Oznaki, że czas przestać prowadzić samochód
Utrata umiejętności prowadzenia pojazdu wiąże się z początkiem starości. Starsza osoba zmniejsza zdolność reagowania, nie widzi tak wyraźnie lub cierpi na choroby, które powodują obniżenie zdolności. Te symptomy ostrzegają, że czas przestać prowadzić samochód.
Według Insurance Institute for Highway Safety z wiekiem wielu kierowców unika prowadzenia nocą lub sytuacji, które uważają za trudne. W 2019 roku Federalna Administracja Autostrad USA oszacowała, że około 30 milionów kierowców ma 70 lat i więcej. Czy na tym etapie prowadzenie pojazdu staje się trudne?
8 znaków, które mogą wskazywać, że czas przestać prowadzić samochód
Jeśli starzenie się jest spotęgowane chorobami związanymi z wiekiem, należy wziąć pod uwagę wszystko, co dotyczy użytkowania pojazdu, ostrzega Bright Focus Foundation w swoim raporcie. Ze swojej strony Fundacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odnosi się do prowadzenia pojazdów jako krytycznego problemu, w szczególności nawiązując do liczby osób powyżej 65 roku życia, które mają prawo jazdy i przyjmują leki.
Oczywiście zaawansowany wiek nie oznacza automatycznie bycia niebezpiecznym kierowcą. Jednak mądrze jest nie ignorować zmian umiejętności lub funkcji poznawczych, które zagrażają życiu Twojemu i innych osób. Oto najważniejsze znaki, które sugerują, że czas przestać prowadzić samochód.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Strach dysfunkcyjny – czym jest i jak go przezwyciężyć
1. Zdiagnozowane choroby
Zapalenie stawów, choroba Alzheimera, demencja, choroba Parkinsona i cukrzyca leczona insuliną wyróżniają się wśród schorzeń, które utrudniają prowadzenie pojazdu. Upośledzają bowiem koordynację, słuch, refleks, ruch, orientację, a nawet osąd.
2. Zaburzenia widzenia
Upośledzony wzrok utrudnia koncentrację na znakach drogowych. Wpływa też na błędne obliczanie odległości między samochodami, a nawet prowadzi do lekceważenia pieszych. Starsi kierowcy wymagają corocznej kontroli u okulisty.
3. Stres za kierownicą
Stan zdrowia osób starszych może ulec pogorszeniu w sytuacjach stresowych. Drogi szybkiego ruchu, ciemność, deszcz, długie podróże czy zatłoczone centra miast to sytuacje, które zwiększają napięcie.
Według Journal of Academic Integration in Psychology, w obliczu stresu ciało wydziela więcej kortyzolu. Kilka rozwiązań to rozsądne planowanie tras lub rozważenie, czy korzyści płynące z jazdy przeważają nad ryzykiem.
4. Zamieszanie i powolna reakcja
Niektóre czyny świadczą o utracie refleksu. Na przykład wciśnięcie pedału gazu zamiast hamulca, zbyt wolna jazda, niezatrzymywanie się w odpowiednim momencie, zawahanie się w ruchu drogowym lub opóźnianie manewrów przy spotkaniu z pieszym lub rowerzystą.
Można to zauważyć we własnym zakresie, ale świadkiem takich scen może być towarzysz podróży. Czy nie bardziej obiektywnie byłoby zapytać, jak bezpiecznie czuje się ze starszą osobą za kierownicą? Szkoły jazdy lub państwowe agencje licencyjne mogą pomóc w ocenie umiejętności.
5. Agresywność i zły nastrój na drodze
W dużym natężeniu ruchu, podczas jazdy można się spodziewać zmiany nastroju na gorsze. Ale jeśli pojawi się agresja, ponieważ słyszysz klaksony lub stoisz w korku, być może nadszedł czas, aby przestać prowadzić samochód. Podobnie, jeśli twoje działania na drodze wywołują skargi i zwracają uwagę innych kierowców, powinieneś rozważyć, czy powinieneś zostać za kierownicą.
6. Rozproszenie uwagi i senność
Brak koncentracji lub potrzeba snu podczas jazdy stanowi zagrożenie dla Ciebie i innych. Najlżejszy z przypadków może skończyć się ostrzeżeniem lub grzywną, ale… jak blisko otarłeś się o śmierć?
