Metody wybielania zębów - rodzaje i czas trwania efektu

Istnieją różne metody wybielania zębów w celu uzyskania jaśniejszego uśmiechu. Tutaj podamy najczęściej używane i zobaczymy, jak długo utrzymują się ich wyniki.
Metody wybielania zębów - rodzaje i czas trwania efektu
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Piękny i promienny uśmiech to coraz powszechniejsze zmartwienie wielu osób. Obecnie istniejące metody wybielania zębów dają jednak praktycznie każdej osobie możliwość pokazywania białych zębów.

Istnieje coraz więcej możliwości upiększenia swojego uśmiechu. Różne metody wybielania zębów to zabiegi wykorzystujące środki chemiczne zdolne do usuwania pigmentów i przebarwień z powierzchni zębowych. Te, które przeprowadza się w gabinetach stomatologicznych są dobrą alternatywą, choć istnieją też produkty, które można stosować w domu.

Wyniki i czas ich trwania są zmienne w zależności od wybranej metody. W tym artykule opowiemy o najczęściej stosowanych metodach oraz o tym, jak długo trwa wybielanie zębów. Dajemy Ci również kilka wskazówek, jak sprawić, by efekty utrzymywały się dłużej.

Metody wybielania zębów, ich rodzaje i czas ich trwania

Wspomnieliśmy już, że wybielanie zębów służy do usuwania przebarwień z powierzchni zębów i tym samym nadania uśmiechowi atrakcyjniejszego wyglądu. Czas trwania rezultatów będzie zależał od rodzaju plam, zastosowanych produktów i metod oraz nawyków pacjenta.

Chodzi o to, że choć efekty wybielania zębów są długotrwałe, to jednak nie są trwałe. Poniżej opisujemy niektóre z najczęściej stosowanych zabiegów oraz czas trwania ich efektów.

Metody wybielania zębów domowego użytku

Domowe metody wybielania zębów obejmują te produkty, które pacjent może kupić w aptekach i zaaplikować je samodzielnie. Są to żele lub pasty wybielające, które na ogół mają ograniczone działanie.

Nie obejmują one zabiegów profesjonalnego wybielania zębów, które pacjent wykonuje w domu, ale według wskazań i pod kontrolą stomatologa. Nie chodzi też o naturalne metody ani domowe receptury wykorzystujące produkty codziennego użytku.

Ich stosowanie bowiem nie jest zalecane, ponieważ są nieskuteczne lub stwarzają ryzyko uszkodzenia struktur zębowych.

Wybielająca pasta do zębów

Jest to pasta do codziennego mycia zębów, ale z dodatkiem składników, które nadają jej efekt wybielający. Zwykle takie pasty zawierają substancje ścierne, nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu.

Te, które zawierają tylko środki ścierne, działają na powierzchowne przebarwienia, nie zmieniając koloru zębów. Te natomiast, które zawierają nadtlenki, mogą wybielać zęby i usuwać trwałe przebarwienia.

Producenci zalecają stosować je codziennie, dwa razy dziennie, przez kilka tygodni. Jednak wyniki mogą pojawić się dopiero po 2 do 6 tygodniach stosowania i utrzymują się zwykle przez 3 do 4 miesięcy.

Ich działanie można co prawda przedłużyć, jeśli będziesz nadal stosować pastę wybielającą, ale nie jest to zalecane. Zawarte w niej składniki nie są przeznaczone do częstego stosowania i powodują nieodwracalne uszkodzenia szkliwa.

Ponadto tkanki miękkie, takie jak dziąsła, mogą ulec podrażnieniu i powodować nadwrażliwość zębów.

W przypadkach, gdy pacjent decyduje się na regularne i długotrwałe stosowanie tych past, powinien je łączyć z pastami, które chronią i wzmacniają szkliwo, aby nie powodować uszkodzeń.

Wybielający płyn do płukania ust

Tego typu wybielacze do zębów to płyny do płukania jamy ustnej zawierające nadtlenek wodoru. Zaleca się codzienne płukanie w celu usunięcia plam z powierzchni.

Rezultaty pojawiają się zwykle po 3 miesiącach stosowania, nie są jednak tak zauważalne ani trwałe. Generalnie ich przydatność polega raczej na przedłużeniu lub utrzymaniu wyników uzyskanych profesjonalnymi metodami.

Płyn do płukania zębów
Wybielające płyny do płukania jamy ustnej służą do podtrzymania efektu innych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym.

Długopisy wybielające

Są to małe plastikowe tuby, które zawierają żel wybielający i aplikator do umieszczenia go na powierzchni zęba. Produkt stosuje się wcierając go przez kilka sekund na plamy, jakbyśmy malowali ząb. Należy pozostawić produkt przez wskazany czas nie jedząc i nie płucząc ust.

