Obfite upławy - zwalcz je naparem z liści gujawy!
Każdej z kobiet co jakiś czas przytrafia się infekcja intymna. Pojawiają się wówczas obfite upławy, dyskomfort, swędzenie, a nie rzadko także uporczywe pieczenie.
Niestety wiele z nas w takiej sytuacji nie zasięga porady lekarskiej i po prostu czeka, aż samo przejdzie. Generalnie obfite upławy nie muszą być objawem choroby, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy okres czasu, mają nieprzyjemny zapach i towarzyszą im rozmaite dolegliwości, nie należy ich bagatelizować.
Zanim problem się zaostrzy, sięgnij po naturalne rozwiązania, które w kilka dni pomogą Ci przywrócić prawidłową równowagę w pochwie.
Bez wątpienia jedną z najskuteczniejszych metod – choć u nas wciąż mało znaną – jest stosowanie naparu z liści gujawy. Dowiedz się więcej na ten temat i naucz się przygotowywać leczniczy płyn, który szybko i skutecznie zwalczy infekcję!
Obfite upławy – dlaczego należy zwalczyć je jak najszybciej?
Nadmiar wydzieliny z pochwy to wstydliwa przypadłość, o której wciąż nie mówi się otwarcie. Stąd też wiele kobiet nie konsultuje się w tej sprawie ani z lekarzem, ani z innymi kobietami. Nie lekceważmy jej jednak, ponieważ może znacząco obniżyć nie tylko jakość naszego codziennego życia, ale także poczucie własnej wartości.
Jeśli wstydzisz się pójść do lekarza, a problem obfitych upławów jesteś w stanie kontrolować, polecamy Ci zastosowanie naturalnego środka na bazie liści gujawy, który zredukuje ilość wydzieliny i złagodzi infekcję.
Liście gujawy – poznaj ich leczniczą moc!
Gujawa, inaczej gruszla właściwa, to roślina rodem z Karaibów. Znane są przede wszystkim owoce gujawy – o czerwonawym, soczystym miąższu i bardzo specyficznym aromacie. Okazuje się jednak, że nie tylko owoc, ale także i liście gujawy słyną ze swych silnych właściwości leczniczych, odkrytych już bardzo dawno temu.
Liście gruszli obfitują przede wszystkim w przeciwutleniacze (karotenoidy, flawonoidy i polifenole). Na tym jednak nie koniec! Stanowią one bowiem znakomite lekarstwo na wiele rozmaitych dolegliwości, z jakimi przychodzi nam się na co dzień zmagać.
- Liście gujawy mają moc obniżania poziomu stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu są nieocenionym wsparciem dla osób chorujących na cukrzycę. Jednocześnie mogą być stosowane w celach profilaktycznych.
- Oczyszczają naczynia krwionośne oraz pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
- Korzystnie wpływają na tempo przemiany materii, dzięki czemu ułatwiają utrzymanie szczupłej sylwetki.
- Usprawniają procesy trawienne.
- Stymulują produkcję płytek krwi.
- Zwiększają płodność u mężczyzn oraz łagodzą dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego.
- Wzmacniają włosy i zapobiegają ich wypadaniu.
- Zwalczają oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu.
- Dzięki właściwościom antybakteryjnym dbają o zdrowie kobiecych stref intymnych.
Przeczytaj także artykuł: Zdrowie pochwy – czego musisz unikać?
Naturalne środki na bazie liści gujawy na obfite upławy
Wywar z liści gujawy jest naturalnym środkiem leczniczym od wieków stosowanym między innymi do higieny intymnej kobiet. Wykazuje on właściwości, które znakomicie redukują obfite upławy i łagodzą objawy infekcji pochwy.
- Mają właściwości ściągające, które skutecznie hamują upławy.
- Mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze – zwalczają więc infekcje wywołane przez grzyby i drożdżaki w ciepłym i wilgotnym środowisku pochwy.
- Neutralizują nieprzyjemny zapach upławów.
- Łagodzą swędzenie, podrażnienie i stan zapalny.
Idealnym rozwiązaniem w przypadku infekcji intymnej jest stosowanie wywaru z liści gujawy zarówno miejscowo, jak i doustnie. Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone przepisy na kurację pomagającą zwalczyć obfite upławy wywarem z liści gujawy.
Wypróbuj je koniecznie nie tylko wówczas, gdy zmagasz się z infekcją lub obfitą wydzieliną, ale także jako element codziennej higieny!
1. Herbatka z liści gujawy
Chociaż może się to wydawać zaskakujące, regularne picie naparu z liści gujawy pomaga w naturalny sposób regulować ilość wydzieliny z pochwy. Co więcej, znakomicie wpływa także na inne aspekty naszego zdrowia – zostały one wyszczególnione poniżej.
Opcjonalnie możemy również przyjmować ekstrakt z liści gujawy w formie suplementu diety w tabletkach. My jednak polecamy znacznie naturalniejszy napar. Przygotuj go samodzielnie!
Składniki
- 2 suszone listki gruszli (5 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę, a następnie wrzuć do niej liście gruszli i gotuj jeszcze przez 10 minut.
- Zdejmij wywar z ognia i odstaw na 5 minut, aby nieco się ostudził.
- Osłodź miodem lub stewią i wypij.
- Spożywaj herbatkę z liści gujawy kilka razy dziennie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, pierwszą filiżankę pij rano na pusty żołądek, a pozostałe – między posiłkami.
2. Kąpiele intymne
Jak stosować wywar z liści gujawy miejscowo? Wystarczy wykorzystać go jako płyn do przemywania stref intymnych.
