Pestki winogron — dlaczego warto jej jeść?
Któż z nas nie lubi winogron? Są cudownie słodkie i chrupiące! Jest jednak jedno ale… pestki winogron. Wielu z nas je wypluwa, a obecnie nawet można kupić specjalną odmianę winogron bezpestkowych. W przeciwieństwie do samego miąższu pestki rzeczywiście nie mają zbyt przyjemnego smaku.
Dziś wiemy już, że ta część owocu, która najczęściej ląduje w koszu, niesie ze sobą najwięcej dobroczynnych dla nas właściwości. Wszystko to dzięki dużemu stężeniu składników odżywczych, które w nich znajdziemy. Pestki winogron są więc fantastycznym uzupełnieniem diety!
Co więcej, również firmy kosmetyczne i farmaceutyczne chętnie po nie sięgają i wykorzystują je do produkcji lekarstw i kosmetyków. Ponadto liczne badania dowodzą, że ten naturalny produkt kryje w sobie naprawdę wielką moc.
To tylko kilka z jego zalet, w dalszej części artykułu znajdziesz ich o wiele więcej!
Pestki winogron — nie rezygnuj z nich!
Specjaliści zdecydowanie zalecają spożywanie pestek w ich naturalnej postaci, jako że mimo lekko gorzkiego smaku dostarczą organizmowi wielu cennych składników. Te z kolei wspomagają pracę wielu narządów wewnętrznych.
Wypluwasz pestki winogron? Poznaj siedem powodów, dla których nie warto tego robić. Od dziś z pewnością już nie wyrzucisz ani jednej z nich!
1. Pestki winogron są bogate w przeciwutleniacze
Pestki winogron są bogate w związki zwane polifenolami, proantocyjanidami i tokoferolami. Należą one więc do grupy silnych przeciwutleniaczy. Ponadto mają one zdolność do ochrony organizmu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi spowodowanymi działaniem wolnym rodników.
Również dostarczają sporej ilości witaminy C i beta-karotenu, które neutralizują szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
2. Pomagają w oczyszczaniu krwi
Dzięki składnikom odżywczym i wysokiej zawartości antyoksydantów pestki winogron mają zdolność do oczyszczania krwi ze zbędnych składników, resztek medykamentów i innych szkodliwych elementów, które mogą się w niej gromadzić.
Z tego powodu są polecane tym osobom, które są szczególnie narażone na rozwój chorób serca. Pestki te pobudzają między innymi krążenie krwi i zapobiegają tworzeniu się skrzepów.
Przeczytaj także artykuł: Chroń serce – koktajl z płatków owsianych i winogron
3. Pomagają w profilaktyce antynowotworowej
Również dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów winogrona znajdują się na liście produktów przeciwdziałającym występowaniu raka piersi, prostaty czy skóry.
Jedzenie pestek winogron może spowolnić działanie wolnych rodników i zatrzymać uszkodzenie komórek. Zmiany te są jednym z głównych powodów rozwoju zmian nowotworowych w organizmie.
4. Redukuje szkodliwy wpływ palenia papierosów
Zarówno osoby palące czynnie, jak i biernie skorzystają z właściwości pestek winogron. Nasionka te mają również zdolność do zmniejszania szkodliwych skutków, jakie wywołują toksyczne związki znajdujące się w papierosach.
Dzięki właściwościom oczyszczającym krew większość nagromadzonych toksycznych substancji zostaje wyeliminowana, chroniąc niejako nasz organizm.
5. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
Pestki winogron posiadają między innymi właściwości przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w profilaktyce i leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji.
Oprócz tego właściwości przeciwzapalne zwalczają stany zapalne występujące w organizmie. Ponadto mogą okazać się skuteczne również w walce z następującymi schorzeniami:
- zapaleniem stawów
- zapaleniem skóry
- zatrzymaniem płynów w organizmie
- wrzodziejącym zapaleniem jelita
- zapaleniem zatok
- zapaleniem pęcherza moczowego
6. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu
Właściwość tę przypisuje się głównie przeciwutleniaczowi OPC – najsilniejszemu odkrytemu antyoksydantowi. Hamuje on działanie cząsteczek i zapobiega zjawisku przedwczesnego starzenia się skóry, narządów, tkanek i komórek.
Ze względu na tę zdolność pestki winogron powinny być spożywane z należytą regularnością, co umożliwi utrzymanie młodego wyglądu, a także zapobiegnie pojawianiu się przedwczesnych zmarszczek na całym ciele.
7. Ochrona dla płuc
Dzięki swoim przeciwbakteryjnym, przeciwhistaminowym i przeciwalergicznym właściwościom pestki winogron wzmacniają płuca, a także chronią je przed wieloma infekcjami i chorobami, które mogą pogorszyć ich funkcjonowanie.
Dzięki zdolnościom do wzmacniania układu odpornościowego, pestki te niwelują prawdopodobieństwo zachorowania na grypę, przeziębienia, a także na inne dolegliwości związane z układem oddechowym.
Przeczytaj także artykuł: Najlepsze naturalne środki udrażniające drogi oddechowe
Jak spożywać pestki winogron?
Pestki winogron najlepiej spożywać w naturalnej postaci, czyli razem z całymi winogronami. W różnych sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością dostępne są kapsułki lub wyciągi z pestek winogron, które można również uwzględnić w codziennej diecie.
Maksymalna dawka produktu wynosi 300 mg na dobę, jednak jeżeli są spożywane w naturalnej postaci, ilość ta nie obowiązuje. Najlepiej spożywać pestki winogron jako dodatek do:
- koktajli mlecznych
- zup
- deserów
Nie wahaj się po nie sięgnąć! Ich smak może nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest do zniesienia. Znając teraz wszystkie korzystne właściwości, jakie oferują Twojemu ciału, zacznij z nich korzystać już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yilmaz, Y., & Toledo, R. T. (2004). Major Flavonoids in Grape Seeds and Skins: Antioxidant Capacity of Catechin, Epicatechin, and Gallic Acid. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf030117h
- Xia, E., He, X., Li, H., Wu, S., Li, S., & Deng, G. (2013). Biological Activities of Polyphenols from Grapes. In Polyphenols in Human Health and Disease. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-398456-2.00005-0
- Shi, J., Yu, J., Pohorly, J. E., & Kakuda, Y. (2003). Polyphenolics in Grape Seeds—Biochemistry and Functionality. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/109662003772519831