Pielęgnacja skóry na noc - 7 cennych wskazówek

Nawet jeśli nie używamy makijażu powinniśmy dbać o czystość twarzy. Ustanowienie rutynowej pielęgnacji skóry na noc pozwoli nam mieć znacznie zdrowszą i młodszą cerę.
Pielęgnacja skóry na noc - 7 cennych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Rutyna pielęgnacji skóry na noc jest równie ważna, a nawet ważniejsza niż czynności wykonywane rano przed wyjściem z domu. Jest ona niezbędna, jeśli chcemy dbać o naszą skórę i by wyglądała ona pięknie i zdrowo.

W tym artykule udostępniamy 7 wskazówek, do których powinniśmy stosować się codziennie. W ciągu niecałych 10 minut i dzięki produktom dobranym do naszej cery będziemy w stanie przygotować naszą twarz do odpoczynku i rewitalizacji.

Pielęgnacja skóry na noc

1. Zawsze zmywaj makijaż

Ten pierwszy krok w pielęgnacji skóry na noc jest najważniejszy. Musimy dobrze usunąć makijaż zanim zaczniemy przygotowywać twarz do odpoczynku. Jeśli nie usuniemy resztek makijażu zablokujemy pory i rano będziemy wyglądać o wiele gorzej.

Możemy zdecydować się na bardziej gęsty i tłusty płyn do demakijażu, jeśli używamy kosmetyków wodoodpornych. Natomiast dla bardziej powierzchownego i naturalnego makijażu możemy użyć bardziej płynnego i lżejszego produktu.

zmywanie makijażu

2. Odpowiednie oczyszczanie skóry

Oprócz usuwania makijażu lub w jeśli się nie malujemy następnym krokiem jest głębokie oczyszczenie naszej skóry. W ten sposób eliminujemy brud, zanieczyszczenia i martwy naskórek, które nadają naszej skórze matowy wygląd.

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć środki do demakijażu w postaci mydła lub kremu lub niektóre wnikające głębiej, takie jak  środek złuszczający. Ważną rzeczą jest użycie takiego, który nie zawiera alkoholu lub zbyt mocnych składników, ponieważ mogą one zmienić pH skóry i wpłynąć na produkcję sebum.

3. Dobranie odpowiedniego toniku

Nasza rutyna dbania o skórę na noc powinna zawierać, jako trzeci krok, tonik do zwalczania objawów zmęczenia. Tonik pomaga nam zamknąć pory, utrzymać równowagę skóry i zapewnia jej nawilżenie.

Zalecamy wybór produktu, który nie zawiera alkoholu, ponieważ zapewnia on uczucie świeżości, ale na dłuższą metę wysusza i uszkadza skórę. Możemy znaleźć różne naturalne toniki. Najbardziej popularne są wykonane na bazie róży, rozmaryn i oczaru wirginijskiego.

4. Serum dostosowane do rodzaju skóry

Serum jest produktem stosowanym przed kremem nawilżającym, który charakteryzuje się wysokim stężeniem składników odżywczych. Możemy je stosować rano i wieczorem, chociaż przed pójściem do łóżka jest on o wiele bardziej skuteczny.

Rodzaj serum zależy od tego, jakie składniki chcemy zapewnić naszej skórze. Najczęściej zawierają one kwas hialuronowy, kolagen, witaminy A, B lub C, koenzym Q10 itp.

5. Krem tylko na noc

Już od 25 lub 30 roku życia możemy zacząć używać specjalnego kremu nawilżającego na noc. Musimy pamiętać, że krem do twarzy, który stosujemy na noc nie jest taki sam jak ten, którego używamy w ciągu dnia. W nocy, dzięki odpoczynkowi, nasza skóra wchłonie składniki odżywcze znacznie lepiej niż w ciągu dnia.

kobieta nakładająca krem

Ponadto krem na dzień ma zwykle filtry przeciwsłoneczne i nie ma tak dużej koncentracji składników odżywczych. Z tego powodu, chociaż moglibyśmy go używać również na noc nie uzyskalibyśmy takich samych efektów. Chociaż będziemy musieli zainwestować w dwa różne kremy to starczą nam na dwa razy dłużej.

6. Masaż twarz daje świetne rezultaty

Jeśli mamy jeszcze kilka minut, aby skończyć naszą rutynę dobrym pomysłem jest wykonanie masażu twarzy. Lub nawet lepiej, niech zrobi to nasz partner, abyśmy mogli jeszcze bardziej się zrelaksować.

Masaż twarzy jest najlepszym lekarstwem na rozluźnienie mięśni twarzy, ujędrnienie skóry i pobudzenie krążenia. W ten sposób nasza skóra znacznie lepiej wchłonie produkty, których użyliśmy.

7. Odpoczynek

Aby zakończyć naszą rutynę nie powinniśmy zapominać o tych końcowych wskazówkach związanych z odpowiednim odpoczynkiem:

  • Sypialnia powinna być ciemna, bez światła.
  • Najlepsza postawa, aby zapobiec zmarszczkom to spanie na plecach.
  • Przed pójściem spać powinniśmy pozostawić umysł pusty, zapomnieć o zmartwieniach i rozluźnić twarz.
  • Jeśli po przebudzeniu mamy problemy z obrzękiem twarzy możemy spróbować użyć lżejszych kosmetyków, a także trochę wyższej poduszki.
  • Spanie mniej niż tego potrzebujemy wpływa na wygląd naszej twarzy. Jednak spanie zbyt wiele godzin również sprawi, że będziemy wyglądać na zmęczonych następnego dnia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chang, H., Lu, J., Research, A., Yu, F., & Finkelstein, A. (2018). PairedCycleGAN: Asymmetric Style Transfer for Applying and Removing Makeup. Proc. CVPR. https://doi.org/10.1109/CVPR.2018.00012
  • Mukhopadhyay P. Cleansers and their role in various dermatological disorders. Indian J Dermatol. 2011;56(1):2–6. doi:10.4103/0019-5154.77542
  • Psychogios, N., Hau, D. D., Peng, J., Guo, A. C., Mandal, R., Bouatra, S., … Wishart, D. S. (2011). The human serum metabolome. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0016957
  • Lim, C. L., Rennie, C., Barry, R. J., Bahramali, H., Lazzaro, I., Manor, B., & Gordon, E. (1997). Decomposing skin conductance into tonic and phasic components. International Journal of Psychophysiology. https://doi.org/10.1016/S0167-8760(96)00713-1
  • Grice, E. A., & Segre, J. A. (2011). The skin microbiome. Nature Reviews Microbiology. https://doi.org/10.1038/nrmicro2537
  • McCall-Perez F, Stephens TJ, Herndon JH Jr. Efficacy and tolerability of a facial serum for fine lines, wrinkles, and photodamaged skin. J Clin Aesthet Dermatol. 2011;4(7):51–54.
  • Kaczvinsky, J. R., Griffiths, C. E. M., Schnicker, M. S., & Li, J. (2009). Efficacy of anti-aging products for periorbital wrinkles as measured by 3-D imaging. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2009.00444.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.