Poprawić czynność nerek - poznaj produkty, które Ci w tym pomogą
Istnieje wiele produktów spożywczych, w tym niektóre owoce i warzywa, które mogą poprawić czynność nerek. Przewlekłe choroby nerek są obecnie poważnym problemem zdrowotnym.
Szacuje się, że powszechność tych dolegliwości jeszcze się podwoi w ciągu najbliższych 10 lat, przede wszystkim z powodu postępującego starzenia się populacji. Ale inne przewlekłe procesy chorobowe, takie jak cukrzyca i otyłość, również się do tego przyczyniają.
Ogromne znaczenie ma zatem spożywanie zarówno owoców, jak i warzyw, które pomagają poprawić czynność nerek. Ale musi temu towarzyszyć przestrzeganie również innych wytycznych dietetycznych, które praktycznie działają jak prawdziwe środki zapobiegawcze. Jeśli zastosujemy wszystkie te wskazówki, możemy spowolnić postęp choroby i zapobiec związanym z nią powikłaniom sercowo-naczyniowym.
Prawidłowe odżywianie może poprawić czynność nerek
Nerki to narządy odpowiedzialne za usuwanie substancji odpadowych z organizmu. Kiedy krew przepływa przez nie, nerki je filtrują, zatrzymując produkty, które mają zostać wyeliminowane z organizmu. Ponadto regulują również płyny ustrojowe i elektrolity.
W ciężkich chorobach nerek, narządy te przestają normalnie wykonywać swoje funkcje. Dlatego w takich przypadkach pacjenci powinni kontrolować przyjmowanie płynów i niektórych pokarmów.
Modyfikacja diety naprawdę może poprawić czynność nerek. Nie chodzi tu jedynie o ogólne sugestie co do zdrowego trybu życia, ale o zalecenia, które wraz z lekami i dializą stanowią podstawową część leczenia.
Sposób odżywiania ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu leczenia i zapobiegania pojawieniu się innych powiązanych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie lub otyłość.
Dieta dla osób, które mają problemy z nerkami powinna spełniać następujące kryteria:
- Urozmaicona
- Zrównoważona
- Dostarczająca odpowiedniej ilości energii.
- Uporządkowana
- Dostosowana.
- Odpowiednio uzupełniona
W dalszej części artykułu porozmawiamy o 5 owocach i warzywach, które pomagają poprawić czynność nerek.
1. Cykoria
Cykoria jest pysznym i idealnym pokarmem dla osób, które chcą poprawić czynność nerek, ponieważ ma zarazem wysoką zawartość wody i niską kaloryczność. W rzeczywistości około 95% jego składu stanowi woda, stąd jest to lekkie, ale sycące warzywo ze względu na sporą zawartość błonnika.
Z odżywczego punktu widzenia, oprócz wysokiej zawartości wody, cykoria jest również szczególnie bogata w minerały i witaminy. Na pierwszym miejscu możemy w jej składzie możemy wymienić wapń, fosfor, żelazo, potas i sód. Jeśli chodzi o witaminy, jest bogata w witaminy A, C a także witaminy z grupy B.
2. Cebula lub szalotka
Cebula to jedno z najczęściej używanych warzyw w posiłkach na całym świecie. Warstwa po warstwie, cebula kryje w sobie wiele korzyści. Jednak główną zaletą przyczyniającą się do poprawy czynności nerek są jej właściwości moczopędne. Oznacza to, że spożywanie cebuli pobudza do wydalania moczu.
Wyniki badania naukowego opublikowanego w Journal of Medical Food potwierdza zdolność cebuli do skutecznego aktywowania funkcji nerek i ułatwiania eliminacji płynów z organizmu.
Ponadto jest to produkt żywnościowy, który przynosi również mnóstwo innych korzyści, jak już powiedzieliśmy. Przejrzyjmy niektóre z nich:
- Ma działanie antycukrzycowe.
- Wspomaga trawienie.
- Wzmacnia i wspomaga układ odpornościowy.
- Łagodzi niektóre dolegliwości układu oddechowego.
3. Marchewka
Jest to warzywo znane ze swoich zalet, jeśli chodzi o poprawę wzroku. Ma jednak również wiele innych właściwości, w tym przypadku ważne dla nerek są właściwości moczopędne.
Podobnie jak poprzednie warzywa, marchew ma dużą zawartość wody, która poprawia czynność nerek. Spożywanie marchwi ułatwia wydzielanie i wydalanie moczu, pomagając tym samym w rozpadzie kamieni nerkowych.
A poza tym, marchew naprawdę świetnie potrafi poprawić wzrok. To działanie, znane już od najdawniejszych czasów, wiąże się z najważniejszym składnikiem zawartym w marchwi. Beta-karoteny mają silne działanie ochronne, dzięki któremu zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się. Spożywanie beta-karotenu chroni siatkówkę oka i zapobiega pojawieniu się zaćmy.
Zobacz także: Zdrowa marchew – czy znasz wszystkie jej zalety?
4. Żurawina
W szczególności żurawina idealnie się nadaje do zwalczania infekcji i do poprawy krążenia obwodowego. Sok żurawinowy odmiany czerwonej wykazuje niesamowite działanie antyseptyczne i antybiotyczne na bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych, zwłaszcza Escherichia coli.
Ponadto owoce żurawiny zawierają kwas chinowy, substancję, która wydzielając się zakwasza mocz, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się kamieni wapniowych lub kamieni nerkowych. Krótko mówiąc, jeśli chcesz poprawić czynność nerek, jedz żurawinę.
Zobacz także: Jagody – Wyhoduj je i skorzystaj z ich właściwości
5. Inne pokarmy, dzięki którym możesz poprawić czynność nerek
Owoce i warzywa wymienione w tym artykule nie są jedynymi pokarmami zalecanymi dla osób, które chcą poprawić czynność nerek. Istnieje jeszcze wiele produktów spożywczych o właściwościach korzystnych dla funkcjonowania nerek. Między innymi możemy wymienić następujące produkty:
- Mandarynka
- Cytryna
- Ogórek
- Świeże szparagi
- Groszek
- Grzyby i pieczarki
Jeśli jednak cierpisz na jakiekolwiek problemy z nerkami, nie wahaj się skontaktować z profesjonalistą w celu ustalenia dobrego planu leczenia. Lekarz specjalista powinien ci również przedstawić odpowiedni przewodnik żywieniowy w celu rozwiązania problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.
- Abouzed TK., Contreras MM., Sadek KM., Shukry M., et al., Red onion scales ameliorated streptozotocin induced diabetes and diabetic nephropathy in wistar rats in relation to their metabolite fingerprint. Diabetes Res Clin Pract, 2018. 140: 253-264.
- Saari JC., VItamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.