Osad z kamienia w łazience? – Poznaj domowe metody

Jeśli w twojej łazience regularnie osadza się osad z kamienia, koniecznie sięgnij po kilka sprawdzonych naturalnych detergentów, które szybko i skutecznie usuną każdy, nawet najbardziej uporczywy osad z kranów, wanien, umywalek czy kabin prysznicowych.
Osad z kamienia w łazience? – Poznaj domowe metody

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2020

Osad z kamienia to w rzeczywistości pokłady wapnia, które przyjmują nieestetyczną żółtą barwę i szpecą wygląd naszej łazienki. Intensywność odkładania się kamienia na łazienkowych powierzchniach w dużej mierze zależy od kompozycji wody. Im więcej w niej wapnia, tym osad jest silniejszy.

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych, lecz nafaszerowanych chemią produktów które w mgnieniu oka usuwają osad z kamienia oraz sprawiają, że armatura łazienkowa znów staje się idealnie czysta i nabiera blasku. Nie każdy jednak chce stosować chemię w swoim domu.

Jeśli i ty należysz do grona osób szukających naturalnych i nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!

Warto zaznaczyć, że naturalne detergenty są nie tylko przyjazne środowisku naturalnemu, ale także znakomicie zapobiegają występowaniu alergii, a ich cena jest znacznie niższa od chemicznych produktów ze sklepowych półek.

Poznaj kilka receptur na naturalne detergenty, które fantastycznie usuwają osad z kamienia oraz pomagają utrzymać idealną czystość wszystkich elementów łazienki, eliminując przy tym całkowicie bakterie i inne szkodliwe dla organizmu mikroorganizmy.

Zajrzyj do kuchennych szafek – z pewnością masz w domu większość potrzebnych składników!

Osad z kamienia w łazience – zapomnij o nim na zawsze

Któż z nas nie pragnie, by jego łazienka zawsze była idealnie czysta i lśniąca? Mamy tu na myśli zwłaszcza elementy, które brudzą się najczęściej i najszybciej. Bez wątpienia należą do nich krany, umywalki, wanny i kabiny prysznicowe – te, które są narażone na ciągły kontakt z wodą.

Co więcej, w łazience zwykle gromadzi się więcej wilgoci niż w innych pomieszczeniach, a zatem plamy z wody nie wysychają na bieżąco.

Czyszczenie płytek łazienkowych

Stąd też zwolennicy czystości i prawidłowej higieny w domu doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że utrzymanie czystej i wolnej od osadów z kamienia łazienki jest sporym wyzwaniem. Wszyscy wiemy, że kamień wcale nie jest tak łatwy do usunięcia, jak mogłoby się wydawać.

Kluczem do jego eliminacji jest regularne czyszczenie z zastosowaniem odpowiednich produktów, które skutecznie rozpuszczają nieestetyczne osady.

Jak powstaje osad z kamienia?

Woda wypływająca z naszych kranów zawiera minerały, takie jak wapń, żelazo czy magnez. Kiedy rozpryskuje się ona wokół kranu, minerały te osadzają się w formie białych lub żółtych plam. Jeśli nie będziemy ich czyścić na bieżąco, osad będzie stawał się coraz twardszy i trudniejszy do usunięcia.

Inną konsekwencją gromadzenia się osadów z kamienia jest rdza. Kiedy zawarte w wodzie żelazo wchodzi w kontakt z powietrzem, następuje jego utlenianie i pojawia się rdza.

Naturalne detergenty usuwające osad z łazienki

Poniżej znajdziesz kilka niezawodnych, całkowicie naturalnych składników, dzięki którym z łatwością usuniesz gromadzący się w twojej łazience osad z kamienia. Są one mniej agresywne i mniej szkodliwe dla zdrowia i niż gotowe, chemiczne detergenty. Ich niekwestionowaną zaletą jest również to, że kosztują niewiele i są bardzo łatwe w użyciu.

