Opalanie natryskowe na bazie trzciny cukrowej: metoda i zalety

Aby uzyskać ładną opaleniznę, nie musisz już chodzić na plażę, nie mówiąc już o wchodzeniu do kabiny solarium. Popularna staje się naturalna technika wykorzystująca składniki trzciny cukrowej. Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.
Opalanie natryskowe na bazie trzciny cukrowej: metoda i zalety

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Istnieje wiele technik samoopalania, ale niewiele z nich jest korzystnych dla skóry. Jednak tak zwane opalanie natryskowe na bazie trzciny cukrowej gwarantuje opalony wygląd bez wystawiania się na słońce czy wchodzenia do solarium.

Informacje z Amerykańskiej Akademii Okulistycznej zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane ze sztuczną opalenizną i przedłużoną ekspozycją na promienie UV. Często skutkują one uszkodzeniem oczu, alergiami, immunosupresją, przedwczesnym starzeniem się i rakiem skóry.

Choć miejsc specjalizujących się w modyfikacji tonacji cery przy użyciu promieniowania jest coraz więcej, warto poszukać naturalnych i mniej szkodliwych opcji.

Co to jest opalanie natryskowe na bazie trzciny cukrowej?

Jest to technika opalania zawierająca dihydroksyaceton (DHA), substancję występującą w trzcinie cukrowej, która reaguje na powierzchni skóry i przekształca keratynę bez aktywacji melaniny. Artykuł w magazynie Offarm wskazuje, że ze względu na swoje działanie i brak toksyczności formuły DHA są stosunkowo bezpieczne.

Odbywa się to poprzez spryskanie skóry balsamem w sprayu. W ciągu kilku minut następuje aktywacja DHA i zmiana wyglądu. Ta metoda to szybki i bezpieczny sposób, aby mieć bardziej opalony wygląd.

Rezultaty zanikają po około tygodniu, ale potem można powtórzyć procedurę. Jeśli chcesz przedłużyć efekt, unikaj peelingów i dbaj o nawilżenie skóry.

Korzyści ze stosowania trzciny cukrowej

Trzcina cukrowa jest bogata w przeciwutleniacze, polifenole i środki przeciwzapalne. Koncentrat z tej rośliny poprawia aktywność telomerazy komórkowej, która jest związana z fizycznym starzeniem się.

Ponadto hamuje pigmentację melaniny, a zawarte w niej substancje organiczne zapewniają gładkość, blask i nawilżenie. Składniki te poprawiają wygląd skóry właściwej. Jednak stosowanie kremów, balsamów i innych kosmetyków z trzciny cukrowej nie jest zalecane osobom cierpiącym na schorzenia skóry, takie jak świeże rany, łuszczyca, zapalenie skóry.

Łuszczyca na rękach.
Opalanie na bazie trzciny cukrowej jest przeciwwskazane u pacjentów z łuszczycą.

Jak przebiega opalanie natryskowe na bazie trzciny cukrowej?

Opalanie natryskowe na bazie trzciny cukrowej to zabieg wykonywany w gabinecie kosmetycznym za pomocą pistoletu natryskowego. Zabieg trwa 15 minut, a po 4 godzinach od oprysku efekt zaczyna być zauważalny. Kroki są następujące.

1. Oczyszczanie

W dniu sesji nie wolno stosować kremów, makijażu i perfum, gdyż uniemożliwi to prawidłowe zabarwienie skóry. Jeśli ich używałaś, musisz je dokładnie usunąć.

2. Złuszczanie

Po oczyszczeniu skóry można przystąpić do peelingu twarzy i ciała. Celem jest pozbycie się martwych komórek, aby dihydroksyaceton był rozprowadzony równomiernie, nie pozostawiając niedoskonałości.

W ekspresowym prysznicu usuń formułę użytą do peelingu i poczekaj, aż ciało wyschnie.

3. Opryskiwanie

Wchodzisz do przestronnego pomieszczenia i wystawiasz ciało na działanie opalania na bazie trzciny cukrowej. Zmieniasz pozycję, podczas gdy kosmetyczka nakłada spray, którego ilość można dostosować, aby zoptymalizować wyniki.

4. Suszenie

Zanim się ubierzesz, musisz odczekać kilka minut, aż ciało wyschnie. Jeśli wszystkie fazy zostaną prawidłowo zakończone, wyniki będą pomyślne.

Zalety opalania natryskowego na bazie trzciny cukrowej

Głównymi zaletami techniki z koncentratem z trzciny cukrowej jest to, że nie aktywuje melaniny i nie ma wewnętrznych reakcji ani efektów, które wystąpiłyby przy innych samoopalaczach lub przy dłuższej ekspozycji na słońce.

Inne zalety to:

  • Działa tylko na warstwę wierzchnią naskórka, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko wystąpienia alergii.
  • Po kilku godzinach możesz iść na plażę.
  • Rezultat jest natychmiast zauważalny.
  • Nadaje się do każdego rodzaju skóry, nawet z bielactwem. Mimo, że nie wyrównuje tonów, daje gładki efekt.
  • Jego aplikacja jest szybka i bezbolesna.

Jeśli jest jakiś argument przeciw, to tylko taki, że pomimo wspaniałych efektów, są one bardzo krótkotrwałe. Chcąc nieco przedłużyć efekt, najlepiej unikać basenów ze względu na wybielające działanie chloru.

Chlor do basenów.
Chlor z basenów może przyspieszyć utratę opalenizny na bazie trzciny cukrowej.

Kolejny interesujący artykuł dla Ciebie: Czy opalanie podczas ciąży jest ryzykowne?

Środki ostrożności przed i po opalaniu z użyciem trzciny cukrowej

Jeśli chcesz chwilowo przyciemnić skórę za pomocą natrysku z trzciny cukrowej, musisz wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

  • Przed zabiegiem wywoskuj miejsca do opalania
  • Złuszcz skórę na kilka dni przed zabiegiem
  • Utrzymuj ciało suche przez pierwsze 9 godzin po natrysku
  • Unikaj spryskiwania piersi, jeśli karmisz piersią
  • Użyj lakieru lub błyszczyka jako ochrony, aby nie poplamić paznokci opalenizną
  • W dniu zabiegu noś luźną, ciemną odzież, która nie ociera się o skórę

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zauważa, że lampy opalające i łóżka opalające obiecują złocistą skórę, ale stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Z drugiej strony opalanie w naturalny sposób zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rumienia, oparzeń, swędzenia i wysuszenia skóry. Natomiast organiczne składniki trzciny cukrowej, jakie wykorzystuje opalanie natryskowe, są szczególnie skuteczne i bardzo popularne, dając cudowną i bezpieczną opaleniznę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.