Jego efekty pojawiają się od 2 dni do tygodnia, ale są minimalne. Nie są też trwałe.

Paski wybielające

Te metody należą do najskuteczniejszych i najtrwalszych domowych sposobów wybielania zębów. Efekty mogą wymagać kilku aplikacji zanim się pojawią i będą się utrzymywać do 6 miesięcy.

Są to opaski samoprzylepne, które zawierają żel z nadtlenkiem do usuwania przebarwień i wybielania zębów. Pacjent wyjmuje je z opakowania i wspomagając się lusterkiem umieszcza je na zębach. Pozwala im działać przez czas wskazany przez producenta, a następnie je wyrzuca.

Zaleca się używanie ich przez 30 minut dziennie przez co najmniej 14 dni. Na rynku dostępnych jest wiele marek: niektóre bardziej skuteczne i łatwiejsze w użyciu niż inne.

Używanie pasków w sposób niewłaściwy lub dłużej niż to zalecane może być szkodliwe. Uszkodzenie szkliwa, podrażnienie dziąseł i nadwrażliwość to niektóre konsekwencje związane z niewłaściwym stosowaniem produktu.

Metody wybielania zębów u dentysty

Zabiegi wybielania zębów w gabinecie mają zwykle bardziej natychmiastowy i długotrwały efekt niż domowe metody. Ponadto, ponieważ wcześniej dokonano diagnozy oceniającej przyczyny i rodzaje plam, można wybrać najbardziej odpowiednią metodę dla każdego konkretnego przypadku.

Wcześniejsze profesjonalne czyszczenie zębów i późniejsza aplikacja fluoru są zwykle częścią terapii, poprawiając wyniki i zmniejszając ryzyko nadwrażliwości i powikłań pozabiegowych.

Oto niektóre metody wybielania zębów, które można wykonać w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie lampą z zimnym światłem

Ten rodzaj zabiegu wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalista izoluje błonę śluzową jamy ustnej specjalnym materiałem, aby uniknąć jej uszkodzenia.

Następnie nakłada żel wybielający na powierzchnie zębów i wystawia na działanie zimnego światła lub lasera, które aktywują i przyspieszają produkt. Środki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, są stosowane w wysokich stężeniach.

Sesja może trwać od 30 do 90 minut, w zależności od potrzeb danego przypadku klinicznego. Zwykle wystarcza pojedyncza interwencja, choć niektóre wymagają drugiej ekspozycji.

Uzyskane rezultaty są bardzo skuteczne i od razu zauważalne. Ponadto efekty mogą utrzymywać się od 1 do 3 lat u pacjentów z dobrą higieną jamy ustnej.

Domowe nakładki z żelem wybielającym

W takim przypadku dentysta kieruje leczeniem, a pacjent wykonuje je w domu. Stomatolog daje pacjentowi zestaw ambulatoryjny ze specjalną nakładką wykonaną na miarę do jamy ustnej i żelem wybielającym, który umieści w niej podczas zastosowania w domu.

Produkt, którego używa się w tych przypadkach, ma znacznie silniejsze działanie niż ten, który zawierają produkty dostępne bez recepty. Dlatego dentysta wskaże, jak prawidłowo z niego korzystać, jak długo i jak często.

W niektórych przypadkach stosuje się go przez kilka godzin lub nawet przez całą noc, przez kilka dni lub kilka tygodni. Występują w wariantach o różnych stężeniami nadtlenku, co pozwala wybrać najlepszą opcję dla każdego przypadku.

Rezultaty zaczynają być widoczne już po tygodniu, osiągając maksymalną ekspresję po 2 do 4 tygodniach. U pacjentów o dobrych nawykach higienicznych, efekty utrzymują się rok lub dłużej.

Połączone metody wybielania zębów

Tutaj łączy się dwa poprzednie zabiegi. Metoda składa się z trzech faz:

  • Pierwszy zestaw ambulatoryjny: specjalista poinstruuje pacjenta, jak wykonać wybielanie nakładkowe w domu. Należy ich używać co najmniej 4 godziny dziennie przez około 15 dni.
  • Wybielanie gabinetowe: po 15 dniach stosowania wybielania ambulatoryjnego pacjent musi udać się do stomatologa na leczenie zimnym światłem. Trwa około 45 minut.
  • Drugi zestaw ambulatoryjny: proces ambulatoryjny powtarza się przez kolejne 15 dni.

Ten rodzaj leczenia łączonego daje najlepsze i najdłużej utrzymujące się efekty. U współpracującego pacjenta efekty można zauważyć nawet 3 lata później.

