Lekarstwo na COVID-19 jest obecnie w fazie opracowywania
Cztery największe federacje farmaceutyczne na świecie ogłosiły, że testują już 30 różnych leków przeciwwirusowych w celu znalezienia sposobu na zapobieganie infekcji i leczenie choroby koronawirusowej COVID-19.
Wskazały również, że oceniają obecnie skuteczność różnych specyfików. A to oznacza, że mogą również znaleźć sposób na opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.
Odpowiednie oświadczenie na ten temat wygłosili wspólnie przedstawiciele następujących instytucji i organizacji:
- Międzynarodowej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego (oryg. International Federation of Pharmaceutical Manufacturers & Associations – IFPMA),
- Europejskiej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego (oryg. European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations – EFPIA),
- Amerykańskich Badań i Producentów Farmaceutycznych (oryg. Pharmaceutical Research and Manufacturers of America – PhRMA)
- oraz Koreańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Farmaceutycznego (oryg. Korean Research-based Pharmaceutical Industry Association – KRPIA).
Dodali oni także, że przemysł farmaceutyczny nieustannie pracuje nad tym, by osiągnąć maksymalną zbieżność wysiłków, które mogą zjednoczyć sam przemysł. Ale wymaga on również udziału państwowych organów ds. zdrowia publicznego, organizacji zajmujących się służbą zdrowia, a także innych pracowników naukowych i badaczy.
Dzieje się tak dlatego, że wspomniane federacje chcą osiągnąć cel dzięki wspólnym programom badawczo-rozwojowym.
Obecnie leki na chorobę COVID-19 są wciąż w trakcie opracowywania
Wiele firm farmaceutycznych pracuje obecnie nad opracowaniem leków (być może także szczepionki) dla COVID-19. Oczywiście w celu zapewnienia ochrony przed tą chorobą. Chiny ogłosiły, że pierwsze szczepionki o charakterze interwencyjnym będą dostępne już w kwietniu 2020 r.
Początkowo naukowcy zaczęli badać sprawdzone już wcześniej leki przeciwwirusowe, które są skuteczne przeciwko chorobom takim jak HIV i Ebola. Obecnie prowadzą już oni kilka różnych badań klinicznych połączonych z przeglądem dostępnej literatury na temat tych leków.
Druga linia badań ma na celu analizę działania inhibitorów ACE na koronawirusa SARS-CoV-2. Takie inhibitory wykazały obiecujące właściwości w przypadku choroby koronawirusowej COVID-19.
W tej chwili amerykańskie laboratorium AbbVie przeprowadza badania na kombinacją dwóch leków przeciwwirusowych: lopinawiru i rytonawiru. Z kolei firmy takie jak Roche, Merck i Bayer badają uważnie interferon. Natomiast GlaxoSmithKline (GSK) bada potencjał zanamiwiru, a Gilead analizuje remdesivir.
Przemysł farmaceutyczny ocenia także inne środki przeciwwirusowe, które mogłyby posłużyć do wyleczenia choroby koronawirusowej COVID-19.
Leki na COVID-19 – farmaceutyki
Powinieneś także wiedzieć o tym, że japońska firma farmaceutyczna Takeda również testuje nowe leki. Jednym z nich jest środek wywodzący się z osocza krwi, który zdaniem ekspertów może być w stanie leczyć osoby z wysokim ryzykiem zarażenia koronawirusem.
Ze swojej strony Pfizer ogłosił też, że przyspieszy wstępną ocenę niektórych związków przeciwwirusowych, które były już w trakcie opracowywania przed pojawieniem się tej epidemii.
Laboratorium to zapewniło, że dysponuje już lekami klasyfikowanymi jako inhibitory replikacji koronawirusów, innych niż wywołujący chorobę COVID-19. Wskazuje to, że ostateczne ustalenia mogą być bliskie.
I na koniec firma farmaceutyczna o nazwie Regeneron Pharmaceuticals poinformowała, że współpracuje z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej w Stanach Zjednoczonych (oryg. Department of Health and Human Services – HHS) w celu stworzenia jednego lub więcej leków i metod leczenia, które pozwolą nam skutecznie stawić czoła obecnej epidemii.
