Potówki u niemowląt - czy są powodem do obaw?
Kiedy zauważasz potówki u swojego dziecka, z pewnością zaczynasz się martwić. Pamiętaj jednak, że jest to łagodna, tymczasowa przypadłość skórna i nie ma powodów do obaw.
Dolegliwość ta występuje dość często w gorących i wilgotnych warunkach. Najczęściej dotyczy ona noworodków i dzieci poniżej pierwszego roku życia. Rozwija się ona wskutek zatkania kanalików potnych. Ponieważ pot nie ma wówczas możliwości wypływu, powstaje wysypka lub małe bąble, które często mylone są z innymi dolegliwościami skórnymi.
Czy więc potówki są powodem do obaw?
Podczas gdy ważne jest wykonanie pewnych czynności, które zmniejszą dyskomfort Twojego dziecka, to jednak pamiętaj, że potówki nie są niczym poważnym i z reguły nie prowadzą do żadnych innych dolegliwości skórnych.
Skąd biorą się potówki?
Potówki są reakcją skórną, która wynika z nieprawidłowego działania kanalików potnych u niemowląt. Utrudnia do opływ potu z ciała przez skórę, co prowadzi do powstawania małych, czerwonych pryszczy lub bąbli.
Zasadniczo dotyczy to miejsc, które są najbardziej potliwe: szyja, klatka piersiowa, plecy, itd. Mogą one jednak pojawić się w każdym miejscu na ciele. Ze względu na wygląd potówki, niektórzy uważają, że wynika ona ze złej higieny.
W odróżnieniu od innych wysypek, potówce nie towarzyszy gorączka. Poza tym dolegliwość ta zazwyczaj przemija samoistnie, bez konieczności leczenia. Nie jest ona zaraźliwa, ani nie pozostawia na skórze śladów czy blizn.
Być może zainteresuje Cię również ten artykuł: Budzenie dziecka na zmianę pieluszki – czy to dobry pomysł?
Czynniki ryzyka
Kilkutygodniowe niemowlęta są najbardziej narażone na rozwinięcie potówek, zwłaszcza jeśli żyją w gorącym i wilgotnym klimacie. Dolegliwość ta również przydarza się częściej dzieciom z egzemą lub suchością skóry.
Ogólnie rzecz ujmując, do czynników ryzyka zalicza się:
- lekką lub wysoką gorączkę,
- wysokie temperatury otoczenia,
- obecność bakterii (Staphylococcus) na skórze,
- stosowanie pudrów i mleczek zatykających pory.
Objawy potówki u niemowląt
Głównym objawem potówki jest wysypka na skórze. Może ona być pod postacią małych bąbli, które w dotyku będą twarde i szorstkie.
W większości przypadków będzie ona występować w miejscach o dużej koncentracji kanalików potnych, takich jak:
- fałdy skórne,
- czoło, powieki i policzki,
- klatka piersiowa Twojego dziecka,
- plecki,
- pachwiny i uda,
- pachy i ramiona.
Ponieważ potówki nie są zakażeniem, nie towarzyszy im gorączka. Jednak ze względu na dość silny świąd, Twoje niemowlę może być niespokojne i marudne.
Aby upewnić się, że nie są to poważniejsze problemy skórne, najlepiej pójść z dzieckiem do lekarza pediatry. Poprzez proste badanie będzie on w stanie postawić szybką diagnozę.
Jak unikać powstawania potówek? – Porady
Najlepszym sposobem na unikanie potówek jest zapobieganie zbytniemu poceniu się niemowlęcia. Niestety latem może to okazać się całkiem trudne. Dlatego też pewnie chętnie się dowiesz, jak zapewnić dziecku komfortowe warunki w wysokich temperaturach otoczenia.
Oto kilka porad:
- Często sprawdzaj pieluszkę i zmieniaj ją, gdy tylko będzie mokra. Wyeliminujesz w ten sposób przegrzanie i zbyt długie narażenie na wilgoć.
- Ochłódź swoje niemowlę w letniej kąpieli. Nie stosuj jednak drażniącego mydła.
- Podczas osuszania skóry niemowlęcia, unikaj zbytniego pocierania ręcznikiem. W przeciwnym razie spotęgujesz podrażnienie skóry.
- Wybieraj lekkie ubranka, wykonane z oddychającego materiału lub bawełny.
- Unikaj zbytniego narażenia na słońce i zachowaj ostrożność wychodząc na zewnątrz.
- Dotykaj skóry swojego dziecka, sprawdzając, czy nie jest przegrzana i zapocona.
- Zrób kompres z gazy lub miękkiego materiału nasączonego w wodnym roztworze sody oczyszczonej i przyłóż na podrażnione miejsca.
- Unikaj opatulania i wielowarstwowej odzieży, zwłaszcza, gdy jest gorąco na zewnątrz.
Jak leczyć potówki u niemowląt?
Kiedy zauważasz małe grudki na skórze związane z potówką, z pewnością chciałabyś jakoś im zaradzić. Pediatrzy jednak najczęściej nie zalecają niczego więcej niż zwykłej higieny ciała, co wiąże się z tym, że dolegliwość ta znika sama po 2-3 dniach.
Jeśli jednak Twoje niemowlę odczuwa duży dyskomfort lub jeśli potówki zdarzają się Wam często, lekarz może zalecić stosowanie kremu z kortyzonem, dostępnego na receptę. Do naturalnych środków łagodzących należy kąpiel rumiankowa lub aplikacja preparatów na bazie aloesu.
Przeczytaj również ten artykuł: Opieka nad dzieckiem – pierwsze miesiące życia
Podsumowując…
Potówka to łagodna dolegliwość, która nie jest niebezpieczna dla Twojego dziecka. Ponieważ jednak jej objawy mogą być dla niego męczące, dobrze jest wiedzieć, jak zmniejszyć jego dyskomfort.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Guerra KC, Toncar A, Krishnamurthy K. Miliaria. [Updated 2020 Aug 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537176/
- O’Connor NR, McLaughlin MR, Ham P. Newborn skin: Part I. Common rashes. Am Fam Physician. 2008;77(1):47-52.
- Cabrera-Meza, G. 12 DERMATOLOGÍA NEONATAL Y AIEPI: AVANCES DE UNA PROPUESTA. GRUPO ASESOR TÉCNICO AIEPI (GATA), 51. https://www.paho.org/es/file/46976/download?token=xJb82urn#page=57
- Rodríguez Camelo, G., Tijerina Torres, C., Rodríguez Balderrama, I., & Rodríguez Bonito, R. (2009). Miliaria congénita: informe de un caso en recién nacido prematuro. Medicina Universitaria, 11(45), 267-269. http://eprints.uanl.mx/8558/1/Miliaria%20congenita.pdf
- Bautista, C. R., & Llop, F. M. (2007). Recién nacido: lesiones cutáneas benignas transitorias. In Protocolos de dermatología(pp. 309-316). AEP Madrid. http://www.enfermeriaaps.com/portal/download/DERMATOLOGIA/rn_benignastransitorias_0.pdf
-
Sathishkumar D, Moss C. Topical Therapy in Atopic Dermatitis in Children. Indian J Dermatol. 2016;61(6):656-661. doi:10.4103/0019-5154.193677
-
Fowler JF, Nebus J, Wallo W, Eichenfield LF. Colloidal oatmeal formulations as adjunct treatments in atopic dermatitis. J Drugs Dermatol. 2012;11(7):804-807.