Nanocząsteczki zwalczające raka są w liściach herbaty!
Nanocząsteczki zwalczające raka to wspaniałe narzędzia walki z tą chorobą. Czas pokonać raka!
Badania przeprowadzone przez naukowców w Indiach i na Uniwersytecie w Swansea w Wielkiej Brytanii wykazały, że w liściach herbaty znajdują się nanocząsteczki zwalczające raka – zabijają one komórki nowotworowe.
Najciekawsze jest to, że – jak wiele innych ważnych odkryć – fakt ten został ustalony przypadkiem. Naukowcy dokonali odkrycia roku niejako przy okazji.
Te nowe fakty wymagają oczywiście kolejnych ścisłych badań i testów. Wiemy już natomiast na pewno, że niewielkie cząsteczki zwane nanocząsteczkami należą do grupy cząstek cztery tysiące razy mniejszych niż średnica ludzkiego włosa.
I to właśnie dzięki swojemu niewiarygodnie małemu rozmiarowi są one w stanie wniknąć w pory komórek rakowych. Następnie nanocząsteczki niszczą komórki nowotworowe poprzez reakcję cytotoksyczną. W rezultacie nanocząsteczki niszczą nawet 80% komórki nowotworowej.
Przeczytaj także: Herbata -jak prawidłowo parzyć?
Czym jest rak?
Rak to popularna nazwa odnosząca się do grupy chorób polegających na niekontrolowanym namnażaniu się komórek bądź tkanek. Takie komórki rozprzestrzeniają się na inne tkanki.
Raka można też traktować jako całkowicie niezależnego “najeźdźcę” który żeruje na tkankach organizmu. Ma to niszczące skutki.
Nanocząsteczki zwalczające raka: różnorodne korzyści
Naukowcy z różnych dziedzin wciąż badają możliwości wykorzystywania nanocząsteczek. Używa się ich powszechnie w przeróżnych obszarach nauki – na przykład w elektronice. Poprawiają jakość i nasycenie koloru ekranów telewizyjnych.
Co więcej, jeśli kolejne badania sprawdzające nanocząsteczki zwalczające raka płuc będą miały pozytywne efekty, te cząsteczki będzie można wykorzystać do wykrywania oraz rozpoznawania guzów.
Dzięki właściwościom fluorescencyjnym nanocząsteczki absorbują energię świetlną. Taki proces chemiczny jest jednak bardzo skomplikowany i drogi. Należy także pamiętać o jego potencjalnych skutkach ubocznych.
Zespół badawczy opracował prostą metodę, w wyniku które otrzymać można nietoksyczne nanocząsteczki zwalczające raka. W rezultacie naukowcy odkryli jakie działanie mają cząsteczki z Camellia sinensis w połączeniu z innymi substancjami chemicznymi.
Camellia sinensis to inaczej herbata chińska. Z tej właśnie rośliny produkuje się herbatę. Camellia pochodzi z Chin i Azji południowo-wschodniej. Obecnie natomiast znaleźć ją można na całym świecie.
Roślina ta była składnikiem ponad 50 preparatów używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przede wszystkim zaś, razem z innymi odmianami, używa się jej do zaparzania zielonej, czerwonej lub czarnej herbaty.
Tradycyjna medycyna chińska ceni tę roślinę ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy.
Herbata chińska nie tylko leczy raka. Wykorzystuje ją z powodzeniem również medycyna prewencyjna. Herbata chińska zapobiega cukrzycy, przynosi ulgę w stanach przemęczenia i leczy problemy z pęcherzem. Co więcej, napar z herbaty chińskiej to świetne źródło kofeiny, ponieważ zawiera sporo tanin.
Po dokonaniu wspaniałego przypadkowego odkrycia, naukowcy zaczęli dokładnie obserwować nanocząsteczki zwalczające raka i ich niespodziewane działanie.
Przeczytaj koniecznie: Znużenie i brak energii? – 10 sposobów na zmęczenie
Jak doszło do odkrycia? Na jakim etapie są obecnie badania?
Naukowcem kierującym badaniami jest doktor Sudhagar Pitchaimuthu. To czołowy ekspert w dziedzinie fizyki, znany powszechnie z wykorzystywania nanocząsteczek.
Doktor Pitchaimuthu bada między innymi możliwości wykorzystania tego typu cząsteczek do tworzenia cząstek fotoelektrycznych w procesie syntezy komórkowej.
Doktor Pitchaimuthu przyznał, że “z zaskoczeniem obserwował przypadki, w których nanocząsteczki zatrzymywały rozwój szkodliwych komórek rakowych.” To właśnie wtedy zespół zdał sobie sprawę z dokonania nowego odkrycia.
Należy jednak podkreślić, że to nie oznacza, że picie dużych ilości herbaty wyleczy raka lub zapobiegnie mu. Zasada na jakiej działają nanocząsteczki zwalczające raka jest znacznie bardziej złożona.
W każdym razie, doktor Pitchaimuthu w wywiadzie z BBC News powiedział, że jego zespół będzie gotowy do testowania nowego mechanizmu na ludziach w ciągu dwóch lat. Co więcej, wierzy on że znalezione w herbacie nanocząsteczki zwalczające raka mogą być powszechnie wykorzystywane w medycynie już w najbliższej dekadzie.
“Kolejnym krokiem jest powtórzenie eksperymentu na większą skalę. Chcemy przeprowadzić go z pomocą innych zespołów. Planujemy dokładnie sprawdzić to, jak ekstrakt z liści herbaty wpływa na komórki rakowe,” powiedział doktor Pitchaimuthu.
Dodał także, że chciałby wykorzystać nanocząsteczki komercyjnie. Ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się sprawdzić więcej możliwości i odkryć nowe metody badania i praktycznego zastosowania nanocząsteczek znajdujących się w herbacie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Graham, H. N. (1992). Green tea composition, consumption, and polyphenol chemistry. Preventive Medicine. https://doi.org/10.1016/0091-7435(92)90041-F
- Yang, C. S., Wang, X., Lu, G., & Picinich, S. C. (2009). Cancer prevention by tea: Animal studies, molecular mechanisms and human relevance. Nature Reviews Cancer. https://doi.org/10.1038/nrc2641
- Oh, J., Jo, H., Cho, A. R., Kim, S. J., & Han, J. (2013). Antioxidant and antimicrobial activities of various leafy herbal teas. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2012.10.021
- Mukhtar, H., & Ahmad, N. (2000). Tea polyphenols: Prevention of cancer and optimizing health. In American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1021/es902577y