Niedoczynność tarczycy - rozpoznaj wczesne objawy
Niedoczynność tarczycy to wrodzone zaburzenie, które często dotyka kobiet, ponieważ są one bardziej narażone na rozwinięcie się autoimmunologicznych chorób. Są też bardziej podatne na konsekwencje tego schorzenia.
Regularne wizyty u lekarza są konieczne, by zdiagnozować i leczyć tę chorobę, a także powstrzymać jej rozwój. Objawy takie jak brak koncentracji, problemy z pamięcią czy przemęczenie mogą być związane ze stresem w pracy czy w domu, ale także mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy.
Ten niewielki organ w naszym ciele jest odpowiedzialny za podstawową kontrolę metabolizmu, regulowanie hormonów oraz podział energii na całe ciało, by wspierać funkcjonowanie różnych organów.
Kiedy schorzenie to się pojawia, możesz doświadczać następujących symptomów:
- sucha skóra i łamliwe włosy
- słabe paznokcie
- zmęczenie
- słaby refleks
- problemy z koncentracją i krótkoterminową pamięcią
- depresja i wahania nastrojów
- przybranie na wadze
- wrażliwość na zimno
- pogrubiona skóra
- wysokie ciśnienie krwi
Przy niedoczynności tarczycy metabolizm zwalnia, a układ odpornościowy jest osłabiony.
Zamiast chronić Twoje ciało, białe krwinki zaczynają atakować tarczycę powodując mikroguzki, które w końcu mogą okazać się rakotwórcze.
Kobiety w ciąży powinny przedsięwziąć specjalne środki zapobiegawcze, jako że zwiększona waga ciała może powodować spadek produkcji hormonów tarczycy.
Na szczęście istnieje sporo metod leczenia na spowolnienie rozwoju tego zaburzenia.
Jakie leczenie jest najlepsze?
Choroba ta objawia się na wiele sposobów, jednak nie zawsze ujawniają się one w tym samym czasie. Dlatego też medyczna diagnoza opiera się bezpośrednio na testach laboratoryjnych.
Kobiety poniżej 21 roku życia powinny konsultować się ze specjalistą, aby określić właściwe działania stosowne do odczuwanych objawów.
Istnieje możliwość, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych może wpływać na efektywność leków przepisanych przez lekarza. W takim przypadku zindywidualizowane dawki levotyroxyny lub podobnych lekarstw będą zażywane przez pacjenta na pusty żołądek do końca ich życia.
Ciężej jest przepisać odpowiednie lekarstwa w przypadku, kiedy pacjent wykazuje oznaki problemów z sercem lub płucami. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty kontrolne, by wykluczyć możliwe interakcje związane tymi chorobami i zidentyfikować takie efekty uboczne jak bóle brzucha czy głowy.
Niedoczynność tarczycy jest często związana ze złym funkcjonowaniem nadnerczy, co jest ciężkie do zaleczenia, nawet jeśli zażywa się pochodne tyroksyny. Z tego powodu kortykosteroidy towarzyszą zwykle początkowemu leczeniu.
Eksperci zalecają m.in. stosowanie zdrowej diety oraz spożywanie dużej ilości płynów, aby ciało było nawodnione.
Ważną rolę odgrywają także ćwiczenia, dzięki którym krwiobieg jest natleniany, co stanowi dużą korzyść przy tym schorzeniu.
Niedoczynność tarczycy – Domowe leczenie
Możesz w pewnym stopniu kontrolować dyskomfort wywołany przez niedoczynność tarczycy, stosując kilka naturalnych metod. Ułatwiają one proces leczenia i poprawiają samopoczucie. Do najpopularniejszych środków należą:
Fasolka
Fasolka zawiera substancję znaną jako niacyna. Niacyna jest odpowiedzialna za stymulowanie produkcji hormonów steroidowych, które regulują poziom stresu i utrzymują równowagę w organizmie.
To świetny sposób na powstrzymanie wzrostu poziomu kortyzolu i zredukowania stopnia choroby.
Przygotowanie
Po prostu pozwól fasolce nasiąknąć przez noc, a następnie gotuj ją przez 30 minut. Zachowaj płyn powstały po ugotowaniu.
Jak spożywać?
Wypijaj rano około pół szklanki zachowanego płynu przez dwa tygodnie, a następnie zrób sobie 2-tygodniową przerwę. W ten sposób ocenisz efekty i zobaczysz jak na to reaguje Twoje ciało.
Miód i herbata miętowa
Te dwa składniki mogą stanowić efektywną kurację na nadczynność tarczycy. Dostarczają Twojemu ciału ważne składniki odżywcze, takie jak żelazo czy potas.
Przygotowanie
Zagotuj szklankę wody i dodaj łyżeczkę liści herbaty miętowej oraz trochę miodu.
Jak spożywać?
Pij tę herbatę każdego ranka po śniadaniu, by mięta nie działała zbyt ostro na pusty żołądek.
Kelp
Kelp, rodzaj wodorostów, zawiera dużo jodyny, której Twój organizm nie potrafi naturalnie produkować, a której braki wpływają na rozwój niedoczynności tarczycy.
Dodatkowo morskie wodorosty zawierają takie minerały jak wapń, potas i żelazo, które złagodzą objawy schorzenia i ułatwią przyswajalność przepisanych lekarstw.
Jak spożywać?
Po prostu dodaj surowy kelp czy wodorosty do sałatek lub ewentualnie wcześniej je zaparz. Po zaimplementowaniu ich do swojej diety poczujesz różnicę.
Niedoczynność tarczycy to schorzenie, na które zapada około 1 000 kobiet każdego roku, ale rozwój nauki i medycyny pomaga kontrolować tę nieprawidłowość. Z czasem można wrócić do normalności.
Trzeba po prostu prowadzić zdrowy tryb życia, utrzymywać zdrową i zrównoważoną dietę i regularnie ćwiczyć.