Leczenie cukrzycy roślinami – 5 najlepszych naparów
Według statystyk opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) leczenie cukrzycy wciąż jest sprawą budzącą wielkie zaniepokojenie. Pomimo alarmów i rozgłosu, choroba ta nadal jest powodem wielu milionów zgonów na całym świecie.
Prawidłowe leczenie cukrzycy bez wątpienia stanowi klucz do zachowania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Jego zaniedbanie prowadzi do rozwoju poważnych chorób serca, niewydolności nerek, zgorzeli, ślepoty, a nawet śmierci.
Poznaj dziś z nami najważniejsze fakty na temat cukrzycy oraz dowiedz się, które z roślin w naturalny sposób pomagają kontrolować poziom glukozy we krwi. Z ich pomocą ustabilizujesz cukier oraz wzmocnisz ogólne funkcje poszczególnych narządów.
Diagnoza i leczenie cukrzycy – co warto wiedzieć?
Cukrzyca to przewlekłe schorzenie z grupy chorób metabolicznych, którego przyczyną są zaburzenia w produkcji insuliny przez trzustkę albo sytuacja, w której organizm nie wykorzystuje insuliny przez siebie wytworzonej.
Jeśli problem nie zostanie w naturalny sposób uregulowany, następuje wzrost stężenia cukru we krwi oraz pojawia ryzyko uszkodzenia wielu witanych narządów.
Generalnie cukrzyca występuje pod trzema różnymi postaciami:
- Cukrzyca typu 1, czyli trzustka nie syntetyzuje insuliny w poprawny sposób.
- Z kolei cukrzyca typu 2 związana z niezdolnością organizmu do prawidłowego wykorzystywania wyprodukowanej przez trzustkę insuliny.
- Cukrzyca ciężarnych to przejściowe zaburzenie, które pojawia się u kobiet w ciąży. Ustępuje całkowicie po przyjściu dziecka na świat.
Najczęściej występujące objawy cukrzycy
- Niewyraźne widzenie
- Zwiększone odczuwanie pragnienia
- Nadmierne zmęczenie organizmu
- Częste parcie na pęcherz
- Częste odczuwanie głodu
- Stopniowa utrata masy ciała
Czy istnieje lek na cukrzycę?
Jak dotąd naukowcom nie udało się opracować leku, który byłby w stanie całkowicie wyleczyć cukrzycę. W każdym przypadku choroba ta powinna być leczona pod nadzorem lekarza i przy zastosowaniu odpowiednich leków.
Dodatkowo diabetycy powinni zadbać o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.
Strategia tradycyjnego leczenia cukrzycy bazuje na tych trzech podstawowych czynnikach. Zwolennicy naturalnej medycyny dorzucają jeszcze jedno remedium – a mianowicie, rośliny lecznicze, które w naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób pomagają ustabilizować poziom glukozy we krwi.
Rośliny, które wspierają leczenie cukrzycy – poznaj 5 przykładów
Natura dostarcza nam spory wachlarz roślin leczniczych, które pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią one zamiennika kuracji leczniczej przepisanej przez lekarza, lecz tylko są jej wartościowych uzupełnieniem.
Zanim sięgniesz po lecznicze napary, skonsultuj się ze swoim lekarzem odnośnie możliwych przeciwwskazań do ich stosowania właśnie w twoim przypadku. Czasami mogą one bowiem wchodzić w reakcje ze składnikami przyjmowanych leków.
Poniżej znajdziesz listę roślin, które najskuteczniej wspomagają leczenie cukrzycy.
1. Ekstrakt z kory Croton guatemalensis
Croton guatemalensis to roślina pochodząca z Meksyku i Kolumbii. Wywar z jej kory charakteryzuje się silnymi właściwościami regulującymi poziom cukru we krwi, przeciwgorączkowymi i orzeźwiającymi.
Kora tego drzewa od dawien dawna jest stosowana między innymi do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. W naturalny sposób wspomaga ona pracę trzustki oraz stymuluje ją do wydzielania insuliny, a także wspomaga prawidłowy metabolizm węglowodanów. W efekcie prowadzi także do obniżenia cukru we krwi.
