Olej kokosowy na stłuszczenie wątroby
Olej kokosowy często nazywany jest olejem życia. Pozwala zadbać o ciało zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz i choć przez chwilę uważano, że kryje się za nim zagrożenie dla zdrowia, dziś dzięki różnym badaniom udało się potwierdzić, że kwasy tłuszczowe, które w nim znajdziemy, są prawdziwym balsamem dla zdrowia i samopoczucia.
Dziś w artykule dowiesz się, jak olej kokosowy pomoże Ci w walce z wieloma problemami zdrowotnymi, a przede wszystkim może okazać się skuteczny przy dolegliwościach związanych z wątrobą głównie przy jej stłuszczeniu.
Olej kokosowy, a zdrowa wątroba
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aby w pełni móc korzystać z dobroczynnych właściwości oleju kokosowego, powinien być on nabywany w zaufanym miejscu z naturalnymi produktami lub w centrach zdrowego odżywiania. Najważniejsze byś miała pewność, że jest on w pełni naturalny i organiczny.
Olej kokosowy był stosowany już w czasach starożytnych w rejonach Azji i u wybrzeży Pacyfiku. Wykorzystywano go przy leczeniu wielu chorób, ale i służył do pielęgnacji włosów i skóry.
Dziś jest używany we wszystkich krajach, choć zanim go zaakceptowano był czas, kiedy to odnoszono się do niego dość sceptycznie i uważano, że może być niebezpieczny dla serca.
Przeczytaj także: Oleje jadalne: najlepsze/najgorsze dla zdrowia
Ten epizod mamy jednak już za sobą i dziś można korzystać z jego dobroczynnych właściwości, pamiętając jednak o odpowiednim dawkowaniu i zachowaniu równowagi.
- olej kokosowy to zdrowy rodzaj tłuszczu nasyconego, który korzystnie wpływa na wiele wewnętrznych procesów organizmu. Choć jest tłuszczem spożywany w odpowiednich ilościach, nie zaszkodzi naszemu ciału, a wręcz przeciwnie.
- organizm również potrzebuje tego rodzaju kwasów tłuszczowych do spełniania odpowiednio swoich funkcji.
- olej kokosowy składa się z kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha. Większość tłuszczów jest długołańcuchowa, co ma negatywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. W przypadku oleju z orzecha kokosowego tak nie jest. Poprawia on natomiast zdrowie serca i wątroby.
- znajdziemy w nim kwas laurynowy rodzaj związku, który pomaga w obniżeniu złego cholesterolu we krwi, wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego i wspomaga układ immunologiczny
- w oleju kokosowym znajdziemy wysoki poziom przeciwutleniaczy, które chronią wątrobę przed działaniem wolnych rodników jednocześnie usprawniając procesy oczyszczania organu z nagromadzonych toksyn
Olej kokosowy sposobem na stłuszczenie wątroby
Dzięki właściwościom oleju kokosowego możliwe jest zmniejszenie stanu zapalnego wątroby, co ma miejsce przy stłuszczeniu tego narządu. Również pomaga w zmniejszeniu obciążenia wątroby, jednocześnie usprawniając walkę z gromadzącym się tam tłuszczem.
Jako że produkt ten ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze ułatwia wątrobie zwalczyć wiele problemów, które może napotkać, a przy tym przyspiesza jej funkcje metaboliczne.
Inne badania dowodzą, że regularne spożywanie oleju kokosowego (jedna łyżka dziennie) zapobiega uszkodzeniom tego narządu spowodowanym spożywaniem alkoholu. Pielęgnuje ją, leczy, łagodzi podrażnienia i dostarcza niezbędnego zastrzyku energii.
Olej kokosowy i energia
To jedna z jego niesamowitych korzyści! Produkt jest w stanie dostarczyć nam mnóstwo energii, a przy tym wzmocnić nasz układ odpornościowy. Osoby cierpiące z powodu wątroby szczególnie powinny zwrócić uwagę na tę właściwość, ponieważ właśnie przy problemach z tym narządem odczuwa się silne zmęczenie, apatię i zniechęcenie.
