Blizny - naturalne sposoby na ich redukcję
Każdy z nas na pewno posiada blizny w jakiejś części ciała. Jednym blizny przysparzają dodatkowych kompleksów i obniżają pewność siebie, dla innych natomiast są sentymentalną pamiątką z czasów beztroskich wygłupów dzieciństwa. Dziś skoncentrujemy się jednak na tych, które najczęściej pozostają po trądziku młodzieńczym czy też, po zbyt drastycznym odchudzaniu i raczej spędzają nam sen z powiek, niż dodają uroku.
O tym, czy blizny są powodem naszych kompleksów, w dużym stopniu decyduje ich umiejscowienie. Jeżeli są one rozlegle i głębokie, a na dodatek widoczne, wiele osób bezustannie szuka skutecznych metod na ich zmniejszenie, a najlepiej, całkowite znikniecie.
Blizny na twarzy
Prostym i wszystkim dobrze znanym sposobem na ukrycie tych blizn, które mamy na twarzy jest odpowiedni makijaż, który powinien wyglądać naturalnie i nie powinien bazować na kosmetykach z dodatkiem substancji oleistych. Na ukrycie potrądzikowych znamion, zaleca się używanie korektora, który odpowiednio dobrany i nałożony zminimalizuje ich widoczność.
Blizny na ciele
Z bliznami w innych częściach ciała trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Duże znaczenie ma to, co było przyczyną ich powstania, tej nie zawsze estetycznej pamiątki – zabieg chirurgiczny czy może są to rozstępy, skutek szybkiego przybierania i tracenia na wadze.
Kilka prostych i naturalnych sposobów na blizny
Oczywiste jest, że marzeniem nie jest zamaskowanie blizny, ale spowodowanie, aby zniknęła bezpowrotnie lub przynajmniej stała się mniej widoczna. Istnieje kilka sposobów, które przedstawimy poniżej, które mogą okazać się pomocne.
Olejek kokosowy
Kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w olejku kokosowym, są silnym przeciwutleniaczem, który przyspiesza proces gojenia się i regeneracji skóry.
Oprócz tego poprawia wygląd skóry, dodając jej miękkości i sprężystości. Olejek zaleca się wmasować delikatnie przed położeniem się spać i pozostawić na twarzy na całą noc.
Zobacz także: Olej kokosowy na rozstępy – tani i skuteczny kosmetyk
Aloes
Nie pierwszy raz wspomina się o aloesie przy pielęgnacji skóry. Ta lubiąca gorące klimaty roślina jest bardzo korzystna dla podtrzymania dobrej kondycji naszej skóry. Zmniejsza stany zapalne, nawilża ją i zmiękcza. Aby wykonać zabieg w odpowiedni sposób, należy oddzielić miąższ z liści rośliny i każdego dnia przed położeniem się spać, zaaplikować bezpośrednio na skórę twarzy, pozostawiając ją tam na 20 minut, a po zakończeniu spłukać ciepła wodą.
Wodorowęglan sodowy (soda oczyszczona)
Dobrze wszystkim znany, naturalny środek na zmniejszenie przebarwień skóry i wybielenie powstałych blizn. Zawdzięcza to swojemu działaniu złuszczającemu, dzięki czemu skóra zostaje uwolniona od zanieczyszczeń i jednocześnie, pory pozostają oczyszczone.
Aby peeling przyniósł efekty, należy odrobinę sody oczyszczonej delikatnie wmasować w miejsce dotknięte przebarwieniami. Pozostawić do działania nie dłużej niż 10 minut, a po upływie czasu, spłukać zimna woda. Zabieg należy powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Przeczytaj również: Soda oczyszczona: naturalne środki na jej bazie
Olej z pestek winogron
Bogaty w przeciwutleniacze, co czyni go wielkim sprzymierzeńcem naszej skóry.
Minimalizuje efekty działania wolnych rodników, zapobiegając powstawaniu uszkodzeń komórek skóry. Jednocześnie również wykorzystywany jest jako środek złuszczający, dlatego sprawdzi się przy próbach zmniejszenia powierzchni i wybieleniu blizn.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mota, A. C. L. G., de Castro, R. D., de Araújo Oliveira, J., & de Oliveira Lima, E. (2015). Antifungal Activity of Apple Cider Vinegar on Candida Species Involved in Denture Stomatitis. Journal of Prosthodontics. https://doi.org/10.1111/jopr.12207
- Sachdeva, S. (2010). Lactic acid peeling in superficial acne scarring in Indian skin. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2010.00513.x
- Agero, A. L. C., & Verallo-Rowell, V. M. (2004). A Randomized Double-Blind Controlled Trial Comparing Extra Virgin Coconut Oil with Mineral Oil as a Moisturizer for Mild to Moderate Xerosis. Dermatitis (Formerly American Journal of Contact Dermatitis). https://doi.org/10.2310/6620.2004.04006
- Evangelista, M. T. P., Abad-Casintahan, F., & Lopez-Villafuerte, L. (2014). The effect of topical virgin coconut oil on SCORAD index, transepidermal water loss, and skin capacitance in mild to moderate pediatric atopic dermatitis: A randomized, double-blind, clinical trial. International Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/ijd.12339
- Feily, A., & Namazi, M. R. (2009). Aloe vera in dermatology: a brief review. Giornale Italiano Di Dermatologia e Venereologia : Organo Ufficiale, Società Italiana Di Dermatologia e Sifilografia. https://doi.org/10.1016/j.exger.2006.11.005