Pamiętaj, że skóra w tej części ciała jest wyjątkowo wrażliwa i nie zaleca się stosowania do jej pielęgnacji popularnych chemicznych produktów, które w wielu przypadkach wywołują podrażnienia.
Jeśli przeanalizujesz ich skład, odkryjesz, że zawierają sporo konserwantów i siarczanów, które bardzo niekorzystnie wpływają na nasz organizm i zaburzają prawidłowe pH pochwy i skóry.
Zamiast sobie szkodzić warto sięgać po naturalne rozwiązania, które są bezpieczne i dodatkowo dostarczają wartościowych substancji odżywczych. Wywar z liści gujawy można z powodzeniem stosować do codziennej higieny intymnej – znakomicie zwalcza on bakterie i pomaga zachować zdrowie.
Przeczytaj także artykuł: Domowe mydło do higieny intymnej
Składniki na naturalny płyn do higieny intymnej
- 6 suszonych liści gruszli (16 g)
- 2 szklanki wody (400 ml)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę, a następnie wrzuć do niej liście gruszli i gotuj jeszcze przez 15 minut.
- Odstaw na około 5 minut.
- Przemywaj wywarem okolice pochwy w trakcie wieczornego prysznica.
3. Kąpiel parowa
Waginalne kąpiele parowe są odwieczną metodą stosowaną przez kobiety w celu zrównoważenia zaburzeń hormonalnych objawiających się obfitą wydzieliną z pochwy.
Wykorzystuje się do nich rozmaite rośliny lecznicze – w zależności od typu i nasilenia problemu. Liście gujawy również są w tym przypadku bardzo skuteczne.
Składniki na wywar
- 10 suszonych liści gruszli (25 g)
- 5 szklanek wody (1 litro)
Sposób przygotowania i aplikacja
- Wrzuć liście gujawy do garnka z wodą i zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, nie zdejmuj jej z gazu jeszcze przez następne 15 minut.
- Po upływie tego czasu zdejmij wywar z palnika.
- Przenieś garnek (albo przelej wywar do innego naczynia) do łazienki i wykonaj waginalną kąpiel parową.
- Uważaj, aby w trakcie zabiegu się nie poparzyć!
- Zdejmij bieliznę, usiądź w kucki nad garnkiem z wywarem z liści gujawy (w odległości około 30 cm) i szeroko rozstaw nogi. Chodzi o to, by opary dostały się do pochwy.
- Aby lepiej zachować ciepło, możemy nakryć się dużym ręcznikiem kąpielowym.
- Taka kąpiel parowa powinna trwać około 15 minut. Kurację należy powtarzać 3 razy w tygodniu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Daswani, P. G., Gholkar, M. S., & Birdi, T. J. (2017). Psidium guajava: A Single Plant for Multiple Health Problems of Rural Indian Population. Pharmacognosy Reviews, 11(22), 167-174. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628524/
- Díaz-de-Cerio, E., Verardo, V., Gómez-Caravaca, A. M., Fernández-Gutiérrez, A., & Segura-Carretero, A. (2017). Health Effects of Psidium guajava L. Leaves: An Overview of the Last Decade. International Journal of Molecular Sciences, 18(4), 897. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5412476/
- Ferdosh, S. (2023). Ethnobotanical Review of Selected Medicinal Plants in Guam for the Treatment of Urinary Tract Ailments and Their Pharmacological Properties. Scientia Pharmaceutica, 91(3), 43. https://www.mdpi.com/2218-0532/91/3/43
- Jeanmonod, R., Chippa, V., & Jeanmonod, D. (3 de febrero de 2024). Vaginal Candidiasis. StatPearls (Internet). StatPearls Publishing. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459317/
- Kumar, M., Tomar, M., Amarowicz, R., Saurabh, V., Nair, M. S., Maheshwari, C., Sasi, M., Prajapati, U., Hasan, M., Singh, S., Changan, S., Prajapat, R. K., Berwal, M. K., & Satankar, V. (2021). Guava (Psidium guajava L.) Leaves: Nutritional Composition, Phytochemical Profile, and Health-Promoting Bioactivities. Foods, 10(4), 752. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8066327/
- Morais-Braga, M. F., Carneiro, J. N., Machado, A. J., Sales, D. L., Dos Santos, A. T., Boligon, A. A., Athayde, M. L., Menezes, I. R., Souza, D. S., Costa, J. G., & Coutinho, H. D. (2017). Phenolic composition and medicinal usage of Psidium guajava Linn.: Antifungal activity or inhibition of virulence? Saudi Journal of Biological Sciences, 24(2), 302-313. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X15002235
- Robert, M. (2019). Second-Degree Burn Sustained After Vaginal Steaming. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, 41(6), 838-839. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1701216318305875
- Sahu, M., Pandey, S., & Bharti, S. (2016). Topical Fruit Apple of the Poor’s People (Psidium guajava L.). International Journal of Life-Sciences Scientific Research, 2(5), 548-551. https://www.semanticscholar.org/paper/Topical-Fruit-Apple-of-the-Poor%E2%80%99s-People-(Psidium-Sahu-Pandey/27e3c964d4718e6f307b5cc2477ee126a44f00b9
- Soliman, F. M., Fathy, M. M., Salama, M. M., & Saber, F. R. (2016). Comparative study of the volatile oil content and antimicrobial activity of Psidium guajava L. and Psidium cattleianum Sabine leaves. Bulletin of Faculty of Pharmacy, Cairo University, 54(2), 219-225. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110093116300242
- WebMD. (2020). Guava – Uses, Side Effects, and More. Consultado el 11 de abril de 2024. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1133/guava