7. Częste wypadki
Nie chodzi tylko o doznawanie wypadków. Liczy się też ratowanie się przed nimi. Bliscy powinny zwrócić na to uwagę starszej osobie, jeśli jako pasażerowie byli świadkami ryzykownych sytuacji podczas podróży.
8. Pasażerowie odczuwają strach
Jeśli twoi krewni lub przyjaciele nie czują się komfortowo jako pasażerowie, potraktuj to jako znak, aby sprawdzić, co jest nie tak z twoją jazdą. Jeśli ktoś czuje się niepewnie ze starszą osobą za kierownicą, być może zauważył błędy, które kierowca zignorował.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Amaksofobia: strach przed prowadzeniem samochodu
Możliwe zagrożenia związane z prowadzeniem samochodu w starszym wieku
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że na świecie jest ponad miliard osób w wieku 60 lat lub starszym. Chociaż nie ma średniego wieku, w którym zaleca się przestać prowadzić samochód, początek starzenia się niesie ze sobą niebezpieczeństwa związane z tą czynnością.
Na przykład stawy i mięśnie sztywnieją, zmniejszając elastyczność i siłę podczas jazdy. Coś podobnego dzieje się z osobami, u których zdiagnozowano zapalenie stawów.
Wraz z utratą sprawności zagrożone jest życie kierowcy, osoby mu towarzyszącej oraz osób znajdujących się na drodze. Czasami osobie starszej nie jest łatwo zrezygnować z prawa jazdy. Jednak jego brak nie oznacza pozostania bez możliwości poruszania się.
Rodzina i przyjaciele są podstawową grupą wsparcia i okazują to, rezerwując trochę czasu, aby zabrać seniorów tam, gdzie chcą. Transport publiczny to także sposób na szybkie poruszanie się po mieście bez wydawania mnóstwa pieniędzy.
Przygotuj się, zanim nadejdzie czas, aby przestać prowadzić samochód
Okresowe badania lekarskie są szczególnie ważne dla seniorów, którzy prowadzą samochód. Nie należy zaniedbywać badań wzroku i słuchu. A jeśli przyjmuje się leki, trzeba być świadomym skutków ubocznych.
Innym środkiem ostrożności mającym na celu utrzymanie umiejętności prowadzenia pojazdu są ćwiczenia fizyczne, ponieważ promują siłę i elastyczność. Dodatkowo wykupienie polisy ubezpieczeniowej daje zabezpieczenie podczas jazdy.
Gdy dana osoba dostrzeże zmianę w swoich umiejętnościach w prowadzeniu pojazdu, nadszedł czas, aby rozważyć rezygnację z podróży jako kierowca lub ograniczenie ich do znanych miejsc, w ciągu dnia i w towarzystwie. Rezygnacja z jazdy nie jest łatwa, ale wcześniejsze przygotowanie umysłu na tę zmianę pomoże ją zaakceptować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Administración Federal de Carreteras. Estados Unidos. https://www.fhwa.dot.gov/policyinformation/statistics.cfm
- Buitriago L, Cordón L, Cortés L. Niveles de ansiedad y estrés en adultos mayores en condición de abandono familiar. Revista Integración Académica en Psicología. Vol. 9. Nº 25. 2021. https://integracion-academica.org/ https://integracion-academica.org/anteriores/27-volumen-6-numero-17-2018/203-niveles-de-ansiedad-y-estres-en-adultos-mayores-en-condicion-de-abandono-familiar
- Conductores mayores. Instituto de Seguros para la Seguridad en las Carreteras. Estados Unidos; 2021. https://www.iihs.org/topics/older-drivers
- Década del envejecimiento saludable. Organización Mundial de la salud. https://www.who.int/es/initiatives/decade-of-healthy-ageing
- Fundación para la Seguridad del Tráfico de la AAA. Estados Unidos. https://aaafoundation.org/
- La seguridad y el conductor adulto mayor. BrightFocus Foundation. https://www.brightfocus.org/sites/default/files/sp_safety_full_page_acc_2.pdf