Pierwotny nowotwór kości — wiesz jak go rozpoznać?

W przeciwieństwie do innych nowotworów, pierwotny rak kości, nie pojawia się w wyniku przerzutu. Najczęściej dotknięte obszary znajdują się w kości poniżej kolan.
Pierwotny nowotwór kości — wiesz jak go rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2015

Na pewno każdy z nas słyszał o pierwotnym raku kości, który występuje stosunkowo rzadko i który można podzielić na przypadki łagodne i złośliwe. Zazwyczaj, gdy już mamy do czynienia z tym typem nowotworu jest on skutkiem przerzutów nowotworu złośliwego usytuowanego w innym narządzie. Struktury kości są na przerzuty szczególnie narażone.

Jednak według ostatnich statystyk medycznych drastycznie wzrosła liczba zdiagnozowanych przypadków tak zwanego pierwotnego raka kości — nowotworów, które są pochodzenia mezenchymatycznego i rozwijają się bezpośrednio w kościach.

W momencie, gdy choroba jest zdiagnozowana dostatecznie wcześnie, wskaźnik przeżycia jest całkiem dobry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne kontrole lekarskie.

W przypadkach pierwotnego raka kości pozytywnym aspektem są wyraźne objawy w postaci charakterystycznego bólu. Poniżej znajdziesz kilka istotnych rad i wskazówek, które pomogą Ci w ocenie Twojego stanu zdrowia.

Pierwotny rak kości – co to takiego?

Wapn w kosciach

Pierwotny rak kości nie jest tak dobrze poznany, jak inne nowotwory na przykład piersi czy jelita grubego. Choć występuje rzadko, trzeba mieć się na baczność i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, ponieważ jego symptomy najczęściej są mylone z innymi schorzeniami.

Choroba może lokalizować się w dowolnym miejscu tkanki kostnej, jednak najczęściej atakuje kości udowe, piszczele i kolana również kości ramienia. Nie są to przerzuty, a więc nie jest to powiązane z wystąpieniem nowotworu w innej części ciała.

Pierwotny rak kości może różnicować się na:

  • nowotwory kościotwórcze – są najczęściej występującą postacią choroby i niestety dotykają młode osoby, których kości są w procesie wzrostu.
  • nowotwory chrząstkotwórcze – grupą wiekową, u której najczęściej są diagnozowane to osoby między 40, a 60 rokiem życia. Swój początek obierają w tkance chrzęstnej
  • nowotwory nie należące do powyższych grup (np. mięsak Ewinga) – mięsak Ewinga również jest najczęstszym złośliwym pierwotnym nowotworem kości, który występuje u dzieci. Ich tkanka nerwowa nie jest w pełni wykształcona, co może doprowadzić do powstania niewielkich mięsaków w szpiku kostnym.

Mówi się również o prawdopodobieństwie dziedziczenia pewnych genów sprzyjających zapadaniu na tę chorobę

Objawy pierwotnego raka kości

Pierwotny rak kosci

W tym artykule przede wszystkim skupimy się na objawach pierwotnego raka kości, który najczęściej dotyka dorosłych, czyli chrzęstniakomięsaka.

Jego symptomy bardzo często mylone są z innymi chorobami jak na przykład zapaleniem stawów, osteoporozą czy stanami zapalnymi, dlatego też tak ważne jest poznanie podstawowych objawów, które towarzyszą chrzęstniakomięsakowi.

Ból:

  • są dni, gdy w kolanach odczuwalny jest ból silniejszy niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Przypisywane jest to zmęczeniu związanym z codzienną pracą i najczęściej łagodzony jest lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.
  • Ból spowodowany nowotworem kości jest bardzo dokuczliwy
  • jak już wcześniej zostało wspomniane, należy zwrócić szczególną uwagę na staw kolanowy, kości piszczelowe i udowe, ponieważ prawie 70% przypadków chrzęstniakomięsaka lokalizuje się właśnie w tych obszarach

Nadwrażliwość:

  • miejsce, w którym występuje ból, charakteryzuje się tym, że niemożliwe staje się zniesienie uczucia przylegającego ubrania, a nawet dotykanie tego obszaru. Ból jest bardzo intensywny, a leki przeciwbólowe nie przynoszą ukojenia

Opuchnięcie i stan zapalny:

  • gdy guz zaczyna rosnąć, jednocześnie atakuje inne tkanki, które go otaczają. Efektem tego jest opuchlizna, która powinna zaniepokoić. Nie jest to zwykły stan zapalny. Po dotknięciu wyczuwalna jest dużo większa gęstość tkanki pod skórą niż przy zwyczajnym obrzęku

Gorączka:

  • rozrastającemu się guzowi i rozprzestrzeniającemu się stanowi zapalnemu praktycznie zawsze towarzyszy podwyższona temperatura.
  • Jak widać, objawy są dość jednoznaczne, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować tylko czym prędzej udać się do specjalisty. Wczesne rozpoznanie zawsze zwiększa szanse na powrót do zdrowia
  • nie próbuj leczyć się samemu. Nie należy łagodzić wyraźnych objawów lekami przeciwbólowymi i ignorować ich!

Możliwe złamania:

  • pęknięcia i złamania mogą pojawić się na późniejszym etapie choroby, gdy guz zdąży poważnie osłabić kości.
  • Jednak przed nastąpieniem tego etapu, organizm wcześniej zaalarmuje, że nie wszystko jest z nim w porządku poprzez ostry ból, zmęczenie, zapalenie czy gorączkę i da nam odpowiedni czas na reakcję
  • bardzo ważnym jest zapoznanie się z tymi kilkoma objawami, które są dostatecznie charakterystyczne, by szybko udać się do lekarza i zdiagnozować ewentualną chorobę.
  • Największe ryzyko to pomylenie nowotworu z innymi schorzeniami dlatego, gdy tylko niepokojąco długo boli Cię kolano, udaj się do specjalisty, aby wykluczył on poważniejsze problemy
Kosci

Pamiętaj, że leczenie pierwotnego raka kości zdiagnozowanego odpowiednio wcześnie, daje bardzo dobre prognozy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.