Palpitacje serca — na czym polegają i co można zrobić?
Wiele osób cierpi na palpitacje serca znane też jako kołatanie lub przyspieszone bicie serca. Nie każdy jednak traktuje ten problem tak poważnie, jak powinien. W poniższym artykule dowiesz się o przyczynach i niektórych metodach przydatnych w sytuacji, gdy ktoś cierpi na palpitacje serca.
Nie ma to nic wspólnego z wiekiem ani płcią. Palpitacje serca mogą się pojawić w dowolnym momencie życia. Prawdą jest jednak, że niektóre czynniki zwiększają szanse jego występowania. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym problemie?
Palpitacje serca: definicja i przyczyny
Kołatanie serca to anomalie lub nieprawidłowości w rytmie bicia serca. Kiedy się pojawiają, tętno jest szybsze lub wolniejsze, a te zaburzenia rytmu występują z pewną regularnością. Za każdym razem można to zaliczyć jako atak. Mogą trwać sekundy, a nawet minuty. Normalny rytm dla każdej osoby to około 70 uderzeń na minutę. Kiedy ta nieprawidłowość wystąpi, liczba może wzrosnąć do 120 uderzeń w tym okresie, co nazywa się tachykardią.
Z drugiej strony, leczenie kołatania serca zależy od przyczyny objawów. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza, aby mógł przepisać najwłaściwsze leczenie. Ponadto wczesna i specjalistyczna diagnostyka pacjentów z kołataniem serca może wykryć arytmię serca w ponad 80% przypadków.
Najczęstsze przyczyny kołatania serca to :
- Niedokrwistość.
- Zaburzenia równowagi elektrolitowej spowodowane nieprawidłowościami magnezu, potasu i wapnia.
- Nadczynność tarczycy.
- Wysoki poziom adrenaliny (spowodowany stresem, atakami paniki, strachem, niepokojem lub nerwami).
- Nieprawidłowości w budowie serca.
- Zwężenie tętnic.
- Używanie alkoholu, kofeiny, narkotyków lub tytoniu w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej.
- Stosowanie niektórych leków, takich jak amfetamina, inhalatory na astmę lub leki zastępujące tarczycę.
- Wrodzone problemy.
- Gorączka.
- Choroba serca.
- Chwilowe podniecenie lub przemęczenie.
Objawy kołatania serca
Najczęstsze objawy kołatania serca to:
- Duszność.
- Przyspieszone bicie serca: odczuwalne nie tylko w klatce piersiowej, ale także w szyi czy nadgarstkach.
- Zawroty głowy i zmęczenie.
- Bóle w klatce piersiowej.
- Mdłości.
- Atak paniki.
- Słabość.
- Omdlenie.
- Brak energii.
- Uczucie, że serce „trzepocze”.
- Uczucie ścisku w gardle.
Każdy może odczuwać kołatanie serca w pewnym momencie, ale można zmniejszyć czynniki ryzyka i mieć zdrowsze serce.
Na przykład rzucenie palenia, ograniczenie kofeiny i alkoholu, nieużywanie narkotyków, zbilansowana dieta o niskiej zawartości tłuszczu i sodu, regularne ćwiczenia i stosowanie różnych technik radzenia sobie ze stresem, takich jak joga, medytacja lub uważne oddychanie. Ważne jest również kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.
Może Cię również zainteresować: Bradykardia: przyczyny, objawy i leczenie
Palpitacja serca leczenie
Naturalne środki czy terapie na kołatanie serca nie zastępują ćwiczeń ani zaleceń wskazanych przez lekarza. Zasadniczo są to napary zmniejszające napięcie i stres, które są jedną z głównych przyczyn tachykardii.
Napar z głogu
Przygotuj go, gotując przez 10 minut świeże lub suszone kwiaty głogu oraz szklankę wody i pij dwa razy dziennie. Według niektórych badań głóg może pomóc regulować rytm bicia serca, obniżać ciśnienie krwi i zwiększać siłę mięśnia sercowego.
