Maseczki z jajka - 3 sposoby na zdrowe włosy
Trudno definitywnie rozwiązać problem suchych włosów. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwalają osiągnąć zadowalający i natychmiastowy efekt, np. maseczki z jajka. Zazwyczaj środki kosmetyczne zawierają parafinę i inne składniki syntetyczne, które przynoszą krótkotrwały efekt i stopniowo uszkadzają strukturę kapilarną włosów.
W tym artykule chcemy podzielić się 3 sposobami z wykorzystaniem jajek, które pomogą nawilżyć włosy. Maseczki z jajka są nieocenionym pożywieniem dla włosów: są bogate w witaminy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki tym sposobom będziemy mogli szczycić się oszałamiającą fryzurą.
Dobrodziejstwa jajka
Co takiego mają w sobie jajka i dlaczego warto włączyć je do swojej codzienności? Są uważane za jedne z najzdrowszych produktów pochodzenia zwierzęcego, bowiem stanowią nieocenione źródło pełnowartościowego białka.
Jajka jest jedynym produktem zawierającym wszystkie tzw. aminokwasy egzogenne, czyli te białka, których ludzki organizm samodzielnie nie wytwarza.
Dodatkowo są bogate w tłuszcze, węglowodany, witaminy i mnóstwo minerałów. Chociaż w ostatnim czasie mają złą reputację w związku z cholesterolem, tak naprawdę jajko jest niskokaloryczne i jest doskonałym źródłem lecytyny.
Żółtko natomiast wyróżnia się zawartością witaminy E i kwasów tłuszczowych omega 3. Wymienione składniki odżywcze są niezastąpionymi przeciwutleniaczami i niezwykle zdrowymi tłuszczami dla ludzkiego organizmu. Jednak oprócz kulinarnych zastosowań – jajko stanowi doskonałe remedium dla zniszczonych włosów i skóry.
Maseczki z jajka a zniszczone włosy
Jeśli zauważamy, że włosy stają się błagie, zniszczone i przesuszone: ważne aby odnaleźć skuteczny sposób nawilżania. Każdy czynnik zewnętrzny (klimat, zanieczyszczenia powietrza), jak i wewnętrzny (stres, brak składników odżywczych) może zaszkodzić strukturze włosa i zaostrzyć problem powodując liczne kompleksy.
Choć jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości włosów jest genetyka, to dobra dieta i zdrowy styl życia mogą poprawić ich kondycję. Dlatego osoby, których włosy są obarczone czynnikami genetycznymi powinny bardziej przykładać się do ich pielęgnacji.
Większość z nas marzy o długich włosach, a jednak przy ich zniszczonej strukturze istnieje konieczność systematycznego podcinania zniszczonych i rozdwojonych końcówek. Pamiętaj jednak, że dzięki naturalnym maseczkom z jajek, możemy uzyskać zaskakujące efekty już po pierwszym zastosowaniu. Jak tego dokonać? Oto 3 najskuteczniejsze sposoby.
Różne oblicza maseczki z jajka
1. Szampon z jajkiem
Bardzo prostym sposobem na odżywienie i nawilżenie suchych włosów jest zmieszanie żółtka jajka z używanym na co dzień szamponem. W ten sposób kompensujemy działanie siarczanów, które są opowiedzialne za wysuszanie włókien włosów.
Na rynku kosmetycznym występują szampony bez siarczanów, ale są znacznie droższe od naturalnych sposobów, a co więcej nie generują piany.
Jak postępować? To bardzo proste:
- Oddziel żółtko od białka i przygotuj na później.
- W czasie spieniania włosów szamponem nałóż na głowę przygotowane żółtko.
- Dobrze masuj i pozwól, aby szampon zmieszał się z żółtkiem.
- Pozostaw na 2 minuty.
- Umyj włosy tak jak zwykle.
2. Odżywka z jajek i octu
Jeśli nie jesteś w pełni zadowolona z działania swojego szamponu przeciw suchym włosom, możesz wzmocnić jego działanie poprzez zastosowanie domowej odżywki na bazie jajek i octu jabłkowego. Jajko dogłębnie odżywia strukturę włosa, natomiast ocet pozwala zmniejszyć łamliwość, wyrównuje pH i dodaje blasku.
Składniki
- 1 żółtko jaja
- 1 łyżka octu jabłkowego (15 ml)
- Możemy dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, aby poprawić aromat. Np. olejek lawendowy, pomarańczowy, miętowy, czy rozmarynowy itp.
Przygotowanie i zastosowanie
- Wymieszaj żółtko i ocet widelcem, tak aby się zemulgowały.
- Przygotuj maseczkę tuż przed jej wykorzystaniem.
- Po umyciu włosów szamponem, nałóż odżywkę na włosy.
- Pozostaw na 2 do 5 minut, następnie zmyj.
3. Maseczki z jajka – sposób z olejem i cytryną
Ten sposób zapewni Ci długotrwały i głębszy efekt. Suche włosy charakteryzują się tym, że mocno się puszą i łamią, trudno je ułożyć, a z czasem pojawia się nawet łupież suchy. Pozbędziesz się tego wraz z zastosowaniem tej maseczki. Zwalcza też wypadanie włosów.
Składniki
- 1 żółtko jaja
- 1 łyżka oleju (15 ml)
- 2 łyżki soku z cytryny (30 ml)
Przygotowanie i zastosowanie
- Wymieszaj wszystkie składniki, aż dobrze się zintegrują.
- Jeśli wolisz aby maseczka miała bardziej płynną konsystencję możesz dodać trochę wody.
- Następnie nałóż na włosy i wmasuj w skórę głowy.
- Przykryj czepkiem lub ręcznikiem.
- Pozostaw co najmniej na pół godziny. Możesz zostawić maseczkę nawet na całą noc.
- Na końcu umyj włosy tak jak każdego dnia.
Pamiętaj, że poddawanie włosów częstym zabiegom stylizacyjnym np. farbowaniu tylko pogarsza ich stan. Włosy tracą jeszcze większe ilości wody i zostają pozbawione olejków nawilżających. Możesz je wspomóc wieloma domowymi sposobami, szczególnie w okresie wakacyjnym. Maseczki z jajka są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ácidos grasos Omega-3. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-DatosEnEspanol/
- Estrucutra del pelo. http://consumidores.msd.com.mx/enfermedades/calvicie/estructura-del-pelo.xhtml
- Lecciones sobre el huevo. http://ineh.com.ec/wp-content/uploads/2018/02/lecciones-sobre-el-huevo.pdf#page=155
- Guía de Buenas Prácticas de Higiene para la Elaboración de Ovoproductos (Huevo líquido pasteurizado refrigerado y huevo cocido). http://www.aecosan.msssi.gob.es/AECOSAN/docs/documentos/seguridad_alimentaria/gestion_riesgos/OVOPRODUCTOS_1.pdf
- Arzeni, Carolina. (2014). Modificación molecular y funcional de proteínas de clara de huevo mediante ultrasonidos de alta intensidad: aplicación de esta tecnología al diseño de nanovehículos para ácido fólico. (Tesis Doctoral. Facultad de Ciencias Exactas y Naturales. Universidad de Buenos Aires.). Recuperado de http://hdl.handle.net/20.500.12110/tesis_n5480_Arzeni