Mydło glicerynowe własnej roboty - jak je wykonać?
Samodzielnie wykonane mydło glicerynowe to świetne rozwiązanie dla całej rodziny. Dlaczego? Mamy pełną kontrolę nad zawartymi w nim składnikami, a także możemy dowolnie dobierać dodatki i nuty zapachowe wedle naszych własnych upodobań.
Podstawowy składnik tego domowego mydła, czyli gliceryna, to organiczny związek chemiczny powszechnie stosowany do produkcji kremów i wielu innych produktów kosmetycznych.
W supermarketach znajdziemy całe mnóstwo podstawowych środków higieny zawierających właśnie glicerynę. Niestety sklepowe produkty dodatkowo obfitują w sztuczne substancje, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu.
Warto więc postawić na naturalne mydło glicerynowe i samodzielnie przygotować je w domu. Taki ręcznie zrobiony produkt kosmetyczny z oryginalnym dodatkiem i o cudownym zapachu z pewnością przypadnie do gustu każdemu.
Dlaczego warto przygotować własne mydło glicerynowe?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest gliceryna. Jest ona znana również pod nazwą glicerol. Mówiąc chemicznym językiem, jest to alkohol trójwodorotlenowy, będący produktem ubocznym procesu produkcji mydła.
Jest to gęsta, bezwonna i bezbarwna ciecz o nieco słodkawym smaku, która doskonale rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Dzięki swojej teksturze idealnie nadaje się do kreatywnej, samodzielnej produkcji mydła. Po zastosowaniu ciekawych i oryginalnych dodatków uzyskamy naprawdę interesujący wyrób.
Przeczytaj również: Organiczne kosmetyki – przygotuj je samodzielnie
Stosowanie mydła glicerynowego do codziennej pielęgnacji skóry ma mnóstwo zalet. Oto kilka z nich:
- Posiada silne właściwości nawilżające, dzięki czemu wnika głęboko w komórki naskórka, sprawiając że skóra staje się miękka, gładka i odżywiona. Nie pozostawia po sobie charakterystycznego dla komercyjnych mydeł uczucia “ściągania” skóry.
- Przyspiesza proces regeneracji i odbudowy komórek naskórka. Co więcej, efektywnie zwalcza nadmierną suchość skóry, a także usprawnia proces gojenia się ran.
- Ma także właściwości antybakteryjne, a zatem świetnie nadaje się do głębokiego oczyszczania i odblokowywania porów skóry.
- Łagodzi podrażnienia i nie wywołuje reakcji alergicznych.
- Niezwykle skutecznie zapobiega tworzeniu się trądziku.
Ponadto samo zajęcie ręcznego robienia mydła jest świetnym sposobem na miłe i kreatywne spędzenie czasu. Możesz do woli bawić się kształtami, kolorami i zapachami. Najlepiej, jeśli do produkcji mydła użyjesz silikonowych foremek, ponieważ bardzo łatwo jest z nich wyciągnąć gotowy produkt.
Jeśli masz ochotę, możesz również zastosować naturalne barwniki, które sprawią, że twoje mydło glicerynowe będzie jeszcze bardziej przykuwało uwagę. Poniżej znajdziesz dwa inspirujące przepisy na domowej roboty mydełko. Gotowy na nowe wyzwanie?
Aromatyczne mydło glicerynowe z płatkami kwiatów
Jeśli chcesz stworzyć przepięknie prezentujące się mydło, które będzie można podarować najbliższym, zastosuj się do poniższych wskazówek. W efekcie otrzymasz bardzo oryginalny kosmetyk w różnych formach i z przebijającymi z jego wnętrza cudownie pachnącymi płatkami kwiatów.
Jeśli chodzi o dobór kwiatów i innych dodatków, panuje całkowita dowolność. Pomyśl o swoich ulubionych zapachach i upodobaniach osoby, której pragniesz sprezentować samodzielnie wykonane mydło glicerynowe. Z pewnością każdy, kto je otrzyma, doceni twoje zaangażowanie i serce włożone w tę pracę.
Do dzieła!
Czego będziesz potrzebować?
