Najlepsze relaksujące olejki eteryczne

Najlepsze relaksujące olejki eteryczne
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Relaksujące olejki eteryczne pomogą Ci się odprężyć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Możesz je na przykład wykorzystać do wykonania masaży lub aromatycznych kąpieli.

Aromaterapia wykorzystuje relaksujące olejki eteryczne z roślin, kory, ziół i kwiatów do leczenia stresu. Olejki można wdychać, spożywać lub wlać do kąpieli w celu uzyskania poprawy stanu fizycznego i psychicznego.

Ponadto, jeśli chcesz uzyskać lepsze efekty możesz połączyć aromaterapię z masażami i innymi technikami terapeutycznymi. Węch jest jednym ze zmysłów, który wyróżnia się w tej technice. W nosie znajdują się nerwy węchowe, które pomagają odróżnić substancje dostające się do jamy ustnej, ponieważ wrażenia smakowe pochodzą z zapachu.

Cząsteczki zapachowe przenikają do obszaru nosowego i stymulują nerwy węchowe, dzięki czemu wyczuwamy aromat. Następnie impulsy nerwowe są wysyłane do układu limbicznego, gdzie wywołują reakcje emocjonalne w zależności od rodzaju zapachu.

Olejki eteryczne

Zalety aromaterapii

  • Leczenie problemów układu nerwowego, takich jak stres, lęk lub depresja.
  • Poprawa działania układu oddechowego.
  • Łagodzenie bóli mięśni i zmniejszanie stanów zapalnych.
  • Zwalczanie infekcji skóry.
  • Leczenie bezsenności.
  • Poprawa krążenia krwi.

Relaksujące olejki eteryczne – metody aplikacji

  • Wdychanie: to klasyczna metoda stosowana w celu wykorzystania właściwości olejków eterycznych. Relaksujące olejki eteryczne mogą być wdychane bezpośrednio lub pośrednio. Pierwsza metoda polega na umieszczeniu kilku kropli olejku na chusteczce i delikatnym wdychaniu. Drugi sposób polega na wlaniu olejku do gorącej wody i wdychaniu tak powstałych oparów.
  • Masaż: relaksujące olejki eteryczne są wmasowywane bezpośrednio w skórę.
  • Kąpiel aromatyczna: kąpiel w ciepłej wodzie zawierającej relaksujące olejki eteryczne.
  • Zimne lub gorące okłady: stosowane w leczeniu problemów skórnych i bólów mięśni.
Zastosowanie olejków eterycznych - masaż

Środki ostrożności

  • Olejki eteryczne nie powinny być nakładane bezpośrednio na skórę z wyjątkiem olejku lawendowego.
  • Unikaj ekspozycji na słońce do 4 godzin po masażu z wykorzystaniem olejków.
  • Nie nakładaj olejków w pobliżu oczu lub obszarów błon śluzowych.
  • Relaksujące olejki eteryczne nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 9 miesiąca życia. Jeśli chcesz z nich skorzystać, najpierw skonsultuj się z pediatrą.
  • Olejki muszą być przechowywane z dala od sztucznego źródła światła.

Poniżej opisano niektóre relaksujące olejki eteryczne:

Lawendowy

Lawenda jest jednym z najlepszych olejków eterycznych służącym do uspokojenia układu nerwowego, szczególnie jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia krwi i temperatury skóry. Kiedy olejek wsiąknie w skórę, przedostaje się do mózgu i sprawia, że zaczynasz czuć się zrelaksowany.

Olejek lawendowy

Ponadto olejek lawendowy pomaga również w walce z bezsennością, zmniejsza lęk i depresję. Esencja tej rośliny stymuluje ścieżki w mózgu, zmieniając reakcje emocjonalne na różne sytuacje. Ważne jest, aby stosować go z umiarem, zwłaszcza u osób cierpiących na alergie, ponieważ ma działanie podobne do estrogenu.

Olejek Yuzu

Yuzu to żółty owoc cytrusowy pochodzący z Azji Wschodniej. Jedną z jego głównych właściwości jest to, że uspokaja centralny układ nerwowy. Wykazuje działanie rozluźniające, przeciwlękowe i usypiające.

Olejek Yuzu

W celu uzyskania esencji z owoców Yuzu, skórkę owocu należy poddać procesowi destylacji parą. W ten sposób uzyskuje się olejek bogaty w limonen, gamma-terpinen i felandren. Podczas inhalacji nasze zmysły doświadczą mieszanki aromatów, takich jak kwiat pomarańczy, mandarynka i gorzka pomarańcza.

Olejek waniliowy

Ta substancja jest ekstrahowana bezpośrednio z wanilii, która zwykle rośnie w różnych regionach obu Ameryk, szczególnie w tropikach. Chociaż często jest używany do aromatyzowania potraw, ma także działanie przeciwutleniające, kojące i relaksujące. Ponadto wspomaga trawienie i jest stosowany jako afrodyzjak.

Olejek waniliowy

Jest stosowany w aromaterapii do łagodzenia depresji i zmniejszania niepokoju, ponieważ wywiera szczególnie relaksujący wpływ na układ nerwowy. Z drugiej strony działa jak skuteczny balsam, który można wykorzystać do leczenia ran i owrzodzeń.

Olejek jaśminowy

Jaśmin to roślina typu yang pochodząca z Chin. Olejek ekstrahuje się z kiełkujących białych lub jasnobrązowych kwiatów. Jaśmin zwykle rośnie w środowiskach o tropikalnym i umiarkowanym klimacie. Obecnie istnieje 20 znanych odmian jaśminu.

Jaśmin pomaga leczyć zarówno schorzenia fizycznie, jak i psychicznie. Wśród właściwości terapeutycznych tej rośliny wyróżnia się działanie stymulujące, przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne i bakteriobójcze.

Olejek jaśminowy

Esencja jaśminu poprawia nastrój, rozluźnia i redukuje stres. Wdychanie tego olejku sprawi, że poczujesz się spokojny i zrelaksowany. Ponadto ma właściwości ściągające, przez co często jest stosowany w kremach. Pomaga także rozluźnić mięśnie, zmniejszyć ból i skurcze.

Olejek miętowy

Olejek miętowy pochodzi z liści mięty – rośliny, która jest hybrydą mięty wodnej z miętą pieprzową. Dzięki swoim energetyzującym właściwościom kontroluje stres, zmniejsza zaburzenia nerwowe i redukuje zmęczenie psychiczne.

Mięta

Ponadto wysoka zawartość mentolu w olejku sprawia, że jest najlepszym lekarstwem na skurcze brzucha. Pomaga także w odkrztuszaniu flegmy, która gromadzi się w drogach oddechowych podczas ich infekcji.

Poza tym zmniejsza ból mięśni. Jest również często stosowany w kosmetykach, ponieważ ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, które pomagają poprawić stan skóry i włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Damian, P., & Damian, K. (1997). Aromaterapia: El olor y la psique: Utilización de los aceites esenciales para el bienestar físico y emocional. Inner Traditions/Bear & Co.
  • Ryman, D. (1995). Aromaterapia: enciclopedia de las plantas aromáticas y de sus aceites esenciales. Editorial Kairós.
  • Sánchez, M. F. O. (2006). Manual práctico de aceites esenciales, aromas y perfumes. aiyana ediciones.
  • Shoeb A, Chowta M, Pallempati G, Rai A, Singh A. Evaluation of antidepressant activity of vanillin in mice. Indian J Pharmacol. 2013;45(2):141–144. doi:10.4103/0253-7613.108292

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.