Partner nie chce pracować - jak go motywować?
W życiu każdej pary pojawiają się problemy. Jednym z nich jest – bez wątpienia – sytuacja, kiedy partner nie chce pracować. Zazwyczaj jest ona odbiciem frustracji związanych z pracą lub owocem złego wpływu osób z kręgu towarzyskiego.
Chociaż na pierwszy rzut oka problem nie wydaje się poważny, w rzeczywistości sytuacja, w której partner nie chce pracować, prędzej czy później doprowadzi do poważnego konfliktu między żyjącymi pod jednym dachem osobami.
Zaznaczmy od razu, że problem ten jest bardzo trudny do rozwiązania. Istnieją jednak sposoby, aby wyjść z niego, zanim pojawią się poważniejsze konsekwencje.
Postawa poszczególnych osób wobec pracy i wysiłku ujawnia się przede wszystkim w trudnych i nieszczęśliwych sytuacjach. Chociaż nikt z nas nie lubi spędzać ośmiu godzin na – bardzo często nudnej i absolutnie niekreatywnej – pracy, zawsze należy szukać pozytywnych aspektów zaistniałych w danym momencie okoliczności.
W przeciwnym razie nasz stan emocjonalny ulega rozchwianiu, które z czasem może zaowocować naprawdę poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Co więcej, może pojawić się głęboka frustracja, a nawet i depresja. Warto więc reagować, jak najszybciej – gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały problemu.
Jak się zachować, kiedy partner nie chce pracować?
1. Bądź cierpliwa
Nie oszukujmy się – życie z partnerem, który całe dnie spędza bezowocnie w domu (i to bez najmniejszej chęci poszukania sobie zajęcia), może wyprowadzić z równowagi każdą, nawet najbardziej zakochaną osobę. Jednakże, jeśli chcesz uniknąć ciągłych kłótni, musisz zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość.
Taki stosunek do pracy najprawdopodobniej nie jest świadomym wyborem twojego partnera, lecz objawem jego obniżonego poczucia własnej wartości. Zamiast więc rzucać mu w twarz obelgami, ,takimi jak leń czy darmozjad, postaraj się zrozumieć jego problem i pomóc mu odzyskać motywację do działania.
Odzyskanie pozytywnej energii i równowagi wewnętrznej to proces, który wymaga czasu. Nie oznacza to jednak, że powinnaś przy każdej okazji przytakiwać partnerowi i całkowicie się z nim zgadzać. Bądź czujna na jego zachowanie.
Zły humor i nerwowość są zupełnie zrozumiałe w takiej sytuacji. Pamiętaj, że twój partner prawdopodobnie nie czuje się komfortowo bez zajęcia. Niezadowolenie z pracy w połączeniu ze świadomością, że nie wnosi żadnego udziału do życia rodzinnego, może naprawdę negatywnie wpłynąć na emocje wszystkich domowników.
Przeczytaj również: Życie to nie tylko praca – nie marnuj go!
2. Odkryj prawdziwy powód jego niechęci do pracy
Chociaż sytuacja, gdy partner nie chce pracować, jest bardzo trudną kwestią do rozwiązania, w rzeczywistości dotyczy życia obojga partnerów. Dlatego też należy próbować rozwiązać ją wspólnie. Bez wątpienia najefektywniejszą formą dojścia do porozumienia jest rozmowa i odpowiednia komunikacja.
Podstawą do zrozumienia problemu i zaradzenia mu jeszcze w zarodku jest ustalenie przyczyny niechęci partnera do pracy. Źródeł braku satysfakcji zawodowej i ciągle narastającej frustracji może być wiele.
- Jedną z najczęstszych przyczyn siedzenia partnera w domu jest problem ze znalezieniem pracy w związku z zaawansowanym wiekiem bądź brakiem odpowiednich kwalifikacji. Niemożność spełnienia pewnych warunków wpędza mężczyznę we frustrację i stany depresyjne.
- Wówczas mężczyzna stopniowo traci poczucie własnej wartości, gdyż zdaje sobie sprawę z tego, iż nie jest w stanie utrzymać swojej rodziny.
- W innych przypadkach partner po prostu nie potrafi osiągnąć tego, czego pragnie, a zatem nie ma zamiaru robić niczego innego.
- Może się zdarzyć również, że sytuacja ta, jak najbardziej mu odpowiada, jest dla niego komfortowa. A zatem nie przejawia żadnych intencji, aby ponownie wejść na rynek pracy i zacząć robić coś produktywnego i pożytecznego.
Jak widać, powodów braku zainteresowania pracą może być wiele. Stąd tak ważne jest ustalenie konkretnego motywu działania partnera, aby pomóc mu wyjść z tej trudnej sytuacji.
