Obrzęk kości: wszystko, co musisz wiedzieć

Obrzęk kości: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2020

Obrzęk kości to proces zapalny. Zwykle powoduje ból podczas ćwiczeń, szczególnie jeśli robimy to przez długi czas. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Obrzęk kości to proces zapalny, który zwykle występuje w obrębie kości beleczkowatej, czyli wewnętrznej części gąbczastej kości. Jego przyczyny obejmują od urazów po choroby zwyrodnieniowe. Jest to nawet powszechne wśród osób, które rozpoczynają aktywność fizyczną po długim okresie siedzącego trybu życia.

Czasopismo naukowe Pain, Research, Clinic and Therapeutics wyjaśnia, że ​​jest to częsta patologia w praktyce klinicznej reumatologii. Dzieje się tak, ponieważ istnieje większe wykorzystanie i dostępność MRI jako testu diagnostycznego. W rezultacie ułatwiono identyfikację tego typu problemu. Jakie są jego cechy?

Czym jest obrzęk kości?

Krótko mówiąc można stwierdzić, że kości składają się z dwóch dobrze zróżnicowanych tkanek. Jedną z nich jest kość korowa, utworzona z twardego i zwartego materiału, który otacza zewnętrzną powłokę szkieletu. Druga to kość beleczkowa, bardziej gąbczasta tkanka tworząca wewnętrzną materię szkieletową.

Należy zauważyć, że w tym ostatnim odcinku kości znajduje się duża liczba naczyń krwionośnych, ponieważ kości również muszą być odżywiane. Według artykułu opublikowanego na Uniwersytecie FASTA w Argentynie zapalenie kości jest spowodowane gromadzeniem się płynów w obrębie kości beleczkowej.

Często dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne pękają i pojawia się krwawienie w kościach. Może to być również spowodowane nagromadzeniem się płynu zapalnego po urazie. W każdym razie można powiedzieć, że obrzęk kości to rodzaj siniaka wewnątrz kości.

Nie należy ignorować, że ten stan może również wystąpić w kości korowej, chociaż nie jest tak powszechny. Należy również zauważyć, że jego cechy różnią się w zależności od jego odwracalności. W ten sposób dzieli się na dwie duże grupy:

  1. Zespół przejściowego obrzęku kości (SEOT): jest to odwracalny proces zapalny, który ustępuje wraz z leczeniem i upływem czasu.
  2. Osteonekroza: powoduje śmierć komórek kościotwórczych (osteocytów). Dlatego jest uważany za nieodwracalną patologię.
Osłabione kości

Obrzęk kości to proces zapalny charakteryzujący się gromadzeniem się płynów w kości.

Przeczytaj także: Przerzuty nowotworowe do kości – objawy i leczenie

Dlaczego powstaje?

Jak można się spodziewać, większość obrzęków kości jest spowodowana urazami i upadkami, dużym obciążeniem fizycznym lub przeciążeniem sportowym. Mimo to sekcja reumatologii Szpitala Ogólnego w Elche ostrzega nas, że w wielu przypadkach przyczyny nie są do końca jasne.

Chociaż głównym wyzwalaczem jest zwykle poważny uraz, należy również wziąć pod uwagę, że może on być spowodowany ciągłymi mikrourazami w czasie. Na przykład podczas biegu na 10 km osoba uderza w ziemię około 8 000 razy. W konsekwencji odbija się to zarówno na wewnętrznej strukturze kości, jak i na mięśniach i więzadłach.

Jednak ćwiczenia nie są jedynym wyzwalaczem. Choroby, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, jałowa martwica kości (brak dopływu krwi), osteoporoza lub złożony zespół bólu regionalnego również sprzyjają pojawieniu się tego stanu zapalnego. Krótko mówiąc, wszystko, co osłabia kość, sprawia, że może ona łatwiej pękać. 

Objawy obrzęku kości

Kliniczne objawy obrzęku kości mogą się różnić u każdej osoby w zależności od nasilenia, z jakim występuje. Według informacji opublikowanych na portalu Clinical Rheumatology do jej głównych objawów można zaliczyć:

  • Zlokalizowany ból w dotkniętej chorobą strukturze kostnej.
  • Dyskomfort podczas pracy z uszkodzoną kością. Ból wzrośnie wraz z ćwiczeniami.
  • Gdy nie zajmiemy się urazem w odpowiednim czasie, ból pojawi się nawet w stanie spoczynku.
  • W poważniejszych przypadkach osoba może odczuwać dyskomfort podczas codziennych czynności, takich jak chodzenie.

Ze względu na swój charakter nietrudno się domyślić, że obrzęk najczęściej występuje w kolanach, śródstopiu czy kości piętowej. Mimo to objawy różnią się w zależności od dotkniętej struktury kości.

Diagnoza

Tego typu zmiany nie są widoczne na tradycyjnym radiogramie, dlatego konieczne jest wykonanie MRI. Ponadto badania pokazują, że nowe techniki, takie jak tomografia komputerowa z podwójną energią (TCDE), która rekonstruuje obrazy z rozkładu materiałów, mogą być bardzo przydatnymi narzędziami do wykrywania obrzęku kości.

Leczenie

Według specjalistów zajmujących się urazami z portalu Asepeyo Salud leczenie obrzęku kości obejmuje różne fazy. Pokazujemy je poniżej:

  • Odpoczynek jest niezbędny dla optymalnej regeneracji. Aby złagodzić ostre objawy, ważne jest używanie kul. Zmniejszenie obciążenia i stresu kostnego potrwa co najmniej cztery tygodnie.
  • Można również stosować różne leki, takie jak leki przeciwbólowe w celu uśmierzenia bólu, bisfosfoniany, witaminy i inne związki zwiększające gęstość kości lub iloprost do rozszerzania naczyń.
  • Po wstępnych etapach leczenia wskazane jest rozpoczęcie leczenia fizjoterapeutycznego. Może obejmować magnetoterapię, termoterapię, rozluźnienie mięśni, ćwiczenia w wodzie i inne techniki.

W najpoważniejszych przypadkach może być wymagana operacja. Dekompresja rdzenia kręgowego z wielokrotną perforacją, zwana „techniką paszową”, może być stosowana w celu opróżnienia kości z płynu.

Lekarz badający kolano

Leczenie obrzęku kości składa się z kilku faz. Na początku kluczem jest odpoczynek. Jednak techniki fizjoterapeutyczne są również ważne w późniejszej fazie.

Obrzęk kości – jak mu zapobiegać?

Jak mówi przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nie musisz wymagać od ciała więcej niż to konieczne, a przy ekstremalnych aktywnościach ruchowych niezbędna jest obecność trenera kontrolującego ćwiczenie.

Z drugiej strony, jeśli odczuwasz dyskomfort po chodzeniu, bieganiu lub innej aktywności koniecznie udaj się do lekarza. Niezależnie od tego, czy jest to obrzęk kości, złamanie czy skręcenie konieczne jest postawienie diagnozy na czas, aby interweniować i uniknąć powikłań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.