- Naczynie przystosowane do podgrzewania w mikrofalówce
- Kuchenkę mikrofalową lub naczynie do kąpieli wodnej
- Kostkę bazy mydlanej glicerynowej (300 g)
- 3 foremki silikonowe o fantazyjnych lub klasycznych kształtach
- Płatki kwiatów (dowolnie wybranych)
- Naturalne barwniki
- Alkohol
- Butelkę ze spryskiwaczem
- Olejek eteryczny lub esencję zapachową (dowolnie wybrane)
- Cienki drewniany patyczek
- Przezroczystą folię spożywczą
Mydło glicerynowe – sposób wykonania
- W pierwszej kolejności pokrój nożem bazę glicerynową na mniejsze kawałki, a następnie włóż ją do szklanego naczynia i podgrzej w mikrofalówce lub na kuchence w kąpieli wodnej, aż całkowicie się rozpuści. Od czasu do czasu przemieszaj drewnianym patyczkiem. Pamiętaj, że gliceryna nie powinna się zagotować.
- Do płynnej bazy glicerynowej dodaj dwie krople wybranego olejku zapachowego oraz odrobinę barwinka. Jeśli ma on postać proszku, wcześniej rozpuść go w niewielkiej ilości wody lub alkoholu. Na koniec dobrze wymieszaj miksturę drewnianym patyczkiem.
- Płatki kwiatów możesz dodać już teraz do masy albo najpierw wylać ją do połowy foremki, ułożyć płatki i zalać do samej góry.
- Jeśli w masie pojawią się bąbelki z powietrzem, spryskaj je alkoholem, a szybko znikną.
- Pozostaw mydełka w foremkach tak długo, aż całkowicie zastygną. W zależności od wielkości mydła może to trwać nawet do kilku godzin.
- Kiedy baza dobrze stwardnieje, wyjmij swoje wyroby z foremek i opakuj w folię lub celofan.
Jeśli mydło glicerynowe jest przeznaczone na prezent, ciekawie je opakuj i przewiąż wstążką lub rafią. Dołącz również jakiś kreatywny element dekoracyjny.
Pomarańczowe mydło glicerynowe
Jeśli uwielbiasz zapach pomarańczy, to mydło będzie dla ciebie idealne! Nie tylko roztacza apetyczny aromat cytrusów, ale także świetnie prezentuje się z zastygłą w swym wnętrzu peelingującą skórką pomarańczową.
Na kilka dni przed przystąpieniem do domowej produkcji mydła zetrzyj skórkę z jednej pomarańczy, a następnie wyłóż ją na słońce, aby dobrze się wysuszyła.
Czego będziesz potrzebować?
- Startą i ususzoną skórkę z jednej pomarańczy
- Kostkę przezroczystej glicerynowej (300 g)
- Foremki silikonowe
- Pomarańczowy barwnik
- Alkohol i butelkę ze spryskiwaczem
- Cienki drewniany patyczek
- Przezroczystą folię spożywczą
Przeczytaj również: Naturalny kosmetyk – zrób go z oleju kokosowego
Mydło glicerynowe – sposób wykonania
- W pierwszej kolejności wysyp na dnie każdej foremki trochę skórki pomarańczowej.
- Następnie pokrój nożem bazę glicerynową na mniejsze kawałki, a potem włóż ją do szklanego naczynia i podgrzej w mikrofalówce lub na kuchence w kąpieli wodnej, aż całkowicie się rozpuści. Od czasu do czasu przemieszaj drewnianym patyczkiem. Pamiętaj, że gliceryna nie powinna się zagotować.
- Do płynnej bazy glicerynowej dodaj odrobinę barwinka i dobrze wymieszaj miksturę drewnianym patyczkiem.
- Wlej powstałą masę do foremek i wymieszaj, aby skórka pomarańczowa połączyła się z gliceryną. Jeśli pojawią się w niej bąbelki z powietrzem, spryskaj je alkoholem, a szybko znikną.
- Pozostaw mydełka w foremkach tak długo, aż całkowicie zastygną. W zależności od wielkości mydła może to trwać nawet do kilku godzin.
- Kiedy baza dobrze stwardnieje, wyjmij swoje wyroby z foremek i opakuj w folię lub celofan.
Koniecznie spróbuj samodzielnie wykonać mydło glicerynowe, zarówno dla siebie, jak i dla przyjaciół. Przekonaj się, że taka domowa produkcja jest banalnie prosta. Eksperymentuj z zapachami, kolorami i dodatkami, które sprawią, że twoje mydło będzie jedyne w swoim rodzaju!