Herbata z waleriany
Przygotować napar z filiżanki wody i łyżeczki suszonej waleriany, gotować 10 minut. Uspokaja pacjenta, a jednocześnie reguluje rytm serca. Wskazane jest picie filiżanki naparu każdego wieczoru przed pójściem spać, ponieważ może to przyczynić się do poprawy jakości snu.
Werbena cytrynowa
W dzbanku z wrzącą wodą umieść garść suszonych liści werbeny cytrynowej. Odstaw na kilka minut i odcedź. Jego efekty są podobne do poprzednich. Kilka badań sugeruje między innymi właściwości spazmolityczne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, hipotensyjne. Jego działanie uspokajające wymaga dalszych badań.
Napar z mięty pieprzowej
Kolejny naturalny środek, który może być korzystny dla tego problemu. Niektóre badania sugerują, że ma działanie uspokajające. Aby przygotować, wrzuć trzy gałązki mięty pieprzowej (lub mięty zielonej) do filiżanki wrzącej wody, następnie przykryj i ostudź. Pij maksymalnie jedną filiżankę dziennie, na ciepło lub na zimno.
Przeczytaj też: Arytmia — poznaj jej objawy i skutki
Herbata z ruty i krwawnika
W rondelku z litrem wody gotuj przez 10 minut dwie łyżki ruty i dwie łyżeczki krwawnika. Następnie zdejmij z ognia, przykryj i pozostaw do ostygnięcia. Na koniec przefiltruj i wypij dwie filiżanki dziennie, jedną po obiedzie i jedną po kolacji. Picie naparu może być pomocne w zmniejszaniu nerwowości.
Napar z rozmarynu, passiflory i lawendy
Wymieszaj równe części tych trzech suszonych roślin i umieść w kubku wrzącej wody. Odcedź i wypij napar posłodzony miodem. Ten domowy środek może być przydatny w przypadku palpitacji spowodowanych lękiem lub stresem.
Herbata z lawendy, głogu, waleriany i melisy
Wymieszaj po jednej łyżce każdego z tych ziół w postaci suszonej. Przygotuj herbatę ziołową z filiżanką wrzącej wody, odcedź i pij do dwóch filiżanek dziennie. Badanie wykazało, że melisa może być odpowiednim i bezpiecznym lekiem ziołowym w leczeniu łagodnych palpitacji.
Dzięki tym naturalnym herbatom ziołowym poczujesz się lepiej z objawami, które mogą wystąpić. Pamiętaj, że nie są to priorytetowe sposoby leczenia palpitacji, takie jak te, które może przepisać lekarz, ale są to dobre suplementy, które pomogą Ci poczuć się lepiej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tonhajzerova, I., Ondrejka, I., Turianikova, Z., Javorka, K., Calkovska, A., & Javork, M. (2012). Heart Rate Variability: An Index of the Brain-Heart Interaction. In Tachycardia. InTech. https://doi.org/10.5772/25763
- Chang, W.-T., Dao, J., & Shao, Z.-H. (2005). Hawthorn: Potential Roles in Cardiovascular Disease. The American Journal of Chinese Medicine, 33(01), 1–10. https://doi.org/10.1142/s0192415x05002606
- Awang, D. V. C., & Leung, A. Y. (2004). Valerian. In Encyclopedia of Dietary Supplements (pp. 687–700). CRC Press. https://doi.org/10.1081/E-EDS-120022131
- Miyasaka, L. S., Atallah, A. N., & Soares, B. G. O. (2006). Valerian for anxiety disorders. Cochrane Database of Systematic Reviews. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004515.pub2
- Kooti, W., & Daraei, N. (2017, October 1). A Review of the Antioxidant Activity of Celery (Apium graveolens L). Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. SAGE Publications Ltd. https://doi.org/10.1177/2156587217717415
- Kintzios, S. E. (2012). Oregano. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition (Vol. 2, pp. 417–436). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1533/9780857095688.417