Niedobór pewnych witamin i ryzyko z tym związane

Niedobór witamin może powodować rozwój wielu chorób, które mogą być przewlekłe i bardzo poważne. Dzisiaj omówimy niektóre z najważniejszych witamin i to, jak ich niedobór może wpłynąć na Twoje zdrowie.
Niedobór pewnych witamin i ryzyko z tym związane
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedobór pewnych witamin może dość znacznie wpływać na stan naszego zdrowia. Zrównoważona dieta, oprócz podstawowych składników odżywczych, które pomagają zapobiegać chorobom, dostarcza organizmowi tyle energii, ile potrzebuje on do funkcjonowania.

Niedobór pewnych witamin wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego też powinny one być częścią codziennej diety. Zdrowa dieta powinna obejmować zarówno niezbędne, jak i te mniej ważne składniki odżywcze.

Nie możesz pominąć witamin. Słowo „witamina” pochodzi od łacińskich słów „vita” i „amina” – dosłownie oznacza to aminy, które są niezbędne dla Twojego ciała.

Głównym ryzykiem związanym z niedoborem witamin jest możliwość pojawienia się chorób i zaburzeń. Dzieje się tak, gdy Twojemu ciału brakuje czegoś, czego nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Niektóre z tych chorób mogą być poważne lub przewlekłe.

Dlatego też to bardzo ważne, aby nie dopuścić do sytuacji, jaką jest niedobór pewnych witamin.

Niedobór witamin z grupy B – ryzyko z tym związane

Witaminy z grupy B to zestaw ośmiu witamin. Wszystkie wpływają na metabolizm i pomagają w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jak można sobie wyobrazić, niedobór tego składnika może być bardzo niebezpieczny w pewnych sytuacjach.

niedobór pewnych witamin

Oto ryzyko związane z niedoborem witamin z grupy B:

  • Witamina B1 lub tiamina. Niedobór tej witaminy może prowadzić do zaburzeń neurologicznych znanych jako „Beri-beri”. To z kolei może być przyczyną chorób serca.
  • Witamina B2 lub ryboflawina. Brak tej witaminy może powodować problemy z błonami śluzowymi, takie jak suchość oczu, zapalenie języka, ciągłe łzawienie i tym podobne.
  • Witamina B3 lub niacyna. Jeśli w Twoim organizmie brakuje niacyny, może to prowadzić do poważnej choroby zwanej pelagrą.
  • Witamina B5 lub kwas pantotenowy. Niedobór powoduje problemy neurologiczne, dermatologiczne i żołądkowo-jelitowe.
  • Witamina B6 lub pirydoksyna. Niski poziom tej witaminy może prowadzić do problemów trawiennych lub problemów z układem nerwowym.
  • Witamina B9 lub kwas foliowy. Niedobór kwasu foliowego w organizmie może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej. Brak witaminy B9 wpływa także na wzrost i rozwój psychiczny.
  • Witamina B8 lub biotyna. Brak tej witaminy powoduje ryzyko zapalenia skóry i przewodu pokarmowego, układu nerwowego i problemów z mięśniami.
  • Witamina B12 lub kobalamina. Niedobór prowadzi do anemii i problemów nerwowo-mięśniowych.

Niedobór witaminy C

Niedobór witaminy C może wywołać chorobę znaną, jako szkorbut. Powoduje to osłabienie dziąseł, co prowadzi do krwawienia i może skończyć się utratą zębów.

Co więcej, niski poziom witaminy C może powodować anemię i zmiany w skórze i włosach.

Osoby z niską zawartością witaminy C w organizmie mają skłonność do nadmiernego krwawienia z ran, a leczenie ich zajmuje dużo czasu.

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D często prowadzi do choroby zwanej osteomalacją. Jest to zaburzenie kości, podobne do krzywicy, które osłabia strukturę kości. Co więcej, naukowcy podejrzewają, że niedobór witaminy D może również wpływać na kilka rodzajów raka. Istnieją dowody na związek między witaminą D a rakiem jajnika, prostaty, piersi i jelita grubego.

Osoby o niskim poziomie witaminy D cierpią również na chroniczne zmęczenie i zaburzenia autoimmunologiczne. Najczęściej jest to cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane, zaburzenia afektywne, zapalenia stawów i inne.

niedobór witaminy D
Polecamy przeczytać: Osteoporoza – jak z nią walczyć?

Niedobór witaminy E

Ryzyko związane z niedostateczną ilością witaminy E jest bardzo poważne. Niedobór tej witaminy nie jest powszechnym stanem. Może mieć on jednak ciężkie konsekwencje.

Istnieją trzy sytuacje, w których występuje niedobór witaminy E:

  • U pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi. Może to obejmować mukowiscydozę, celiakię i inne choroby.
  • U niemowląt urodzonych przedwcześnie lub o niskiej masie urodzeniowej.
  • U osób z wadami genetycznymi.

Brak witaminy E powoduje problemy neurologiczne. Może również prowadzić do zmęczenia i osłabienia, a także niedokrwistości. Naukowcy uważają również, że istnieje związek między niedoborem witaminy E a niepłodnością.

Niedobory witamin K i A

I na koniec, te dwie witaminy są również bardzo ważne dla Twojego organizmu.

Witamina K znana jest, jako „witamina na krwotoki”. Jak sama nazwa wskazuje, pomaga ona Twojemu ciału tworzyć skrzepy krwi i zatrzymywać krwawienie, dlatego jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów.

niedobory witamin

Niedobór witaminy K może również wpływać na rozwój kości, powodując ich deformację. Może to mieć wpływ na stężenie nierozpuszczalnych soli w ścianach tętnic.

Niedobór witaminy A zdarza się raczej rzadko. Kiedy jednak występuje, może powodować problemy z widzeniem i prowadzić nawet do ślepoty. Wpływa także na problemy skórne oraz wzrost i rozwój u dzieci.

Niedobór pewnych witamin może być poważnym problemem, jednak walka z nim jest dość prosta – wystarczy zażywać niezbędne witaminy i minerały!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.