Osoba asertywna - poznaj jej 5 cech charakteru
Osoba asertywna cieszy się wieloma korzyściami, jako że potrafi właściwie wyrazić swoją opinię, jak również jej bronić. Najważniejszym elementem jest to, że osoba asertywna zawsze okazuje przy tym szacunek innym.
I zgadnij co? Osoba asertywna wie również, jak wyrazić swoje uczucia i emocje, z czym wielu ludzi ma problem. W dzisiejszym artykule będziemy pisać o 5 ważnych cechach, jakie zwykle wspólne są osobom o asertywnym charakterze.
Czy posiadasz którąś z nich?
1. Osoba asertywna jest pewna siebie
Wraz ze starzeniem się mamy tendencję do tracenia naszej pewności siebie. Mimo to, możemy zawsze ją odzyskać. To jednak wymaga wiele wysiłku.
Jeżeli jesteś asertywny, zapewne już poradziłeś sobie z tym wyzwaniem. A to dlatego, że już siebie znasz i nie czujesz obaw przed pokazaniem tego, kim naprawdę jesteś.
Niepewni siebie ludzie natomiast zawsze używają zbroi, by się chronić. To sprawia, że często przyjmują nastawienie obronne, a przez to przecieka im przez palce wiele ciekawych szans, które stawia przed nimi życie.
Podsumowując, osoba asertywna dobrze wie, że powinna wierzyć w siebie i by brać z życia to, co najlepsze.
Przeczytaj również: Zagubienie się – drogą do odnalezienia siebie
2. Szanuje opinie innych
Osoba asertywna wie, jak okazywać szacunek innym opiniom, kiedy wyraża swoją własną, nawet jeśli jest zupełnie odmienna, opinię. Zdaje sobie sprawę, że różnice w punkcie widzenia pozwalają ludziom się rozwijać, a to coś, co zawsze powinno być szanowane.
Ta cecha pozwala asertywnym osobom uzasadniać odczucia i działania tych dookoła. Innymi słowy, umożliwia im nauczenie się, jak akceptować emocje innych osób oraz to, że różne okoliczności doprowadziły danego człowieka do zachowywania się w określony sposób.
Prawdą jest, że każdy ma swoje gorsze i lepsze dni. Dlatego właśnie zaakceptowanie oraz zrozumienie tego może znacząco poprawić relacje interpersonalne.
3. Aktywnie słucha
Kiedy wspomnieliśmy o czasowniku “słuchać“, zapewne pomyślałeś o tej najprostszej czynności, którą każdy z nas jest w stanie robić. Jednakże prawdą jest, iż niewielu ludzi wie, jak naprawdę słuchać innych.
Co to dokładnie oznacza? Cóż, powinieneś robić znacznie więcej, niż zwracać uwagę na słowa wydobywające się z ust rozmówcy. W rzeczywistości, musisz również usłyszeć to, jak dana osoba się czuje i jakie emocje wyraża.
Jeżeli to zrobisz, możesz poradzić sobie z każdym konfliktem zaistniałym między Tobą a Twoim rozmówcą.
Słuchanie uwolni Cię od stresu i niepokoju, który może pojawić się wraz z konfrontacją. Co więcej, ta cecha pozwoli Ci również kontrolować swoje emocje w bardziej efektywny sposób.
4. Wybiera swoich przyjaciół
Może wydawać się to dość trywialne, ale wielu z nas nie wybiera sobie przyjaciół – pozwalamy innym robić to za nas. Osoba asertywna wie, że nie jest to najlepsza metoda na zawieranie przyjaźni. Dlatego to ona wybiera tych, których chciałaby zatrzymać u swego boku.
Poza tym jest to powód, dla którego asertywne osoby tak dobrze radzą sobie z toksycznymi relacjami, które próbują wykraść z nich pozytywne emocje. Wiedzą, jak stawić czoła toksycznym osobom oraz jak ich unikać.
W skrócie, asertywna osoba sama wybiera sobie przyjaciół, a nie zadowala się tymi, którzy sami ją sobie wybrali.
Przeczytaj również: Przyjaciel na całe życie – 7 cech
5. Bezwarunkowo akceptuje siebie
Jednym z najlepszych aspektów asertywności jest to, że dana osoba nie zważa na to, co myślą o niej inni. To pozwala zaakceptować siebie taką, jaką jest, ze wszystkimi wadami i zaletami, co tylko zwiększa jej pewność siebie.
Co więcej, bezwarunkowe akceptowanie siebie pozwala nam poznać własne ograniczenia, nie oznacza to jednak, że sami sobie je stawiamy.
Osoba asertywna wie również, jak walczyć z przeciwnościami losu korzystając z całej swojej mocy, po to, by osiągnąć swoje marzenia.
Czy posiadasz któreś z powyższych cech? Jak zapewne zauważysz, wiele z nich stawia czoła tym bezpodstawnym lękom, które posiada każdy z nas, a które utrudniają nam wyjście ze skorupy oraz uwierzenie w swoje możliwości.
Nasza strefa komfortu, nasze niepewności oraz podobne kwestie mogą nas ograniczać, lecz nie ograniczają one ludzi o asertywnym charakterze.
Czy myślisz, że te osoby urodziły się z tą pewnością siebie? Czy myślisz, że zawsze w siebie wierzą? Nie. W rzeczywistości kiedyś znajdowały się w Twoim położeniu.
Stały się asertywne, wkładając w to wiele wysiłku i woli, a to pozwoliło im stać się lepszymi ludźmi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Caballo, V. E. (1983). Asertividad: definiciones y dimensiones. Estudios de psicología, 4(13), 51-62. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=65876
- Castanye, O. (1996). La asertividad: expresión de una sana autoestima. Desclée de Brouwer.
- Castanye, O. (2013). Asertividad en el trabajo: cómo decir lo que siento y defender lo que pienso. Conecta.
- Educarueca. (3 de febrero de 2010). Actividades para desarrollar la asertividad. https://www.educarueca.org/spip.php?article955
- González, L. G., & Kasparane, A. G. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e investigación en psicología, 14(2), 403-425. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=29211992013
- Llacuna, J., & Pujol, L. (2004). La conducta asertiva como habilidad social. Instituto Nacional de Seguridad e Higiene en el Trabajo. https://www.insst.es/documents/94886/326775/ntp_667.pdf/0c56eb86-4771-4545-adab-59bd972cce41