Neurony — kilka nawyków, które je niszczą
Z reguły przyczyny powodujące zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu mają swoje podłoże w genetyce, są związane z upływem lat i starzeniem się organizmu lub są wynikiem urazu czy choroby. Okazuje się jednak, że istnieje kilka nawyków, które negatywnie wpływają na neurony, mogą zmniejszać ich aktywność, a nawet je niszczyć.
Zdolności poznawcze i poprawne funkcjonowanie układu nerwowego pogarszają się wraz z upływem czasu, dlatego też u osób w zaawansowanym wieku obserwuje się zaburzenia lub utratę pamięci, trudności związane z wykonywaniem rutynowych czynności, które wcześniej nie sprawiały żadnych problemów.
U niektórych osób jednak obserwuje się podobne zmiany, zanim jeszcze osiągną wiek, w którym jest to normalne. Jest to wynik prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia pełnego nawyków, które negatywnie wpływają na neurony i na poprawne funkcjonowanie mózgu.
Zadbaj o swoje neurony
Chociaż w większości przypadków efekt zaniedbania układu nerwowego nie jest odczuwalny od razu, wszyscy powinniśmy być świadomi tego, że długoterminowe prowadzenie stylu życia, który jest nieodpowiedni, a nawet szkodliwy dla naszego mózgu i komórek nerwowych może generować w przyszłości poważne nieodwracalne skutki.
Aby neurony mogły funkcjonować poprawnie, a Twój mózg cieszył się wzorową kondycją, dziś przedstawimy dziewięć nawyków, które negatywnie wpływają na ich zdrowie.
1. Stresujące sytuacje
Osoby narażone na ciągły stres mają problemy z koncentracją i optymalnym wykorzystaniem swoich umiejętności poznawczych.
Dzieje się tak dlatego, że szereg reakcji organizmu będących rezultatem przeżywanych sytuacji stresowych zabija neurony i w niektórych przypadkach uniemożliwia ich ponowne formowanie w hipokampie.
2. Brak odżywczego, zdrowego śniadania
Śniadanie nie tylko odgrywa kluczową rolę w aktywacji metabolizmu i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, ale jest niezbędne do aktywacji mózgu do pracy już we wczesnych godzinach porannych.
Niedostarczenie białka, witamin, składników mineralnych i odżywczych wraz z pierwszym posiłkiem dnia powoduje degradację i zwyrodnienia mózgu. Wszystko to skutkuje śmiercią neuronów, która jest konsekwencją ich przeciążenia w ciągu dalszej części dnia.
3. Niedostateczna ilość snu
Jedną z najpoważniejszych konsekwencji niewystarczającej ilości snu są zaburzenia funkcji poznawczych. Brak snu przyczynia się do znacznej utraty komórek nerwowych i przynosi negatywne skutki zarówno w krótkim odstępie czasu, jak i na dłuższą metę.
Przykładem może być jedna nieprzespana noc. Po takim zdarzeniu ciężko jest się skoncentrować i wykonywać efektywnie zadania wymagające myślenia.
Jeżeli podobne sytuacje nagminnie się powtarzają, może być to przyczyną pojawienia się zaburzeń zwyrodnieniowych takich jak demencja.
4. Brak aktywności fizycznej, a neurony
Brak aktywności fizycznej i ćwiczeń to następny negatywny czynnik, który przyczynia się do problemów z mózgiem. Pozostawanie organów w bezruchu zmniejsza zdolność do segregacji ważnych substancji chemicznych i skutkuje utratą pewnych umiejętności.
Z drugiej strony okazuje się, że ruch i aktywność fizyczna może zmienić struktury i funkcjonalność mózgu. A to również wpływa na nasze zdrowie.
Przeczytaj również: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
5. Zanieczyszczenie środowiska
Środowiska o wysokim poziomie zanieczyszczenia szczególnie negatywnie wpływają na te osoby, które są narażone na jego bezpośrednie oddziaływanie.
Mózg jest organem, który potrzebuje najwięcej tlenu i w zanieczyszczonych otoczeniach nie jest mu dostarczana jego odpowiednia ilość.
6. Palenie papierosów
Toksyny z dymu papierosowego nie tylko negatywnie wpływają na płuca, ale i znacznie pogarszają funkcje poznawcze mózgu.
Zarówno czynni, jak i bierni palacze obarczeni są większym ryzykiem utraty pamięci, czy wystąpieniem choroby Alzheimera w zaawansowanym wieku.
7. Przejadanie, a neurony
Zbytnie przejadanie się powoduje wzmożone krążenie krwi i ograniczony transport krwi do mózgu. Oprócz tego, jeżeli dieta obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe, poziom cholesterolu wzrasta. A to powoduje występowanie stanów zapalnych w tkankach całego organizmu.
Brak odpowiedniej modyfikacji wielkości porcji posiłków może negatywnie wpłynąć na funkcjonalność neuronów i błyskawicznie zmniejszyć zdolność do zapamiętywania.
8. Wymuszanie aktywności mózgu podczas choroby
Wszystkie choroby i dolegliwości, które dotykają organizm, również wpływają na pełnione przez mózg funkcje, dlatego praca, nauka czy jakakolwiek inna aktywność poznawcza wykonywana podczas choroby bardzo mu szkodzi.
Praktykowanie tego, gdy nie jesteś w pełni sił, zmniejsza efektywność tego narządu i zabija neurony odpowiedzialne za wiele naszych umiejętności.
9. Brak stymulacji komórek nerwowych
Istnieje wiele aktywności, które stymulują każdą z części mózgu, co pomaga w utrzymaniu ich sprawności bez względu na upływający czas.
Czytanie książek, granie w gry umysłowe lub cokolwiek innego co wiąże się z myśleniem, jest sposobem na zapobiegnięcie występowania wielu poważnych chorób tego organu. Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć, dlatego sięgnij po książkę już dziś!
Dodatkowo dobrze jest pamiętać, że odpowiednie odżywianie i prowadzenie zdrowego trybu życia wpłynie tylko na korzyść naszego mózgu. Nigdy o tym nie zapominaj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Irving, G. F. (2003). Nutrition and cognitive function in the elderly. Scandinavian Journal of Nutrition/Naringsforskning. https://doi.org/10.1080/11026480310017240
-
González, H. F., & Visentin, S. (2016). Nutrientes y neurodesarrollo: Lípidos. Actualización. Archivos Argentinos de Pediatria. https://doi.org/10.5546/aap.2016.472
-
Swan, G. E., & Lessov-Schlaggar, C. N. (2007). The effects of tobacco smoke and nicotine on cognition and the brain. Neuropsychology Review. https://doi.org/10.1007/s11065-007-9035-9