1. Soda oczyszczona i ocet lub sok z cytryny

Za pomocą trzech prostych i tanich składników oraz gąbki niemalże natychmiast usuniesz kamień z łazienkowych powierzchni. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku nieskomplikowanych wskazówek:

  • W pierwszej kolejności zwilż gąbkę wodą i wysyp na nią niewielką ilość sody oczyszczonej. Wcieraj substancję w powierzchnię tak długo, aż osad z kamienia zniknie.
  • Następnie dokładnie wypłucz gąbkę i przetrzyj jeszcze raz, aby dokładnie usunąć pozostałości sody.
  • W celu usunięcia zabrudzeń z krawędzi kranu, zwilż kawałek papierowego ręcznika sokiem z cytryny lub białym octem i owiń nim kran na całą noc.
  • Następnego ranka z łatwością usuniesz zabrudzenia i nawet najbardziej oporny osad. Zastosuj do tego miękką gąbkę.
  • Podobną procedurę można stosować również do usuwania kamienia z płytek łazienkowych.
Soda i cytryna

Soda oczyszczona to naturalny produkt, który znakomicie sprawdza się w czyszczeniu wszelkiego rodzaju powierzchni bez obawy o ich uszkodzenie. Co więcej, niezwykle skutecznie zabija bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy.

Do czyszczenia powierzchni aluminiowych stosuj wyłącznie sodę. Pamiętaj, że cytryna bądź ocet mogą spowodować korozję.

2. Ocet do czyszczenia toalet

Nie ma co ukrywać – toaleta to element łazienki, w którym gromadzi się najwięcej bakterii. Stąd też bardzo ważną kwestią jest utrzymanie jej w czystości, dzięki czemu unikniemy rozprzestrzeniania się rozmaitych chorób i infekcji.

Jeśli chcesz bez użycia chemii oczyścić muszlę klozetową z kamiennego osadu oraz wyeliminować bakterie, sięgnij po naturalne produkty, które znakomicie sobie z tym poradzą – cytrynę lub ocet. Zwilż wnętrze muszli białym octem lub sokiem z cytryny i pozostaw na kilka godzin, aby związki aktywne miały czas zadziałać.

Jeśli osad z kamienia jest wyjątkowo uporczywy, możesz szorować gąbką lub ściereczką tak długo, aż ten całkowicie zejdzie. Jeśli zajdzie potrzeba, możesz powtórzyć całą procedurę. Za drugim lub trzecim razem kamień z pewnością ustąpi i twoja toaleta znów będzie idealnie czysta i błyszcząca.

Jeśli jednak metoda ta nie pomoże, spróbuj zedrzeć osad z kamienia używając pumeksu. Pamiętaj jednak o tym, by wcześniej zwilżyć muszlę octem lub sokiem z cytryny. W przeciwnym razie możesz uszkodzić porcelanową powierzchnię toalety. Po zastosowaniu pumeksu osad na pewno ustąpi.

3. Wyczyść toaletę coca-colą

Choć brzmi to niewiarygodnie, ulubiony napój milionów ludzi na całym świecie znakomicie nadaje się do czyszczenia toalet. Jeśli chcesz pozbyć się uporczywego osadu z kamienia w swojej toalecie, wlej do niej puszkę coca-coli. Wykonaj następujące kroki:

  • Spuść wodę ze spłuczki, by oczyścić muszlę.
  • Wlej puszkę coca-coli do muszli klozetowej, dokładnie pokrywając napojem wszystkie jej zakamarki. Pozostaw na pół godziny bez spłukiwania.
  • Na koniec wyczyść muszlę szczotką, spłukując od czasu do czasu wodę ze spłuczki.
Coca-cola do czyszczenia muszli klozetowej

4. Usuń osad z kamienia z luster

Lustra w łazience bardzo często wchodzą w kontakt z wodą, a zatem są podatne na osady z kamienia. Wbrew pozorom wyczyszczenie zabrudzonego kamieniem lustra jest bardzo proste.

W tym celu przygotuj roztwór octu z wodą (na jedną część octu przypadają cztery części wody) i spryskaj nim zabrudzone lustro. Na zakończenie wypoleruj szmatką. Z pewnością wszystkie plamy zniknęły, a lustro znów pięknie błyszczy.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w łazience?

Aby zapobiec osadzaniu się kamienia na łazienkowych powierzchniach, zwłaszcza na kranach, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry, które oczyszczają wodę z nadmiaru składników mineralnych. Co więcej, należy regularnie czyścić łazienkę – w ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się osadów z kamienia.

Wystarczy minuta dziennie, aby przetrzeć zwilżoną octem szmatką powierzchnie najbardziej narażone na występowanie kamienia. Dzięki takiemu nawykowi nigdy nie będziesz miała problemu z osadzającym się wapiennym kamieniem, a Twoja łazienka zawsze będzie idealnie czysta i wolna od zarazków.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie czystego domu nie jest łatwym wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że im częściej sprzątasz, tym łatwiej okazuje się usunąć brud. Jeśli zostawisz go na kilka lub kilkanaście dni, wówczas będziesz musiała włożyć znacznie więcej energii w usunięcie wszystkich zabrudzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.