Niedoczynność tarczycy - 3 proste środki zaradcze

Niedoczynność tarczycy można zwalczyć uzupełniając zażywane leki zdrowym stylem życia i dietą. Ponadto pomocne mogą okazać się napary i herbaty, a także codzienne ćwiczenia fizyczne.
Niedoczynność tarczycy - 3 proste środki zaradcze

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Niedoczynność tarczycy jest złożoną chorobą, która wymaga trochę wysiłku włożonego w zdiagnozowanie, a następnie walkę z nią. Wahania wagi ciała, ogólne zmęczenie… to typowe objawy tej dolegliwości. Oprócz leczenia farmakologicznego dostępne są także inne pomocne sposoby.

Poznaj trzy proste sposoby postępowania, dzięki którym niedoczynność tarczycy będzie mniej dokuczliwa.

Niedoczynność tarczycy – jak z nią żyć?

Każdego roku niedoczynność tarczycy zostaje wykryta u wielu osób. Jest to choroba spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy, nagłą zmianą polegającą na zaprzestaniu wytwarzania przez organizm, a konkretnie tarczycę odpowiednich ilości hormonów.

Gdy tylko to wystąpi, to wkrótce zaczniesz dostrzegać efekty tych nieprawidłowości.

Typowe objawy przy niedoczynności tarczycy to: utrata włosów, zwiększenie wagi ciała, chroniczne zmęczenie. Występują także zaburzenia snu i niewielkie zmiany na skórze, zauważymy na przykład, że staje się ona bardziej sucha…

Możemy również zauważyć zmiany nastroju, takich jak zwiększone poczucie smutku i apatii, mniej energii do rozwiązywania codziennych problemów. Jeśli dodamy do tego kiepskie fizycznie samopoczucie oraz widok dodatkowych kilogramów na ciele, to w efekcie czujemy się jeszcze bardziej zaniepokojeni i zdołowani.

Badanie tarczycy

Są to typowo spotykane objawy mieszczące się w zakresie patologii tarczycy, gdy więc one wystąpią u Ciebie, lekarz zleci Ci przeprowadzenie pełnego badania krwi.

Najczęściej przepisywane w takich przypadkach leki zawierają lewotyroksynę. Niektóre osoby szybko wrócą do zdrowia, ale inni muszą nauczyć się radzić sobie z niedoczynnością tarczycy na co dzień.

Takiej zmianie funkcjonowania tarczycy można także zaradzić, oprócz stałej kuracji lekarstw, należy przyjąć zdrowy styl życia i odpowiednio dobraną dietę. Dlatego też zachęcamy do prześledzenia zamieszczonych poniżej porad.

Niedoczynność tarczycy – 5 porad dotyczących leczenia choroby

Prawidłowe odżywianie się

Wśród rekomendowanych produktów spożywczych dla tych osób cierpiących na schorzenia typu niedoczynność tarczycy niewątpliwie najbardziej zalecane są te o wysokiej zawartości jodu.

Dzięki nim Twój organizm będzie w stanie produkować tyroksynę i zrównoważyć w ten sposób jej niedobór. Jakie więc produkty są godne uwagi? Przede wszystkim, owoce morza, jaja, ryby i sól jodowana (ale nie przesadzaj z jej ilością!). Ponadto, algi są także bardzo zdrowe w przypadku tej choroby, ale także nie należy przesadzać ze spożywanymi ilościami.

Witaminy
 • Jedzenie zawierające spore ilości kwasów tłuszczowych omega-3 są również bardzo korzystne. Tuńczyk, makrela, tłuste ryby, olej lniany, orzechy włoskie mogą naprawdę okazać się pomocne. Nie zaniedbuj tego.
 • Witaminy z grupy B: należy jeść te wszystkie zielone warzywa liściaste, które najbardziej Ci smakują, jak również drożdże piwne. Pozwoli Ci to zrównoważyć poziom tyroksyny w organizmie. Szpinak, kalafior, kiełki pszenicy i produkty mleczne sprawią, że będziesz czuć się dobrze.
 • Odpowiednio dobrane owoce: niektóre z owoców mogą stymulować pracę tarczycy, dzięki czemu wróci ona do równowagi. Sok z cytryny na przykład pomaga na lepsze rozprowadzenie tyroksyny w organizmie, podobnie jak sok pomarańczowy.
 • Awokado jako niezwykle zdrowy owoc, także będzie źródłem bardzo korzystnej dawki witaminy B. Ponadto nie należy zaniedbywać picia soku grejpfrutowego z samego rana.

