Nawozy ekologiczne - odżyw swoje rośliny!
Zazwyczaj nawozy ekologiczne mają na celu odżywianie roślin i pobudzanie ich wzrostu. Odpowiednio dobrane nawozy ekologiczne skutecznie przyczynią się do ochrony Twojego domowego ogródka przed atakami różnych chorób negatywnie wpływających na rośliny.
Oczywiście istnieje cała gama chemicznych nawozów dostępnych w odpowiednich sklepach. Są przygotowane do radzenia sobie z przeróżnymi problemami występującymi w trakcie hodowli roślin. Trzeba jednak przyznać, że produkty te bazują na szkodliwych składnikach chemicznych.
Choć odżywiają rośliny i stymulują naprawdę szybki ich wzrost, to cechą charakterystyczną takich nawozów jest to, że z czasem wyjaławiają podłoże. Po pewnym czasie roślina nie ma skąd czerpać wartości odżywczych, więc trzeba zastosować kolejny sztuczny nawóz i tak błędne koło się zamyka.
Wiedząc, że stosowanie chemicznych nawozów niesie za sobą również negatywne konsekwencje, wiele osób zaczęło szukać naturalnej alternatywy, która pozwoliłaby wzmacniać rośliny bez negatywnych efektów. Czytając ten artykuł dowiesz się które z produktów na co dzień używanych w domu możesz użyć dla wzmocnienie Twoich roślin.
1. Domowe nawozy ekologiczne – fusy z kawy
Co zazwyczaj robisz z resztkami, które pozostają po zaparzeniu kawy? Z pewnością przyznasz, że w większości domów fusy z kawy po prostu lądują w śmietniku.
Przeczytaj również artykuł: Fusy po kawie – 6 ciekawych zastosowań
Być może o tym nie wiedziałaś, ale wymieniając nawozy ekologiczne, należy wspomnieć właśnie o fusach z kawy, które są bardzo skuteczne w działaniu. Ich stosowanie zaleca się zwłaszcza dla roślin wymagających kwaśnej gleby, takich jak:
- borówki
- róże
- azalie
Przeczytaj również artykuł: Kawa: składnik zabiegów upiększających
Sposób użycia
- 0,75 szklanki fusów z kawy zakop w ziemi, tak by fusy znalazły się w pobliżu korzeni roślin. Taką pielęgnację możesz przeprowadzać raz na miesiąc.
- Innym sposobem wykorzystania fusów jest nagromadzenie ich w ilości sześciu szklanek. Taką ilość wsyp do wiadra i wypełnij wodą. Pozostaw na dwa lub trzy dni, a następnie podlej nią podłoże Twojego domowego ogródka.
2. Domowe nawozy ekologiczne – skorupki jajek
Choć prawie zawsze używa się ich w połączeniu z innymi produktami, można ich także użyć bez dodatków. Dzięki wysokiej zawartości wapnia,skorupki jaj doskonale sprawdzają się w działaniu ochronnym przed chorobami, warto ich używać do nawożenia w szczególności pomidorów i papryki.
Przeczytaj również artykuł: Skorupki jaj – kilka niesamowitych zastosowań
Skorupki jajek są również wysoce wskazane dla drzew owocowych, róż i wielu rodzajów ziół. Domowe nawozy ekologiczne takie jak ten można stosować regularnie dla dobra naszych roślin.
Sposób użycia
- Dokładnie umyj skorupki, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Kiedy już będą suche, należy je zmielić na proszek, a następnie rozsypać go w pobliżu roślin, które chcemy wzmocnić.
3. Domowe nawozy ekologiczne – herbata ze skórki banana
Zaraz po azocie, potas zawarty między innymi w skórce od banana jest uważany za jeden z najważniejszych składników odżywczych dla roślin. Uczestniczy on w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach, a także w osmoregulacji i tworzeniu się tkanki ochronnej.
Gry Twoje rośliny łatwo się spiekają, mają matowy nalot i zauważasz, że pojawia się na nich coraz mniej kwiatów, to prawdopodobnie masz do czynienia z roślinnym niedoborem potasu.
Żeby temu zaradzić używaj środków ekologicznych. W tym przypadku możesz zaaplikować roślinom herbatę ze skórki od banana.
Przeczytaj również artykuł: Skórka z banana i jej zastosowania
Sposób użycia
- Skórkę od banana pokrój na małe kawałki i w wystarczającej ilości wody gotuj je przez 15 minut.
- Następnie pozostaw do ostygnięcia. Rozcieńcz dodatkowo z dwiema szklankami wody, a następnie podlej osłabione rośliny.
4. Domowe nawozy ekologiczne – chwasty
Wiele osób nie wie o tym, że do wzmocnienia naszych roślin możemy używać tych niechcianych, czyli chwastów. Jak to zrobić?
Składniki odżywcze, których dostarczymy naszym roślinom, zależą od rodzaju chwastów, jakich użyjemy. I tak na przykład:
- Pokrzywa dostarcza azot i żelazo.
- Żywokost rosyjski uzupełnia wapń.
- Mniszek lekarski natomiast dostarcza wapń i magnez.
Sposób użycia
- Umieść rośliny służące za nawóz w kawałku materiału, którego użyjesz jednocześnie jako duże sitko. Całość połóż na górze wiadra.
- Przez rośliny przelej wystarczającą ilość wody i pozostaw na 10 dni, by fermentowało. Każdego dnia przemieszaj.
- Po wyznaczonym czasie uzyskany płyn możesz używać jako naturalny domowy nawóz.
5. Domowe nawozy ekologiczne – popiół drzewny
Wymieniając różne nawozy ekologiczne nie sposób nie wspomnieć o popiele drzewnym. Jest on bardzo pomocny w dojrzewaniu owoców i kwiatów, a także wzmacnia ich smak i zapach. Popiół drzewny może też zapewnić naszym roślinom skuteczną ochronę przed różnymi chorobami.
Jednak biorąc pod uwagę fakt, że popiół podwyższa pH podłoża, nie jest on wskazany do stosowania dla roślin wymagających kwaśnego podłoża. Pamiętaj o tym, by przed przygotowaniem nawozu upewnić się, że drzewo użyte do uzyskania popiołu nie zawierało metali ciężkich, farb czy lakierów.
Sposób użycia
- Sporą ilość popiołu rozpuść w wodzie i używaj do podlewania roślin.
- Inną możliwością jest rozsypanie warstwy popiołu w pobliżu rośliny, jednak nie bliżej niż dwa, trzy centymetry od łodygi.
Jak z pewnością zauważyłaś, istnieją w naturze naprawdę praktyczne w zastosowaniu nawozy ekologiczne. Mogą one znacznie wspomóc odżywianie Twoich roślin i wzmocnienie ich odporności na różnego rodzaju choroby.
Stosuj więc nawozy ekologiczne, by zapewniać składniki mineralne samym roślinom, ale także w celu regularnego wzmacniania podłoża. Jak więc Ty osobiście będziesz dbała o swoje rośliny?
Wybierz sposób, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z naturą!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Barnes, J. (2005). Plantas medicinales. Kurtziana.
-
FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations)., & IFA (Asociación Internacional de la Industria de los Fertilizantes) . (2002). Los fertilizantes y su uso. FAO. https://doi.org/fertuso.pdf.
-
Reyes, F. G. (2016). Uso de fertilizantes. SAGARPA. https://doi.org/S0920-1211(08)00084-3 [pii]r10.1016/j.eplepsyres.2008.03.018.