Nawyki, które szkodzą wybielaniu zębów

Istnieją pewne nawyki i zwyczaje, które mogą źle wpływać na wyniki uzyskiwane podczas wybielania zębów. W niektórych przypadkach generowane są jeszcze bardziej zauważalne pigmentacje lub plamy niż te, które istniały wcześniej:

  • Jedzenie i picie: spożywanie żywności zawierającej sztuczne barwniki, kawy, herbaty, mate, czerwonego wina, czekoladek, sosów pomidorowych lub jagodowych, może wpływać na biel zębów.
  • Tytoń: używanie tytoniu w dowolnej postaci powoduje zabarwienie zębów na żółto i brązowo.
  • Zła higiena jamy ustnej: nie przeprowadzanie odpowiedniego czyszczenia zębów i sprzyjanie gromadzeniu się płytki bakteryjnej w jamie ustnej jest czynnikiem źle wpływającym na wygląd uśmiechu. Tworzenie się kamienia nazębnego, zapalenie dziąseł i pojawianie się ubytków są bowiem konsekwencją zaniedbania higieny, która zmienia kolor zębów.
  • Uraz lub infekcja: uderzenie lub infekcja zęba może spowodować przebarwienie korony. W całym elemencie dentystycznym mogą pojawiać się odcienie żółte, niebieskawe, szare, a nawet czarne.
  • Wiek i czynniki genetyczne: tych czynników nie da się kontrolować, ale trzeba wiedzieć, że również mogą wpłynąć na estetykę uśmiechu. Należy wziąć pod uwagę własny kolor zębów i upływ czasu, który powoduje, że zęby stają się bardziej żółtawe.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Zęby – wybiel je, jedząc te 10 produktów

Wskazówki, jak przedłużyć efekty wybielania zębów

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na domowe metody wybielania zębów, czy na profesjonalne zabiegi, późniejsza pielęgnacja jest niezbędna dla zachowania uzyskanych rezultatów. Ich systematyczne wdrażanie  w życie może wydłużyć czas uzyskiwanych efektów.

Higiena jamy ustnej

Wspomnieliśmy już, że nagromadzenie płytki bakteryjnej sprzyja powstawaniu nowych plam, odkładaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu ubytków. Dlatego utrzymanie czystych zębów jest niezbędne, aby uniknąć tych powikłań i zachować biały uśmiech.

Zaleca się dokładne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach. Szczególnie, jeśli spożyje się jakikolwiek kolorowy pokarm.

Konieczne jest również nitkowanie raz dziennie. Niektórzy dentyści mogą zalecić specjalne pasty do zębów lub płyny do płukania jamy ustnej, aby zachować efekt wybielania.

Jedzenie i nawyki a metody wybielania zębów

Zwracanie uwagi na spożywanie niektórych pokarmów również może pomóc w przedłużeniu efektów wybielania.

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie lub ograniczanie spożywania pokarmów i napojów, które powodują pigmentację, takich jak curry, szafran, cola, kawa, herbata, wino lub mate. Jeśli nie można ich uniknąć, wskazane jest spożywanie ich przez słomkę, aby zmniejszyć kontakt z powierzchnią zębów.

Korzystne jest również ograniczenie spożycia kwaśnych pokarmów, które uszkadzają szkliwo, takich jak owoce cytrusowe lub ocet.

Należy też unikać tytoniu, ponieważ jak już wspomnieliśmy, pigmentuje zęby na charakterystyczny brązowy lub żółty kolor. Efekty wybielania szybko tracą swoją skuteczność, jeśli nadal palisz.

Metody wybielania zębów a wizyty stomatologiczne

Przeprowadzenie kontroli stomatologicznej po zabiegu wybielania to idealne rozwiązanie. Normalne może być pojawienie się pewnych powikłań związanych z zabiegami wybielania zębów. Na przykład możesz zauważyć nadwrażliwość, której wcześniej nie było. Objawy te jednak są zwykle tymczasowe i można je łatwo leczyć.

Ponadto zaleca się odwiedzanie dentysty regularnie, co sześć miesięcy. Regularne kontrolowanie ogólnego stanu jamy ustnej zapobiega dalszym powikłaniom.

Kawa w kubku
Napoje takie jak kawa mogą przebarwiać zęby i zrujnować już przeprowadzony zabieg wybielania zębów.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Ważna jest wcześniejsza ocena

Chcąc uzyskać atrakcyjniejszy uśmiech należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, zanim dokonamy wyboru metody wybielania zębów i zdecydujemy się na jakiś produkt. Zastosowane składniki mogą powodować nadwrażliwość zębów i dziąseł na temperatury i pewne smaki.