Stosowanie preparatu ziołowego z Croton guatemalensis jest zalecane pacjentom chorującym na cukrzycę typu 1 i 2. Działa on stymulująco na apetyt, a także pomaga kontrolować pragnienie oraz obniża gorączkę. Chociaż jego smak jest gorzki, korzyści, jakich dostarcza organizmowi, są ogromne!
Składniki leczniczego naparu
- 1 łyżka stołowa suszonej kory Croton guatemalensis (20 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania i spożywanie
- Zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej korę Croton guatemalensis. Przykryj i odstaw do ostudzenia w chłodne miejsce. Zaparzaj przez całą noc.
- Następnego dnia przecedź napar przez sitko.
- Aby uzyskać jak najlpesze efekty, pij filiżankę naparu codziennie rano na pusty żołądek.
Przeczytaj również artykuł: Trzustka – zatroszcz się o nią
2. Gymnema silvestre
Gymnema silvestre to naturalnie występujące zioło w Indiach, w strefach tropikalnych. Można ją nabyć w formie ziołowego suplementu diety, który znakomicie wspomaga leczenie cukrzycy. Nie na darmo wśród Hindusów zyskała miano „niszczyciela cukru”.
Liście tej leczniczej rośliny zawierają substancje, które hamują uwalnianie cukru oraz poprawiają wykorzystanie glukozy w organizmie. Ponadto wykazują silne właściwości moczopędne, odchudzające, przeciwzapalne i oczyszczające. Znakomicie radzą więc sobie nie tylko z cukrzycą, ale także z otyłością i zapaleniem stawów.
Po wypiciu naparu z liści gymnenma silvestre lub spożyciu ich w formie suplementu zmniejsza się ochota na spożycie słodkich substancji. Dzieje się tak, ponieważ funkcje zawartych w tej roślinie substancji wykazują duże podobieństwo do funkcji cząsteczek glukozy – czyli hamują proces przyswajania cukru.
Roślina ta doskonale sprawdza się zarówno w leczeniu cukrzycy, jak i w profilaktyce. Wystarczy jedna filiżanka naparu dziennie, a skutecznie ochronisz swój organizm przed niekontrolowanymi wahaniami stężenia glukozy we krwi.
Składniki naparu
- 1 łyżka suszonych liści Gymnema silvestre (15 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania i spożywanie
- Zagotuj wodę. Kiedy zacznie bulgotać, dodaj do niej suszone liście Gymnea silvestre i gotuj jeszcze przez około 10 minut.
- Następnie zdejmij z ognia i odstaw do ostudzenia.
- Kiedy napar się ostudzi, przecedź go przez sitko i wypij.
- Pij dwie filiżanki naparu dziennie.
3. Eukaliptus
Eukaliptus to roślina słynąca z właściwości łagodzących dolegliwości układu oddechowego. Niewielu z nas jednak wie, że liście tej leczniczej rośliny wykazują również działanie stabilizujące poziom cukru we krwi, wykrztuśne, antyseptyczne, przeciwzapalne oraz obniżające gorączkę.
Ten cały wachlarz leczniczych właściwości sprawia, że napar z eukaliptusa świetnie wspomaga leczenie cukrzycy. Możesz po niego sięgać również w celach profilaktycznych, aby zapobiegać rozwojowi cukrzycy.
Składniki naparu
- 30 g świeżych bądź suszonych liści eukaliptusa
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania i spożywanie
- Jeśli stosujesz świeże liście eukaliptusa, w pierwszej kolejności dokładnie je opłucz wodą.
- Następnie zagotuj wodę. Kiedy zacznie bulgotać, dodaj do niej liście eukaliptusa i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez około 10 minut, aby wydobyć z nich maksimum leczniczych substancji.
- Po ostudzeniu, przecedź napar przez sitko i wypij.
- Pij napar z eukaliptusa o dowolnej porze.
