Naturalne antybiotyki - jak je stosować?
Choć tradycyjne antybiotyki nadal są niezbędne w medycynie, ostatnie badania dowiodły, że przepisywanie ich w nadmiarze może być niebezpieczne dla zdrowia i w rzeczywistości – zwłaszcza w przypadku dzieci i niemowląt – może sprawić, że bakterie staną się odporne na leki.
Antybiotyki zażywane w nadmiarze stały się również przyczyną licznych przypadków zaburzeń pracy jelit wśród dzieci i dorosłych oraz różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych spowodowanych brakiem równowagi we florze bakteryjnej jelit.
Antybiotyki dostępne w zaciszu domowym
Z tego powodu, nie zaleca się nadmiernego zażywania antybiotyków. Obecnie wielu specjalistów decyduje się przepisywać antybiotyki tradycyjne, oparte na terapiach naturalnych. Choć nie są one tak silne jak leki zakupione w aptece, okazują się naprawdę skuteczne i – co istotne – nie powodują poważnych skutków ubocznych.
Czy wiesz, jakie są najlepsze naturalne antybiotyki?
Olej z oregano
Olej z dzikiego oregano (Origanum Vulgae) działa jak bardzo silny antybiotyk, pomagając skutecznie zwalczyć rozmaite mikroorganizmy. W niektórych przypadkach może on zastąpić tradycyjne antybiotyki. Ma on czerwony lub ciemnożółty odzień i cechuje go intensywny, pikantny zapach.
Zobacz też artykuł: Lecznicze zioła dodające energii
Na co można go stosować?
- Grzybica nóg lub paznokci: Do miski z gorącą wodą wlej kilka łyżeczek oleju z oregano i mocz stopy w roztworze przez 10 minut. Innym sposobem jest zmieszanie kropli tego olejku z łyżeczką oliwy z oliwek i nakładanie mieszanki bezpośrednio na palce u stóp i paznokcie.
- Choroby infekcyjne i pasożytnicze: Zmieszaj kroplę olejku z oregano z łyżeczką oliwy z oliwek. Zaaplikuj pod język. Utrzymaj przez minutę, następnie wypluj i wypłucz usta. Powtarzaj cztery razy dziennie.
- Zapalenie zatok: Umieść kilka kropel olejku z oregano w pojemniku z gorącą wodą i głęboko wdychaj powstałą parę wodną.
Ostra papryka Cayenne
Ta pikantna przyprawa od wieków używana jest ze względu na swoje silne działanie lecznicze i bakteriobójcze. W dzisiejszych czasach zostało to już potwierdzone naukowo – stanowi ona naturalny antybiotyk.
Na co można go stosować?
- Ostra papryka cayenne znajduje swoje zastosowanie w leczeniu zapalenia błony śluzowej sromu i pochwy, częstej dolegliwości zdarzającej się kobietom.
- Liczne badania dowiodły, że przyprawa ta wykazuje również liczne właściwości przeciwgrzybicze i działa dzięki temu jak antybiotyk. W celu użycia, zmieszaj paprykę z olejkiem, na przykład z oliwą z oliwek.
- Oczywiście, z racji pikantności, w pierwszym kontakcie ze skórą, może wywołać uczucie pieczenia.
Czosnek
Gdy słyszymy słowa: “naturalne antybiotyki”, niewątpliwie jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą nam na myśl jest czosnek. Ten naturalny produkt nie tylko zabija patogeny i bakterie, ale także grzyby i wirusy, nie uszkadzając przy tym korzystnej flory jelitowej.
Przeczytaj też artykuł: Wyhoduj czosnek w domowych warunkach
Na co można go stosować?
- Z racji zawartości związków fitochemicznych i zdrowej dawki siarki, pomaga on zwalczać wolne rodniki.
- Czosnek wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwwirusowe, doskonale zastępując tym tradycyjne antybiotyki.
- Silne antyoksydanty zawarte w czosnku pomagają chronić DNA przed uszkodzeniami.
- Czosnek zwalcza pasożyty układu trawiennego.
- Idealnie wspomaga leczenie ran i grzybicy stóp oraz paznokci.
- Pomaga zapobiegać infekcjom układu pokarmowego.
UWAGA: Aby zwiększyć skuteczność działania czosnku, zaleca się używania go z cytryną.
Kurkuma (szafran indyjski)
Kurkuma to przyprawa często znajdujące swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Stosowano ją już na długo, zanim wynaleziono współczesne antybiotyki. Dzieje się tak dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym, antyseptycznym, przeciwbólowym oraz dzięki temu, że stanowi naturalny antybiotyk.
Na co można ją stosować?
- Antybiotyczne działanie kurkumy wykorzystywane jest w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori, często towarzyszącej chorobie wrzodowej dwunastnicy i innym infekcjom.
Czysty miód
Czysty, niemodyfikowany miód pszczeli, uważany jest za jeden z najlepszych dostępnych naturalnych remediów, w wielu przypadkach zastępujący antybiotyki. Istnieją dowody naukowe na to, że miód może pomóc zwalczyć rozmaite rodzaje infekcji, między innymi jelitowych.
Na co można go stosować?
- Ten naturalny antybiotyk często znajduje swoje zastosowanie w leczeniu i zapobieganiu infekcjom skórnym.
- Liczne badania dowiodły, że miód przyczynia się do zmniejszenia ilości bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej oraz ubytków.
- Miód wspomaga leczenie infekcji związanych z karmieniem piersią.
- Miód jest w stanie zwalczyć ponad 250 rodzajów bakterii, między innymi gronkowca złocistego opornego na metycylinę (methicillin resistant Staphylococcus aureus), gronkowca złocistego wrażliwego na metycylinę (methicillin sensitive Staphylococcus aureus), VRA (enterokoki oporne na waknomycynę) oraz Helicobacter pylori (helikobaktera – odpowiedzialne za chorobę wrzodową żołądka). Z powodzeniem może zatem zastąpić tradycyjne antybiotyki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sakkas H., Papadopoulou C., Antimicrobial activity of basil, oregano and thyme essential oils. J Microbiol Biotechnol, 2017. 27 (3): 429-438.
- Ebrahimi T., Behdad B, Abbasi MA., Ghaffarzadegan R., et al., High doses of garlic extract signigicantly attenuated the ratio of serum LDL to HDL levet in rat fed with hypercholesterolemia diet. Diagnostic Pathology, 2015.
- Kocaadam B., Sanlier N., Curcumin, an active component of turmeric (curucma longa) and its effects on health. Crit Rev Food Sci Nutr, 2017. 57 (13): 2889-2895.
- Vahdat Shariatpanahi, Z., Jamshidi, F., Nasrollahzadeh, J., Amiri, Z. and Teymourian, H. (2018). Effect of Honey on Diarrhea and Fecal Microbiotain in Critically Ill Tube-Fed Patients: A Single Center Randomized Controlled Study. Anesthesiology and Pain Medicine, 8(1), e62889.