Partner nie pomaga mi w domu - i co teraz?

Jeśli Twój partner nie pomaga Ci w domu, może to wynikać z wielu czynników, które wykształciły go w tym kierunku. Na szczęście zachowanie to można zmienić.
Partner nie pomaga mi w domu - i co teraz?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

„Mój partner nie pomaga mi w domu” to zdanie, które często słyszymy w codziennych rozmowach. I nie musimy przeprowadzać pogłębionych badań, aby wiedzieć, że dzisiejsza kobieta jest skrajnie zmęczona i sfrustrowana. Właściwe będzie więc przeanalizowanie tej sytuacji, poszukanie przyczyn i możliwych rozwiązań.

Brak współpracy jest stałym źródłem problemów w związku dwojga osób.

Wcześniej sytuacja ta była uzasadniona, ponieważ to mężczyzna był odpowiedzialny za zapewnienie dochodu. Kobieta z kolei pozostawała w domu, zajmując się opieką nad dziećmi.

Czasy się jednak zmieniły. Kobieta przyjęła inne ważne role. Jednak dawna mentalność często się utrzymuje: to ona powinna zajmować się domem. I właśnie dlatego partner nie pomaga jej w domu.

Współczesna kobieta pracuje, zarabia pieniądze, troszczy się o dzieci i wykonuje prace domowe. Tymczasem on, ogólnie rzecz biorąc, nie rusza nawet palcem, kiedy przychodzi z pracy do domu.

Chociaż dziś wiele mówi się o równości płci, jasne jest, że nadal istnieją olbrzymie przepaście w mentalności, które trzeba pokonać. To skomplikowana walka, którą kontynuuje wiele kobiet.

Dlaczego mój partner mi nie pomaga?

Nasza różnica w postrzeganiu obowiązków domowych jest zniekształcona przez osobistą historię każdego z nas. Dochodzi do tego zakorzeniona nierówność między mężczyznami i kobietami oraz oczekiwania, z którymi wchodzimy w małżeństwo.

Jest wiele powodów, dla których możesz powiedzieć: „Mój partner nie pomaga mi w domu”:

Zabiegana pani domu.
  • Wychowanie w zależności. Mężczyzna, którego matka zajmowała się absolutnie wszystkimi pracami w domu, nie uświadamia sobie, że musi w czymkolwiek współpracować. Nie rozumie tego, ponieważ jego oczekiwania dotyczące małżeństwa są takie, że jego żona będzie robić dokładnie to samo, co matka i kropka.
  • „Kobieta Superstar”. Czasami mężczyzna nie pomaga w domu z powodu zachowania samej kobiety, która nie dzieli się obowiązkami ze swoim partnerem. Tym samym przyzwyczaja go, żeby nic nie robił. Nawet nie prosi, żeby w czymkolwiek pomagał.
  • Nie wie, jak to zrobić. Może to brzmieć jak wymówka, i może w większości przypadków rzeczywiście tak jest. Jednak w wielu sytuacjach partner nie pomaga, ponieważ nie wie, jak to zrobić. Kiedy chce zrobić swoją część, kończy się chaosem gorszym niż ten, który chciał naprawić.
  • Machismo. Chociaż społeczeństwo rozwinęło się, jeśli chodzi o rolę kobiet, rozwój nie nastąpił to z taką samą szybkością w umysłach niektórych mężczyzn. Niektórzy mężczyźni wciąż trzymają się koncepcji, że mycie naczyń ujmuje ich męskości.

A jeszcze inni uważają, że są rodzajem króla, który powinien przychodzić do swojego domu tylko po to, żeby się nim zajmowano.

Co robić, jeśli partner nie pomaga?

Jeśli jesteś zmęczona psychicznie i fizycznie z powodu braku współpracy z partnerem, nadszedł czas na podjęcie działań. Przedstawiamy Ci kilka wskazówek, aby ten stan cierpienia skończył się raz na zawsze.

  • Staw czoła sytuacji. Zapytaj swojego partnera, co go powstrzymuje i dlaczego nie stara się wspierać swojej rodziny w tak ważnym aspekcie, jak utrzymanie porządku w domu.
  • Szukaj jego silnych stron. Chociaż jesteście parą, jesteście też różnymi ludźmi, musisz więc usiąść i poszukać tego, co Twój partner robi najlepiej. Na przykład niektóre kobiety czasami nie są zbyt dobre w gotowaniu, a niektórzy mężczyźni nie radzą sobie z porządkowaniem. Musisz odkryć w czym każde z Was jest najlepsze i zgodnie z tym przydzielić zadania.
  • Lista zadań. Sporządzenie listy zadań w domu, być może podzielonych na dni, może być idealne dla najbardziej zapominalskich, aby pamiętać o swoich obowiązkach.

Trenuj go, żeby Ci pomagał

Jak wyjaśniliśmy, nie zawsze chodzi o brak zainteresowania ze strony Twojego partnera. Być może Twój partner nie pomaga ze względu na wychowanie, a może Twoja własna postawa zmusza go do zależności. W efekcie może nie mieć zielonego pojęcia, jak i co miałby robić. Czas zatem go wyszkolić.

Wyznacz mu podstawowe zadania, takie jak czyszczenie okien, mycie naczyń, usuwanie pajęczyn z najwyższych części domu lub codzienne wynoszenie śmieci. Ważne jest, abyś nigdy nie krytykowała tego, co robi.

Nie patrz na niego cały czas, aby zobaczyć, co robi źle i natychmiast go skarcić lub poprawić. Zamiast tego taktownie naucz go doskonalić rzeczy, które nie wychodzą mu jeszcze zbyt dobrze.

Rozwiązanie, kiedy mój partner nie pomaga mi w domu

Czy w Twoim domu wszystko wydaje się być wyłącznie na Twojej głowie? Czy zwrot „Mój partner nie pomaga mi w domu” stanowi część Twoich codziennych rozmów? Jeśli chcesz to zmienić, Ty sama musisz zrobić pierwszy krok.

Postępuj zgodnie z wytycznymi, które tu wyjaśniliśmy i popraw wreszcie jakość Twojego życia. Razem z partnerem stwórzcie układ, który przyniesie korzyści obu stronom, i który każde z Was uzna za satysfakcjonujący.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.