Ostropest plamisty: roślina o niesamowitych zaletach
Ostropest plamisty jest rośliną pełną właściwości i korzyści dla zdrowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim leczy problemy z wątrobą.
Ostropest plamisty jest rośliną, która kiełkuje i kwitnie raz w roku. Najlepiej stosować ją wiosną.
Choć pochodzi z krajów śródziemnomorskich, Azji, Indii i Syberii, rozprzestrzenił się na resztę planety.
Ostropest plamisty zwykle rośnie na następujących obszarach:
- Ścieżki
- Autostrady
- Jałowa ziemia
- Granice ogrodów i gospodarstw
Roślina ma proste łodygi i może wyrosnąć do 3,5 metra wysokości. Ma duże, spiczaste liście w białe plamki.
Ta cudowna roślina, znana również jako cardus marianus, jest używana jako środek leczniczy służący oczyszczeniu organizmu.
Jego właściwości lecznicze pochodzą z substancji odżywczych, które wchodzą w jej skład, niektóre z nich to:
- Białka
- Błonnik
- Sylimaryna
- Nienasycone kwasy tłuszczowe
- Witamina C
- Minerały (magnez, wapń, potas, selen)
- Sterole roślinne
- Tłuszcz
W przeważającej części ludzie spożywają ostropest plamisty w kapsułkach i tabletkach niż w herbacie, ponieważ aktywny składnik nie jest rozpuszczalny. W rezultacie traci wiele swoich właściwości, gdy zostanie przygotowany w postaci herbaty.
Poniżej opiszemy sześć korzyści, jakie ostropest plamisty dostarcza organizmowi, a także możliwe efekty uboczne, jakie może mieć.
Pomaga w leczeniu problemów z wątrobą
Dzięki zawartości sylimaryny, ostropest plamisty może złagodzić objawy chorób takich jak:
- Otłuszczenie wątroby
- Marskość wątroby
- Żółtaczka
- Niewydolność wątroby
- Wirusowe zapalenie wątroby
Roślina ta blokuje substancje toksyczne przed przechodzeniem przez stabilizację błony komórkowej. Robi to również poprzez regenerację uszkodzonych komórek w tkance wątroby.
Ponadto filtruje również szkodliwe substancje we krwi, zanim dotrą do wątroby. W ten sposób zapobiega uszkodzeniu wątroby.
W przypadkach osób poddawanych chemioterapii ostropest plamisty pomaga złagodzić uszkodzenia wątroby po każdej sesji.
Zobacz także: Metabolizm wątrobowy: antybiotyki i alkohol
Walka z trądzikiem
Działanie przeciwutleniające ostropestu jest doskonałym rozwiązaniem w leczeniu trądziku.
Witaminy znajdujące się w tej roślinie oczyszczają wewnętrznie system odpowiedzialny za produkcję hormonów, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wyprysków.
Pomaga także spowolnić proces starzenia i rozwój zmarszczek. Roślina ta jest bardzo przydatna dla utrzymywania czystej, gładkiej i miękkiej skóry.
Cukrzyca
Aktywne składniki ostropestu pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Ponadto zapobiegają powikłaniom spowodowanym przez chorobę i dalszemu niszczeniu organizmu.
Przed użyciem ostropestu plamistego należy skonsultować się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, czy spożywanie tej rośliny będzie pomocne czy też nie w przypadku cukrzycy, a jeśli tak – jak dużo należy go zażywać.
Przeczytaj również: Zdrowie psychiczne – jak wpływa na nie cukrzyca?
Cholesterol
Tak jak pomaga w przypadku cukrzycy, ostropest plamisty obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia krążenie, zapobiegając odkładaniu się płytek tłuszczu w naczyniach krwionośnych.
W dalszej kolejności, kwasy tłuszczowe tej rośliny pomagają zsyntetyzować dobry cholesterol w organizmie (HDL)
Ostropest plamisty – naturalny środek przeciwzapalny
W przypadku bólu tkanek i stanu zapalnego, roślina ta działa jak naturalny środek przeciwzapalny dzięki zawartym w niej minerałom.
Ponieważ najbardziej popularnymi formami ostropestu plamistego są tabletki lub kapsułki, lek ten jest łatwy w użyciu i nie trzeba przygotowywać herbaty ani maści.
Problemy menstruacyjne i zaparcia
Ostropest plamisty może przynieść ulgę w tych problemach. Roślina pomaga w krążeniu krwi w jamie brzusznej, łagodzi wzdęcia i ból w dotkniętej chorobą strefie.
Dzięki wysokiej zawartości włókien, ostropest plamisty działa jak świetny środek przeczyszczający, który umożliwia płynny ruch jelit. Zmiękcza jelita, zapobiegając blokowaniu i likwiduje zaparcia.
Skutki uboczne
Pomimo zalet i właściwości, którymi może pochwalić się ostropest plamisty, może czasami być niebezpieczny dla organizmu, szczególnie gdy nie jest on w stanie prawidłowo strawić rośliny.
Może prowadzić do zmian w jelitach ze względu na zawartość azotanów, które mogą powodować:
- Nudności
- Wymioty
- Wzdęcia
- Ból brzucha
- Biegunkę
Innym możliwym efektem ubocznym jest wysypka i reakcja alergiczna u osób o wrażliwej skórze.
Ponadto użytkownicy mogą odczuwać utratę apetytu, bóle stawów lub bóle głowy.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, ważne jest, aby wiedzieć, czy masz alergie na ostropest plamisty. Ponadto powinieneś skonsultować się z lekarzem na temat korzyści, jakie może ci zaoferować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Instituto Nacional del Cáncer. (Consulta 2018). Cardo mariano (PDQ®)–Versión para pacientes. Online [https://www.cancer.gov/espanol/cancer/tratamiento/mca/paciente/cardo-mariano-pdq].
- Instituto Nacional del Cáncer. (Consulta 2018).Temas sobre terapias integrales, alternativas y complementarias (PDQ®)–Versión para pacientes. Online [https://www.cancer.gov/espanol/cancer/tratamiento/mca/paciente/temas-mca-pdq].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). Silybum Marianum. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Silybum_marianum].