To nieprzyjemne uczucie w kontakcie z zimnem i gorącem jest jednak zwykle tymczasowe i ustępuje po kilku dniach.

Ale są też inne komplikacje, które należy wziąć pod uwagę, takie jak:

  • Podrażnienie dziąseł i tkanek miękkich: Zwykle dzieje się to podczas korzystania z domowych metod lub nakładek używanych w domu. Objawy te mają łagodny charakter i ustępują z czasem.
  • Wybielanie dziąseł: środek może działać na tkankę dziąseł i odbarwiać obszar poddany zabiegowi. Z biegiem czasu normalny kolor powraca.
  • Uszkodzenie tkanek zębowych: Jeśli w zębach występują szczeliny, pęknięcia lub ubytki lub szkliwo jest bardzo zużyte i rozrzedzone, wybielacz może uszkodzić tkanki. Może nawet podrażniać miazgę i powodować ból.

Z tych powodów oraz ze względu na ryzyko związane z samodzielnym nakładaniem tych produktów na zęby i dziąsła, idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wybielania przez dentystę. Przed wykonaniem zabiegu specjalista ocenia ogólny stan jamy ustnej i dobiera najbardziej odpowiednie opcje dla każdego przypadku.

Czasami pacjenci uważają, że potrzebują wybielenia, a tymczasem zwykłe czyszczenie rozwiązuje ich problemy kosmetyczne.

Z drugiej strony, jeśli w jamie ustnej występują patologie i konieczne są inne zabiegi lecznicze, należy najpierw się nimi zająć. Dentysta powinien przywrócić zdrowie jamy ustnej zanim wystawi zęby na działanie substancji wybielających, które mogą pogorszyć inne problemy.

Niezbędna pielęgnacja ze strony pacjentem

Wiesz już, że nie musisz przestać się uśmiechać, aby ukryć żółte lub przebarwione zęby. Istnieją bowiem różne metody wybielania zębów i uzyskania bielszego uśmiechu.

Osiągane efekty i czas ich trwania zależą jednak od wielu czynników. Na wyniki mają wpływ istniejące przebarwienia i pigmentacje, własne zabarwienie zębów, wiek pacjenta, pożądane odcienie bieli oraz wybrany rodzaj leczenia.

Ale również nawyki i pielęgnacja ze strony pacjenta podczas i po aplikacji mogą w znaczący sposób wpłynąć na efekty.

Zawsze zaleca się, aby skonsultować się z dentystą przed wykonaniem tego typu zabiegu. Istnieje pewne ryzyko, którego można uniknąć, za radą specjalisty. I pamiętaj, że aby wybielanie zębów zadziałało, niezbędna jest systematyczna pielęgnacja jamy ustnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moradas Estrada, Marcos. “¿ Qué material y técnica seleccionamos a la hora de realizar un blanqueamiento dental y por qué?: protocolo para evitar hipersensibilidad dental posterior.” Avances en odontoestomatología 33.3 (2017): 103-112.
  • Jaramillo Moncada, Joel David. Blanqueamiento dental con peróxido de carbamida. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
  • Begazo Gavilan, Brian Fernando. “Blanqueamiento dental a base de peróxido de hidrógeno al 35%.” (2020).
  • Pérez Villoslada, Luz Estephany. “Sensibilidad dentinaria después del blanqueamiento dental.” (2019).
  • Achachao Almerco, Kelly, and Lidia Yileng Tay Chu Jon. “Terapias para disminuir la sensibilidad por blanqueamiento dental.” Revista Estomatológica Herediana 29.4 (2019): 297-305.
  • Darriba López, Iria. “Factores técnicos que modifican el resultado del blanqueamiento vital ambulatorio, condicionando el grado de aclaramiento y los efectos secundarios.”
  • Bersezio, Cristian, et al. “Evaluación de la autopercepción de estética dental en pacientes tratados con dos modalidades distintas de blanqueamiento dental.” Revista Cubana de Estomatología 57.2 (2020).
  • Lantigua Palin, Carlos, and Alejandra Marie Rodríguez. Estudio sobre los daños físicos ocasionados en el esmalte frente a agentes químicos utilizados en las diferentes técnicas de blanqueamiento: revisión literaria. Diss. Santo Domingo: Universidad Iberoamericana (UNIBE), 2020.
  • Osorno Ruíz, Gema Jazmina. Estudio comparativo in vitro de la eficacia del blanqueamiento dental Clínico y Ambulatorio en piezas dentales extraídas realizado en las Clínicas Odontológicas UNAN-Managua en el periodo junio-octubre 2017. Diss. Universidad Nacional Autónoma de Nicaragua, Managua, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.