3. Podział obowiązków domowych
Jeśli twój partner nie chce pracować, nie oznacza to, że powinien spędzać całe dnie na nicnierobieniu. Nadal mieszka w domu? A zatem zwiększ jego udział w obowiązkach domowych, zwłaszcza jeśli to na twoje barki spadło teraz utrzymanie rodziny. Propozycja taka powinna być jednak traktowana, jako sytuacja tymczasowa i oparta na wzajemnej współpracy.
Postaraj się zajmować swojego partnera różnymi zadaniami, a także wspólnie spędzajcie czas, aby nieco “odciążyć” jego umysł. Wykonywanie obowiązków domowych, zawożenie dzieci do szkoły czy inne zajęcia prawdopodobnie pomogą mu docenić czas z zupełnie innego punktu widzenia.
Wykorzystaj również zaistniałą sytuację, aby twój partner zakończył wszystkie zaległe naprawy w domu i w ogródku, na które wcześniej nie miał zwyczajnie czasu. Być może będą one dla niego stymulacją do efektywniejszego poszukiwania pracy. Z drugiej strony będzie miał on stały kontakt z innymi ludźmi, którzy również mogą zmotywować go do działania.
Przeczytaj również: Dyskryminacja w rodzinie – kobieta pracuje o 7 godzin więcej!
4. Doceniaj zalety i umiejętności partnera
Najlepszym sposobem na motywowanie partnera do pracy jest umacnianie jego poczucia wartości poprzez pochwały i okazywanie mu uczuć. Możesz zaoferować mu swoją pomoc przy napisaniu CV lub przeglądaniu portali z ogłoszeniami o pracę. Staraj się jednak robić to dyskretnie, bez zbytniego naciskania.
Jest to dobra okazja, aby udowodnić, że w rzeczywistości nie ma rzeczy niemożliwych, chociaż ich osiągnięcie może nie być łatwe. Zachęcaj partnera do próbowania nowych zajęć, do wytyczania sobie celów, do zdobywania nowych umiejętności i doskonalenia tych, które już posiada. Czasem trudno jest osiągnąć dokładnie to, co chcemy. Jednak od czegoś trzeba zacząć.
5. Rozmawiajcie o wpływie zaistniałej sytuacji na wasze życie rodzinne
Kiedy sytuacja przedłuża się, a partner nie chce pracować bez względu na pomoc, jaką mu oferujesz, powinniście poważnie porozmawiać na temat konsekwencji jego zachowania i ich wpływu na życie rodziny.
Opowiedz partnerowi o swoich oczekiwaniach względem waszego związku. Przedstaw mu swoje pomysły odnośnie zmiany sytuacji, a także ustalcie normy mające na celu ograniczenie wydatków. Wasza rodzinna ekonomia nie jest teraz zasilana tak jak wcześniej.
Pamiętaj, aby wszystkie propozycje miały pozytywny wydźwięk – traktuj je tylko, jako rozwiązanie tymczasowe. Partnerowi, który zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje ma jego zachowanie, będzie łatwiej zmobilizować się do działania i ponownego zaangażowania się w pracę.
Co robić, kiedy partner za nic w świecie nie chce pracować?
Chociaż trudno w to uwierzyć, istnieją osoby, które absolutnie nie są zainteresowane pracą. Wbrew pozorom dotyczy to także i mężczyzn. Taki partner czuje się komfortowo żyjąc, jako utrzymanek. Nie przeszkadza mu fakt, że jest zależny finansowo od partnerki ani to, że utrzymanie rodziny spoczywa tylko i wyłącznie na jej barkach.
Takie przypadki bardzo często dotyczą mężczyzn, którzy świetnie czują się w roli dziecka. Bez względu na upływ lat są przekonani, że nie dotyczą ich żadne obowiązki i nie muszą podejmować żadnych zobowiązań wobec innych.
Jeśli problem ma swoje źródło w psychice “Piotrusia Pana“, niestety nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, najlepszym rozwiązaniem dla partnerki będzie separacja. Oczekiwanie na to, że partner kiedyś się zmieni to życie złudzeniami.
Pamiętaj, że życie w związku to odpowiedzialność za drugą osobę, chęć wspólnego dorastania i samorozwoju w celu nieustannego ulepszania relacji. Zastanów się, po co ci towarzysz życia, który nigdy nie podejmie żadnego wysiłku w celu osiągnięcia wspólnie wytyczonych celów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Artazcoz, L., Benach, J., Borrell, C., & Cortès, I. (2004). Unemployment and Mental Health: Understanding the Interactions among Gender, Family Roles, and Social Class. American Journal of Public Health. https://doi.org/10.2105/AJPH.94.1.82
- Gough, M., & Killewald, A. (2011). Unemployment in families: The case of housework. Journal of Marriage and Family. https://doi.org/10.1111/j.1741-3737.2011.00867.x
- Brand, J. (2015). The Far-Reaching Impact of Job Loss and Unemployment. SSRN. https://doi.org/10.1146/annurev-soc-071913-043237