Leki na COVID-19 – szczepionki
Naukowcy pracują nie tylko nad lekami, ale również nad szczepionką koronawirusową. Ponadto firma Janssen, znana w niektórych kręgach jako Sanofi Pasteur, która jest częścią działu farmaceutycznego Johnson & Johnson, zobowiązała się do opracowania szczepionki w możliwie krótkim czasie. Podobna sytuacja ma miejsce na przykład w GlaxoSmithKline.
Te i inne firmy farmaceutyczne pracują jednocześnie nad różnymi rodzajami szczepionek. Niektóre z nich miałyby mieć jedynie tymczasowy efekt, podczas gdy inne mają na celu zapewnienie bardziej trwałego rozwiązania.
Niektóre gazety w Ameryce Północnej zauważyły także, że Narodowe Instytuty Zdrowia w Stanach Zjednoczonych (oryg. National Institutes of Health – NIH) także bierze intensywny udział w tym „wyścigu”.
W rzeczywistości jego zarząd wspomniał między innymi o udanych wynikach badań przeprowadzonych na myszach. Naukowcy ogłosili także, że wkrótce rozpoczną się testy z młodymi, zdrowymi ochotnikami.
Tymczasem informacje dobiegające z Chin podkreślają, że pierwsze szczepionki na nagłe przypadki zachorowania na COVID-19 będą dostępne w tym kraju już w kwietniu.
Ogólnie rzecz biorąc opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 jest jednym z priorytetów licznych firm farmaceutycznych i Narodowego Instytutu Zdrowia.
Obawy dr. Petera Daszaka
Dr Peter Daszak, naukowiec zajmujący się chorobami zakaźnymi i członek organizacji naukowej EcoHealth Alliance, stwierdził publicznie, że świat reaguje w nieprawidłowy sposób na pojawienie się choroby COVID-19. Jego zdaniem opracowanie szczepionki na koronawirusa nie powstrzyma tej epidemii, której kolejna fala wybuchnie już wkrótce.
Jako przykład podał przypadek zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Opracowanie szczepionki przeciwko tej chorobie po prostu likwiduje jedną z wielu możliwości zarażenia się.
Ponadto lekarz ten odniósł się także do HIV. Powiedział on, że wiele lat po jego pojawieniu się lekarze nadal stosują leczenie objawowe. I do dziś nadal nie ma na niego szczepionek.
Dr Daszak wskazał także, że właściwą reakcją na COVID-19 jest zmiana sposobu, w jaki ludzie wpływają na świat. W szczególności musimy regulować nasz kontakt z dziką przyrodą. Wynika to z faktu, że większość tych wirusów pochodzi od zwierząt, z którymi ludzie mają kontakt podczas na przykład wycinki lasu, budowy dróg i kłusownictwa.
Przeczytaj również: Nawozy ekologiczne – odżyw swoje rośliny!
Podsumowanie naszego dzisiejszego artykułu
Ogólnie rzecz biorąc naukowcy ciągle pracują nad specjalnymi metodami leczenia choroby COVID-19. Chociaż przemysł farmaceutyczny podejmuje wiele wysiłków, aby opracować odpowiedni lek przeciwwirusowy lub szczepionkę, prawda jest taka, że wciąż jesteśmy w fazie eksperymentalnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lissardy, G., & BBC. (2020, 9 marzo). “Estamos encarando epidemias como el covid-19 de forma equivocada”: entrevista con el ecólogo de enfermedades Peter Daszak. Recuperado 10 marzo, 2020, de https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-51796442
- Ahmed, Syed Faraz, Ahmed A. Quadeer, and Matthew R. McKay. “Preliminary identification of potential vaccine targets for the COVID-19 coronavirus (SARS-CoV-2) based on SARS-CoV immunological studies.” Viruses 12.3 (2020): 254.
- Dhama, Kuldeep, et al. “Coronavirus Disease 2019–COVID-19.” (2020).