sprawić, że nie wyśpisz się w nocy jak należy. Mogą wywołać, chrapanie lub inne problemy z oddychaniem takie jak bezdech. Mogą także spowodować refluks żołądka.

Na koniec, omówimy jeszcze jedyną pozycję, w której twarz skierowana jest w dół, czyli “na spadochroniarza”. Ułatwia ona trawienie , jednak, według specjalistów jest ona najmniej zalecana, ponieważ wszystkie najważniejsze organy wewnętrzne są “wgniecione” w materac.

Zdjęcia zostały udostępnione dzięki uprzejmości takich osób, jak: Tony Alter, David Goehring, Betssssy, Joi Ito, Timothy Krause.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agargun, M. Y., Boysan, M., & Hanoglu, L. (2004). Sleeping position, dream emotions, and subjective sleep quality. Sleep and Hypnosis, 6(1), 8–13; texto completo
  • Beyers, J., Dieltjens, M., Kastoer, C., Opdebeeck, L., Boudewyns, A. N., De Volder, I. et al. (2018). Evaluation of a Trial Period With a Sleep Position Trainer in Patients With Positional Sleep Apnea. Journal of Clinical Sleep Medicine, 14(4), 575–583. https://doi.org/10.5664/jcsm.7048
  • de Koninck, J., Lorrain, D., & Gagnon, P. (1992). Sleep Positions and Position Shifts in Five Age Groups: An Ontogenetic Picture. Sleep, 15(2), 143–149. https://doi.org/10.1093/sleep/15.2.143; texto completo
  • Domino, G., & Bohn, S. A. (1980). Hypnagogic exploration: Sleep positions and personality. Journal of Clinical Psychology, 36(3), 760–762. https://doi.org/10.1002/1097-4679(198007)36:3<760::AID-JCLP2270360328>3.0.CO;2-H
  • Dunkell, S. (1977). Sleep positions. New York: William Morrow.
  • Marques, M., Genta, P. R., Sands, S. A., Azarbazin, A., de Melo, C., Taranto-Montemurro, L. et al. (2017). Effect of Sleeping Position on Upper Airway Patency in Obstructive Sleep Apnea Is Determined by the Pharyngeal Structure Causing Collapse. Sleep, 40(3), zsx005. https://doi.org/10.1093/sleep/zsx005
  • Skarpsno ES, Mork PJ, Nilsen TIL, Holtermann A. Sleep positions and nocturnal body movements based on free-living accelerometer recordings: association with demographics, lifestyle, and insomnia symptoms. Nat Sci Sleep. 2017 Nov 1;9:267-275. doi: 10.2147/NSS.S145777. PMID: 29138608; PMCID: PMC5677378.
  • Tetley M. Instinctive sleeping and resting postures: an anthropological and zoological approach to treatment of low back and joint pain. BMJ. 2000 Dec 23-30;321(7276):1616-8. doi: 10.1136/bmj.321.7276.1616. PMID: 11124203; PMCID: PMC1119282.
  • Yu, C. K.-C. (2012). The effect of sleep position on dream experiences. Dreaming, 22(3), 212–221. https://doi.org/10.1037/a0029255

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.