Odmrożenia - odkryj 7 domowych środków, które je wyleczą!
Gdy nadejdą zimne dni, mogą się również pojawić odmrożenia. Skóra dłoni, stóp i uszu staje się czerwona i rozpalona. Czy chcesz pozbyć się tych podrażnień? Cóż, zostań z nami, a pokażemy ci 6 domowych lekarstw na odmrożenia.
Czym są odmrożenia?
Odmrożenia lub odmroziny to stan zapalny naczyń krwionośnych skóry spowodowany ciągłym wystawieniem na działanie zimna. Zwykle pojawiają się na palcach dłoni i stóp i mogą wywoływać różne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, świąd, pęcherze i owrzodzenia.
Zazwyczaj są one związane z problemami krążenia, jednak chłód, wilgoć, nieodpowiednie ubranie, ale także fakt bycia kobietą zwiększają ryzyko ich pojawienia się.
W większości przypadków, odmroziny ustępują samoczynnie w ciągu jednego lub dwóch tygodni. Jednak, jeśli dojdzie do zakażenia lub objawy utrzymują się, radzimy natychmiast udać się do lekarza.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku cukrzycy lub problemów z krążeniem.
Przeczytaj też artykuł: Wiecznie zimne ręce i stopy – brzmi znajomo?
Aby poprawić dyskomfort spowodowany przez odmrożenia, proponujemy następujące środki zaradcze:
6 domowych lekarstw, które pomogą na odmrożenia
Tym razem przedstawiamy kilka leków, których właściwości przeciwzapalne i łagodzące pomagają złagodzić i wyleczyć odmrożenia.
1. Ziemniak
Kto nie ma ziemniaków pod ręką? Ta bulwa to tani domowy środek, skuteczny w zmniejszaniu stanu zapalnego i bólu. Bardzo dobrze działa też w przypadkach chorób skóry spowodowanych długotrwałym kontaktem ze słońcem lub zimnem. W delikatny sposób łagodzi odmrożenia.
Możesz zetrzeć surowy ziemniak i umieścić go na kilka minut jako okład na dłoniach lub stopach. Następnie usuń go i spłucz letnią wodą.
2. Imbir
Imbir również ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego jest bardzo przydatny w leczeniu odmrożeń.
Umieść na skórze olej z imbiru rozcieńczony w innym oleju roślinnym (kokosowym, migdałowym z kiełków pszenicy lub w oliwie z oliwek).
Przeczytaj także artykuł: Napój imbirowy – wypróbuj przepis na zdrowie!
4. Arnika
Arnika jest rośliną, która wspomaga krążenie krwi w miejscu, na którym jest stosowana. Możemy ją znaleźć w wielu formach: w postaci żelu, kremu, oleju i nalewki.
Jest to bardzo przydatny środek, aby złagodzić odmrożenia i inne zmiany skórne, szczególnie u dzieci.
4. Nagietek
Nagietek to drugi najlepszy środek po arnice, stosowany w nagłych przypadkach. Ten pomarańczowy kwiat bardzo skutecznie łagodzi i eliminuje swędzenie, które tak często występuje w przypadku podrażnień związanych z odmrożeniami i w innych chorobach skóry.
Możemy znaleźć różne rodzaje płynów i kremów na bazie nagietka, a także jego naturalny ekstrakt. Możemy również użyć czystego oleju, który świetnie się nadaje do odżywienia najbardziej wrażliwych i delikatnych rodzajów skóry.
5. Cebula
Stosowanie okładów z cebuli do leczenia chorób skóry jest znane od czasów starożytnych. Pomaga także złagodzić uczucie swędzenia, które powoduje stan odmrożenia.
6. Rozmaryn
Dzięki swoim składnikom chemicznym, rozmaryn jest szeroko stosowany w celu stymulacji krążenia i zmniejszenia stanu zapalnego.
Chociaż nacieranie octem rozmarynowym łagodzi bóle mięśni, może jednak nieco drażnić skórę. Dlatego lepiej będzie zastosować skoncentrowany napar z tej rośliny w kompresach, które nakłada się na zmienione chorobowo miejsce.
Przygotuj napar wrzucając dwie garście rozmarynu na litr gorącej wody, a następnie poczekaj, aż ostygnie i możesz robić okład!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Souwer, I. H., & Lagro-Janssen, A. L. (2011). Chronic chilblains. BMJ (Clinical Research Ed.), 342. https://doi.org/10.1136/bmj.d2708
-
AlMahameed, A., & Pinto, D. S. (2008). Pernio (Chilblains). Current Treatment Options in Cardiovascular Medicine. Springer Healthcare. https://doi.org/10.1007/s11936-008-0014-0
- Vano-Galvan, S., & Martorell, A. (2012). Chilblains. CMAJ, 184(1), 67. https://doi.org/10.1503/cmaj.110100