Peeling złuszczający - przygotuj go z aspiryny i miodu

Maska złuszczająca wykonana z aspiryny i miodu to nic innego jak naturalny peeling, który przynosi mnóstwo korzyści dla wszystkich rodzajów skóry. Eliminuje martwe komórki, dzięki czemu gwarantuje nam świeżość i naturalny blask skóry. Oprócz tego zwalcza też zmiany trądzikowe.
Peeling złuszczający - przygotuj go z aspiryny i miodu
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Peeling złuszczający to kosmetyk możliwy do wykonania w domowym zaciszu. W tym artykule proponujemy peeling oparty na aspirynie i miodzie, dwóch łatwo dostępnych produktach.

Przygotowana mieszanka jest korzystna nie tylko dla kondycji Twojej skóry, ale również dla ogólnego stanu zdrowia.

Przedstawiona kombinacja jest niezwykle popularnym połączeniem w kosmetyce, bowiem uwzględnia wartościowe właściwości aspiryny i miodu.

Aspiryna to spopularyzowana nazwa środka przeciwbólowego, składającego się z kwasu acetylosalicylowego. W połączeniu z naturalnym miodem: staje się świetnym środkiem złuszczającym, który pozwala wyeliminować warstwy martwych komórek na twarzy oraz usuwa nieregularności skóry.

Aspiryna i jej korzyści dla skóry

Jak wiemy aspiryna jest powszechnie stosowana w leczeniu różnych dolegliwości. Wykazuje właściwości przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj każdy ma ją w swojej domowej apteczce.

Co ważne, jej zastosowania nie kończą się na przyjmowaniu doustnym! Może być wykorzystywana w preparatach kosmetycznych, szczególnie dedykowanych twarzy i skórze głowy.

peeling złuszczający aspiryna

Warto zaznaczyć, że jest niezwykle przydatna w walce z łupieżem i sprawdza się w usuwaniu suchego i twardego naskórka.

Peeling złuszczający z aspiryną i miodem zagwarantuje Twojej skórze świetną kondycję i istotne korzyści, między innymi:

  • Przyczynia się do wyrównywania przebarwień skóry.
  • Przeciwzapalne właściwości aspiryny wspomagają proces leczenia trądziku.
  • Co więcej, pozwala też na wyeliminowanie pozostałości i blizn po trądziku.

Naturalny pszczeli miód i jego właściwości

Fantastyczny produkt natury, znany już od starożytności. Czy wiesz, że w Grecji miód uważany był za pokarm bogów, a w Egipcie miał znaczenie obrzędowe?

Potrzeba ponad 60 000 pszczół, odwiedzających 2 miliony kwiatów, aby zebrać niezbędną ilość nektaru, konieczną do wykonania 0,5 kg miodu. Niesamowite, nie sądzisz?

miód pszczeli

Naturalny miód bogaty jest w enzymy i minerały, takie jak: potas, wapń, fosfor, żelazo i magnez. Zapewnia również niezbędne dla zdrowia witaminy C, B i K. Miód znajduje mnóstwo zastosowań w medycynie naturalnej.

Warto zwrócić uwagę na jego korzyści przy zastosowaniu zewnętrznym.

Miód jest powszechnie stosowany w zabiegach i produktach kosmetycznych. Wykazuje szczególne korzyści dla skóry.

Peeling złuszczający oparty na miodzie: zyskuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a także zmiękcza i nawilża skórę.

Zobacz też: Popraw zdrowie z miodem – 5 domowych mikstur

Peeling złuszczający z aspiryny i miodu – sposób przygotowania

Naskórek jest zewnętrzną warstwą skóry o przeciętnej grubości 1 mm. Na jego powierzchni znajdują się pory, czyli ujścia kanalików. Ma zdolność nieustannej regeneracji.

Przedstawiony w tym artykule peeling złuszczający jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Jedynie osoby z delikatnym naskórkiem, powinny ograniczyć się do stosowania go co 15 dni. W przypadku skóry tłustej i mieszanej: można sięgnąć po peeling nawet do 2 razy w tygodniu.

Jeśli Twoja skóra zmaga się zaś z trądzikiem, wskazane jest aby sięgać właśnie po peeling na bazie aspiryny i miodu, bowiem skutecznie pomaga wyeliminować zmiany skórne.

Kiedy mamy do czynienia z głębokimi zmianami: guzkami czy trądzikiem torbielowatym – możemy dodać do peelingu aloes. Jest to bowiem silny naturalny antybiotyk, który zapobiega infekcjom wywołanym przez bakterie.

Proponowany peeling złuszczający przyczyni się do zamknięcia porów i złuszczenia nieregularnych struktur naskórka. Pozwoli też wygrać walkę z wągrami i przetłuszczającą się powierzchnią skóry.

Jeśli posiadasz alergię na którykolwiek ze składników: skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić możliwe zamienniki o podobnych korzyściach dla skóry.

Składniki

  • 2 lub 3 aspiryny
  • 1 lub 2 łyżki stołowe wody mineralnej lub destylowanej (15 lub 30 ml)
  • 1 łyżka miodu naturalnego (25 g)

Przygotowanie

  • Na wstępie należy zmiażdżyć aspiryny (można użyć do tego łyżek) bądź sięgnąć po aspirynę w proszku.
  • Dodaj łyżkę wody i wymieszaj składniki aż uzyskasz gładką pastę. W razie potrzeby dodaj odrobinę więcej wody.
  • Następnie należy połączyć wszystko z miodem. 
  • Przed zaaplikowaniem preparatu, pamiętaj aby oczyścić dokładnie twarz.
  • Kolejnie: rozprowadź peeling złuszczający na twarzy, unikając okolicy oczu.
  • Delikatnie masuj palcami, aby wzmocnić efekt peelingu.
  • Pozostaw na twarzy przez 6/7 minut. Usuń dużą ilością ciepłej wody.

Peeling złuszczający i alternatywne rozwiązania

  • W przypadku skóry tłustej, bądź obarczonej trądzikiem proponujemy,  aby do mieszanki dodać łyżkę soku z cytryny.
    Sok z cytryny, bogaty w witaminę C: wzmacnia antybakteryjne właściwości miodu, dzięki czemu peeling jest bardziej skuteczny w stosunku do głębszych schorzeń skóry.
  • Innym rozwiązaniem jest uwzględnienie w peelingu łyżki żelu z aloesu. Roślina ta wykazuje właściwości ściągające, co pozwala zamknąć pory i zredukować stany zapalne. Co więcej ma też działanie nawilżające.
  • W przypadku skóry suchej: warto dodać jedną lub dwie łyżki jogurtu naturalnego. Ten sfermentowany produkt mleczny zapewnia nawilżenie i nadaje blask suchej, zmęczonej skórze.

Jeśli masz wątpliwości bądź pytania dotyczące któregokolwiek ze składników – poradź się dermatologa.

Ponadto pamiętaj, że jeśli zauważysz zaczerwienienia po nałożeniu mieszanki: zaprzestań jej stosowania i skonsultuj się ze specjalistą, aby poznać powody danej reakcji skórnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artykuł na podstawie:

  • Boniakowska I., Burzyńska M., Jeleń J., Magnuszewska M. (2016). Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes. Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia, 6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.