Masz hemoroidy? Wypróbuj te naturalne metody
Hemoroidy to powszechna przypadłość powodująca duży dyskomfort wśród społeczności. Ich wyleczenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. Hemoroidy to żyły, które znajdują się w pobliżu odbytu. Kiedy wdaje się stan zapalny pojawia się swędzenie, ból i krwawienie. Objawy nasilają się w przypadku zaparć i innych problemów z wypróżnianiem.
Leczenie waha się od domowych środków do chirurgii. Wszystko zależy od powagi i charakterystyki stanu zapalnego. W każdym razie zawsze warto zacząć od prostszych rozwiązań, a następnie w razie potrzeby sięgnąć po specjalistyczną pomoc.
Hemoroidy: środki zapobiegawcze w leczeniu
Istnieje szereg naturalnych środków i leków zapobiegawczych w leczeniu hemoroidów. Najważniejsze z nich są następujące:
• Unikaj zaparć za wszelką cenę. Trudności z wypróżnianiem zwiększają intensywność objawów. Aby temu zapobiec, utrzymuj dietę bogatą w błonnik i spożywaj dużo płynów.
• Ćwicz często. Siedzący tryb życia powoduje nasilenie objawów hemoroidalnych, szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu siedząc. Idealnym rozwiązaniem byłaby regularna aktywność fizyczna. Wioślarstwo, jazda konna i jazda na rowerze nie są zalecane.
• Unikaj niektórych pokarmów. Należą do nich kawa, ciemne napoje, czekolada, bardzo ostre potrawy, alkohol i nadmierne spożycie soli.
• Noś bawełnianą bieliznę.
Wiele osób używa środków przeczyszczających, aby uniknąć zaparć. Należy jednak zachować ostrożność i zawsze używać ich pod nadzorem lekarza. Mimo że są skuteczne, mogą powodować inne problemy.
Kremy i maści na hemoroidy
Najmniej zalecanymi kremami są te, które zawierają kortykosteroidy. Mogą powodować swędzenie i zapalenie skóry.
Objawy hemoroidów można leczyć objawowo kremami i maściami. Mimo że istnieje wiele opcji dostępnych na rynku, zawsze najlepiej jest poprosić o receptę od swojego lekarza. Najbardziej powszechnymi składnikami tych produktów są środki ściągające, o łagodnym działaniu.
Najmniej zalecane są te środki, które zawierają kortykosteroidy, ponieważ mogą powodować swędzenie i zapalenie skóry. Stosowanie kremów zwykle uzupełnia przyjmowanie leków przeciwbólowych.
Jednocześnie, najbardziej niezawodne preparaty to te, które zawierają substancje łagodzące, np. kalaminę. Chorzy w najpoważniejszych przypadkach mogą wybrać hemoroidektomię.
Czopki są innym sposobem leczenia hemoroidów. Wiele z tych produktów jest bez recepty w aptekach. Eksperci zalecają jednak ostrożność. Większość z nich zawiera kortykosteroidy i miejscowe środki przeciwbólowe, które ostatecznie mogą powodować działania niepożądane.
Bardziej specjalistyczne zabiegi
Czasami przejście na dietę i stosowanie odpowiednich maści w obszarze dotkniętym chorobą jest niewystarczające. Gdy hemoroidy są wewnętrzne i powodują wiele bólu lub krwawienia, lekarz może wykonać niektóre z następujących zabiegów:
• Elastyczne opaski – uciskają hemoroidy i powodują martwicę. Po kilku dniach odpadają same.
• Koagulacja światłem laserowym lub podczerwonym – Eksperci stosują ciepło na dotkniętym obszarze, aby wytworzyć koagulację. Hemoroidy kurczą się i znikają.
• Krioterapia – hemoroidy są zamrażane płynnym azotem. Powoduje to zapalenie w tym obszarze, a leczenie jest powolne.
• Skleroterapia zastrzykowa – w tym przypadku lekarze wstrzykują różne substancje bezpośrednio do hemoroidów, aby spowodować ich wyeliminowanie i zmniejszenie objawów.
Najpoważniejsze przypadki mogą wymagać hemoroidektomii. Jest to zabieg chirurgicznego usuwania hemoroidów. Podobnie jak w przypadku innych operacji, istnieje pewne ryzyko. Jednym z nich jest możliwość powstania zakrzepów krwi w nogach.
Rehabilitacja po operacji jest bolesna, a także powolna, dopóki leczenie się nie zakończy. Niemniej jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna.
Istnieje nowa opcja leczenia hemoroidów. To transanalna dearteryzacja hemoroidów, przeprowadzana przy użyciu Dopplera. Ta metoda została wynaleziona w 1955 roku, ale nadal nie ma wystarczających informacji na temat jej skuteczności.
Jednak nie wymaga nacięć, a ryzyko krwawienia jest niskie. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest też krótszy i mniej bolesny niż w przypadku hemoroidektomii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cintron, J., Abcarian, A. M., Abcarian, H., Makiewicz, K., & Brand, M. I. (2017). Hemorrhoids. In Complications of Anorectal Surgery: Prevention and Management. https://doi.org/10.1007/978-3-319-48406-8_4
- Lohsiriwat, V. (2012). Hemorrhoids: From basic pathophysiology to clinical management. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v18.i17.2009
- Sneider, E. B., & Maykel, J. A. (2010). Diagnosis and Management of Symptomatic Hemorrhoids. Surgical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.suc.2009.10.005
- Lohsiriwat, V. (2015). Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view. World J Gastroenterol. https://doi.org/10.3748/wjg.v21.i31.9245
- MacKay, D. J. (2001). Hemorrhoids and varicose veins: A review of treatment options. Alternative Medicine Review.
- Khubchandani, I., Paonessa, N., & Azimuddin, K. (2009). Surgical treatment of hemorrhoids. Surgical Treatment of Hemorrhoids. https://doi.org/10.1007/978-1-84800-314-9