Specyfiki ziołowe na niedoczynność tarczycy

 • Imbir: lubisz imbir? To świetnie, ponieważ może Ci on zapewnić Ci sporo korzyści. Dzięki właściwościom imbiru możemy poprawić swoje krążenie i tym samym usprawnić pracę tarczycy.
 • Jest to bardzo stymulująca roślina, odpowiednie dla wszelkich chorób tego typu. W rzeczy samej wszystkie rośliny o gorzkim smaku okażą się pomocne, jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy.
  Lemoniada imbirowa
 • Dziurawiec: czy znasz tę roślinę? Jest wykorzystywana do łagodzenia efektów ubocznych, jakie niesie za sobą niedoczynność tarczycy. Pomaga zwalczyć zmęczenie, zapewnia nam hart ducha i jest także idealna na dobre rozpoczęcie dnia. Skonsultuj się z lekarzem jeśli zażywasz także inne lekarstwa, gdyż dziurawiec może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.
 • Męczennica (passiflora): jest to kolejny wspaniała roślina, która znakomicie sprawdza się w leczeniu takich chorób, jak niedoczynność tarczycy. A co takiego ona daje? Poprawia nastrój, pomaga przezwyciężyć zmęczenie, bóle głowy, apatię… można wypić do dwóch filiżanek naparu z passiflory na dzień.
 • Napar z pieprzu cayenne: być może Cię to zaskoczy, ale pieprz cayenne ma działanie stymulujące na organizm i uaktywnia tym samym krążenie krwi łagodząc uczucie zimna powszechne powodowane przez niedoczynność tarczycy. Wystarczy dodać trochę sproszkowanego pieprzu cayenne do filiżanki wrzącej wody – ale naprawdę niewiele. Rozpuść go i powoli wypij.

Strategie psychologiczne

Wiemy doskonale, że niedoczynność tarczycy to choroba, której leczenie wymaga czasu. Wielu osobom udaje się ją pokonać i uzyskać poprawę jakości swojego życia. Inni z kolei muszą żyć długo zażywając leki i widząc, że nie są w stanie schudnąć i wrócić do takiej figury, jak przed chorobą.

Nie trać nadziei. Najlepiej będzie, jeśli uznasz, że jest to sprawdzian dla Twojej wytrzymałości. Musisz przejść przez szereg badań lekarskich, być może nawet zabieg chirurgiczny, ale mimo wszystko gra będzie warta świeczki. Choroby często można przezwyciężyć dzięki chęciom, wytrwałości i nadziei.

Miej świadomość tego, że będziesz musiał zmienić swoje nawyki żywieniowe, wyeliminować z diety wiele potraw i produktów, które lubisz, jak na przykład słodycze, produkty z mąki przetwarzanej, fast foody… będziesz musiał zwiększyć dawkę warzyw, pić więcej płynów i wykonywać więcej ćwiczeń fizycznych.

Emocje

Pływanie na przykład jest znakomitym pomysłem, rozważ także pół godziny codziennego spaceru lub nawet taniec lub aerobik. Wstawaj każdego dnia z myślą, że każdy wysiłek będzie kolejnym krokiem do tego, żeby wkrótce poczuć się lepiej.

Nadejdą dni, kiedy to będziesz czuć się bardziej zmęczony niż zwykle, ale spójrz wtedy w lustro i powiedz sobie, że niedoczynność tarczycy można wyleczyć. Odzyskasz idealną wagę, poczujesz się lepiej i wszystko będzie warte poniesionego wysiłku. Zasługujesz na to.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Autoimmunizacja jest reakcją immunologiczną organizmu skierowaną przeciwko antygenowi lub grupie własnych antygenów. Wiąże się z utratą zdolności układu odpornościowego do rozróżniania antygenów „własnych” i „obcych”, co prowadzi do niszczenia własnych, E., Hubalewska-Dydejczyk, A., & Huszno, B. (2007). Niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym. Immunologia.
 • Gietka-Czernel, M. (2008). Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń tarczycy. Postępy Nauk Medycznych.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.