Gdy wątroba zaczyna gromadzić tłuszcze ogólne złe samopoczucie i wyczerpanie jest całkowicie zrozumiałe. Jednak przy regularnym spożyciu niewielkiej ilości oleju kokosowego (jedna łyżka) tłuszcze te zaczynają być dużo szybciej rozkładane i przekształcane są w energię.
- z tego powodu produkt ten powinien zostać włączony do diet osób aktywnych fizycznie i regularnie uprawiających sport. Może być dodawany do naturalnych koktajli i napojów dla sportowców
- uwzględnienie go w zdrowej i zbilansowanej diecie również pomoże w utracie kilku zbędnych kilogramów
- im więcej energii nasz organizm będzie miał do dyspozycji, tym szybciej przeprowadzane będą procesy metaboliczne, a Ty z większym optymizmem i werwą będziesz rozpoczynała nowy dzień. Wszystko to sprowokuję większą chęć do aktywności fizycznej przy jednoczesnym utrzymaniu diety odchudzającej
Olej kokosowy na poprawę trawienia
Olej z orzecha kokosowego również usprawnia przebieg procesów trawiennych i tym samym potęguje właściwe wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Związki mineralne i aminokwasy, które znajdziemy w tym naturalnym tłuszczu, pozwalają zwalczyć wiele problemów związanych z trawieniem takich jak wrzody lub uciążliwe objawy jelita drażliwego.
Innym ciekawym aspektem jest fakt, że nasycone kwasy tłuszczowe, które w nim znajdziemy, mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które pomogą wyeliminować ewentualne drobnoustroje, grzyby, a nawet pasożyty, które to niejednokrotnie są przyczyną niestrawności i innych chorób przewodu pokarmowego.
Dawkowanie oleju kokosowego i możliwe skutki uboczne
Zalecana dzienna ilość produktu to jedna łyżka przyjmowana na czczo (około 15 g dziennie). Można dodawać go do koktajli czy soków owocowych. Przy spożywaniu oleju kokosowego głównym niepożądanym skutkiem mogą być odczuwane nudności i dolegliwości żołądkowe.
Ciało każdego z nas jest inne i nie wszyscy na dane substancje reagują w ten sam sposób, dlatego ważne jest, by obserwować zachowania organizmu i na to, jak się czujemy.
Dawkę można podzielić na mniejsze porcje (5 g) i przyjmować trzy razy dziennie. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji produktu, a o czym należy szczególnie pamiętać to regularność i nieprzekraczanie zalecanej dziennej ilości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición (AESAN) (2020). Informe del Comité Científico de la Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición (AESAN) de revisión y actualización de las Recomendaciones Dietéticas para la población española. AESAN-2020-005. https://www.aesan.gob.es/AECOSAN/docs/documentos/seguridad_alimentaria/evaluacion_riesgos/informes_comite/RECOMENDACIONES_DIETETICAS.pdf
- Harvard, T.H CHAN. School of public health. (2023). Coconut Oil. Consultado el día 02 de enero de 2024. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coconut-oil/
- Narayanankutty, A., Mukundan, D., Kuruvilla, K., Raghavamenon, A. (2018). Virgin coconut oil reverses hepatic steatosis by restoring redox homeostasis and lipid metabolism in male Wistar rats. Journal of the science of food and agriculture; 98(5),1757-1764. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28862329/
- National institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases NIH. (2021) Alimentación, dieta y nutrición para la enfermedad del hígado graso no alcohólica y la esteatohepatitis no alcohólica. Consultado el día 02 de enero de 2024. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-higado/esteatohepatitis-no-alcoholica/alimentos-dietas-nutricion
- Perreira, L., Oliveira, R., Bellizzi, B., Payão, P., Afonso, A. (2023). Metabolic Effects of Coconut Oil on Fatty Liver and Oxidative Stress Induced by a High-fat Diet in Rats. Gene Expression; 22(1), 10-18. https://www.xiahepublishing.com/1555-3884/GE-2022-00006
- Santos, G., Et al. (2022). Coconut oil effect in the complications of hepactic disease. In SciELO Preprints. https://preprints.scielo.org/index.php/scielo/preprint/view/4142/version/4379