Masło illipe: charakterystyka, zastosowania i zalety

Masło Illipe ma wiele różnych funkcji w kosmetyce. Jest również stosowany w medycynie do leczenia chorób skóry.
Masło illipe: charakterystyka, zastosowania i zalety
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2022

Masło illipe może nie jest tak popularne jak masło kakaowe czy masło shea, ale ma również właściwości odnawiające skórę. Zastosowanie go w kosmetyce wynika z jego zalet jako składnika, więc nie jest złym pomysłem włączenie go do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Ten roślinny tłuszcz jest bogaty w kwasy stearynowy, oleinowy i linolowy i podobno ma właściwości zmiękczające i odżywcze. Jest powszechnie stosowany jako składnik filtrów przeciwsłonecznych i długotrwale nawilżający. Masło illipe polecane jest również dla skóry dojrzałej i zniszczonych włosów. Czy chcesz je wypróbować?

Masło illipe – jakie są jego właściwości?

Masło illipe pochodzi z nasion, które kiełkują z gatunku Shorea stenoptera, opisanego w bazie „pożytecznych roślin tropikalnych” jako drzewo o gęstej koronie, o kształcie od stożka do półkuli, ze zwisającymi gałęziami i wysokie na około 30 metrów. Okaz pochodzi z wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej.

Orzechy drzewa dostarczają tłuszcz znany jako „łój Borneo”, „tangkawang” lub „illipe”. Kiedy ten owoc spada z gałęzi, jest zwykle myty strumieniami wody i suszony na słońcu, dzięki czemu jest gotowy do ekstrakcji tłuszczu.

Nasiona zwykle stają się kruche w wysokich temperaturach, co pomaga rozłupać skorupę w celu wydobycia i zmielenia zawartości. Proces jest kontynuowany w prasie, gdzie uzyskuje się pastę do późniejszych receptur.

Masło Shorea – bo również tak się je nazywa – ma zielonkawy kolor, gdy nie jest rafinowane. Po tej fazie staje się jasnobrązowe lub białe, w zależności od tego, jak ulega przebarwieniom. Posiada łagodny zapach i kremową konsystencję. Łatwo się emulguje, co ułatwia jego zastosowanie w formułach do pielęgnacji twarzy i włosów.

masło illipe
Masło illipe jest bogate w kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Stąd pochodzą jego liczne korzyści pielęgnacyjne.

Korzyści ze stosowania

International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (Inci Beauty) wyjaśnia, że funkcje illipe obejmują działanie zmiękczające i odżywcze. Rzućmy okiem na niektóre z innych jego zalet:

  • Jest uważane za najbardziej odżywczy rodzaj masła.
  • Dodaje elastyczności i ujędrnia skórę.
  • Jest bardzo nawilżające, dlatego zaleca się odbudowę skóry suchej i matowych włosów.
  • Chroni włosy przed elektryzowaniem i zniszczeniem z powodu działania czynników zewnętrznych. W przypadku włosów kręconych sprzyja falowaniu i plastyczności.

Ponad 95% masła illipe to fuzja lipidów.

Masło illipe

Illipe ma zastosowanie jadalne, lecznicze i kosmetyczne. Jako tłuszcz roślinny może być stosowany do produkcji czekolady, ponieważ zastępuje masło kakaowe, choć może być zastosowane maksymalnie do 5%.

Jego zastosowanie medyczne i kosmetyczne wynika z jakości składników, jakie wchłania skóra. Ponadto nadaje się również do przygotowywania olejków, past, świec i innych substancji o wielu zaletach.

Może pomóc w poprawie zdrowia twoich włosów

Działanie illipe na włosy to chyba jego najwybitniejsze dobro. Mówiąc dokładniej, intensywnie nawilża włosy zniszczone słońcem, kołtunami, chemikaliami i z powodu łamliwości.

To warzywo jest bogate w kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które wnikają we włókno włosa i poprawiają kondycję skóry głowy. Ponadto jego regularne stosowanie przywraca włosom elastyczność dzięki zawartości kwasu linolowego, który polecany jest do włosów zdrowych i odpornych.

Wystarczy, że wymieszasz odrobinę masła z maseczką lub odżywką, a zobaczysz, jak poprawi wygląd włosów. Preparat należy nakładać raz w tygodniu, pozostawić na co najmniej 5 minut i spłukać wodą.

Masło illipe jako odżywka do ust

Masło illipe działa samo w sobie jako balsam do ust oraz jako środek na gojenie owrzodzeń jamy ustnej. Jako dodatek znajdziemy je również w składzie pomadek oraz w kolorowych i niekolorowych błyszczykach do ust. W kosmetykach do ust orzechy Shorea mają właściwości nawilżające.

Mydło nawilżające

W stężeniach od 4% do 8% illipe jest używane do produkcji mydła. Kostki z tego materiału roślinnego polecane są dla skóry suchej. Jeśli masz jakiś problematyczny stan skórny, przed użyciem tych produktów skonsultuj się z dermatologiem.

illipe batoniki maślane
Masło illipe służy do przygotowania mydeł nawilżających. Polecany do skóry suchej i wrażliwej.

Składnik balsamu

Gęstość illipe dla kremów i balsamów waha się od 3% do 5% całej formuły. Kosmetyk ten sprzyja odbudowie i elastyczności komórek skóry. Dodatek nasion Shorea znacząco wzbogaca substancje znajdujące się w organizmie, ponieważ wzmacnia barierę lipidową i zatrzymuje wilgoć.

Masło illipe a inne tłuszcze roślinne

Masła roślinne mają właściwości, które czynią je wyjątkowymi w zależności od celu, do jakiego są potrzebne. Wśród wielu innych zalet masło shea jest dobre do złuszczania naskórka, zapobiegania rozstępom i ochrony przed słońcem. Masło kakaowe zapewnia również bezpośredni transport składników aktywnych do wnętrza skóry, zmniejszając podrażnienia i suchość.

Jeśli chodzi o illipe – choć może nie tak znane – pojawia się w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji wrażliwej skóry i włosów. Nie przegap okazji i wypróbuj tego wspaniałego masła do pielęgnacji ciała!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shorea stenoptera. Useful Tropical Plants. https://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Shorea+stenoptera
  • Darmawan MA, Muhammad BZ, Harahap AFP, Ramadhan MYA, Sahlan M, Haryuni, Supriyadi T, Abd-Aziz S, Gozan M. Reduction of the acidity and peroxide numbers of tengkawang butter (Shorea stenoptera) using thermal and acid activated bentonites. Heliyon. 2020 Dec 17;6(12):e05742. doi: 10.1016/j.heliyon.2020.e05742. PMID: 33364505; PMCID: PMC7750560.
  • Darmawan, Muhammad & Curie, Catia & Yusuf, Muhammad & Ramadhan, Muhammad & Harahap, Andre & Harahap, Perdana & Gozan, Misri. (2021). Preparation and Characterisation of Indigenous Tengkawang (Shorea Stenoptera) Butter for Food and Cosmetics Material. Hunan Daxue Xuebao/Journal of Hunan University Natural Sciences. 48. 156 – 165.
  • Shorea stenoptera seed butter. INCI Beauty. Francia. https://incibeauty.com/ingredients/6898-shorea-stenoptera-seed-butter
  • Hidayat, N.S., Darmawan, M.A., Intan, N., & Gozan, M. (2019). Refining and Physicochemical Test of Tengkawang oil Shorea stenoptera Origin Sintang District West Kalimantan. IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, 543.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.