4. Cynamon
Chociaż cynamon ma słodki smak, jest on ponadto wielkim sprzymierzeńcem zdrowia ludzi chorujących na cukrzycę. Ta pochodząca z Indii aromatyczna przyprawa wykazuje silne właściwości ułatwiające trawienie, stymulujące układ nerwowy, regulujące poziom cukru we krwi, antyseptyczne i wiatropędne.
Jak wyżej wspomniano, cynamon pomaga w naturalny i całkowicie bezpieczny dla organizmu sposób stabilizować poziom cukru we krwi, a także stymuluje receptory insuliny, dzięki czemu stanowi znakomite wsparcie farmakologicznej kuracji.
Składniki naparu
- 2 laski cynamonu
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania i spożywanie
- Zagotuj wodę. Kiedy zacznie bulgotać, zdejmij z ognia i dodaj dwie laski cynamonu.
- Odstaw do zaparzenia na około 10 minut, a następnie wypij.
- Pij napar z cynamonu raz dziennie, najlepiej przed południem lub w porze popołudniowej.
Przeczytaj również artykuł: Cynamon – domowy środek do walki z cukrzycą
5. Stewia
Stewia to popularny słodzik pochodzący z Brazylii i Paragwaju. Liście tej rośliny mają silne działanie obniżające nadciśnienie tętnicze krwi, diuretyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Jakby tego było mało, znakomicie niwelują również poziom cukru we krwi.
Zadziwiający jest fakt, że słodsza o około 50 razy od cukru stewia nie posiada w swym składzie węglowodanów. Zawarte w niej substancje aktywne stymulują komórki trzustki do produkcji insuliny, obniżając również stężenie glukozy we krwi.
Składniki naparu
- Kilka listków stewii (15 g)
- ½ szklanki wody (125 ml)
Sposób przygotowania i spożycie
- Zagotuj wodę. Kiedy zacznie bulgotać, zdejmij z ognia i dodaj kilka listków stewii.
- Odstaw do zaparzenia na około 10 minut, a następnie wypij.
- Pij napar z liści stewii raz dziennie, najlepiej przed południem lub w porze popołudniowej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ansari P, Flatt PR, Harriott P, Abdel-Wahab YHA. Insulinotropic and antidiabetic properties of Eucalyptus citriodora leaves and isolation of bioactive phytomolecules. J Pharm Pharmacol. 2021 Jul 7;73(8):1049-1061.
- Araya-Quintanilla F, Gutiérrez-Espinoza H, Cuyul-Vásquez I, Pavez L. Effectiveness of aloe vera in patients with type 2 Diabetes Mellitus and pre-diabetes: An overview of systematic reviews. Diabetes Metab Syndr. 2021 Nov-Dec;15(6):102292.
- Ajami M, Seyfi M, Abdollah Pouri Hosseini F, Naseri P, Velayati A, Mahmoudnia F, Zahedirad M, Hajifaraji M. Effects of stevia on glycemic and lipid profile of type 2 diabetic patients: A randomized controlled trial. Avicenna J Phytomed. 2020 Mar-Apr;10(2):118-127.
- Deyno S, Eneyew K, Seyfe S, Tuyiringire N, Peter EL, Muluye RA, Tolo CU, Ogwang PE. Efficacy and safety of cinnamon in type 2 diabetes mellitus and pre-diabetes patients: A meta-analysis and meta-regression. Diabetes Res Clin Pract. 2019 Oct;156:107815.
- Devangan S, Varghese B, Johny E, Gurram S, Adela R. The effect of Gymnema sylvestre supplementation on glycemic control in type 2 diabetes patients: A systematic review and meta-analysis. Phytother Res. 2021 Dec;35(12):6802-6812.
- Kim D, Kang MK, Kang YH. Eucalyptol Blocks Diabetes-Associated Disruption of Tight Junction and Blood Retinal Barrier in Retinal Pigment Epithelial Cells and Diabetic Eyes. Curr Dev Nutr. 2020 May 29;4(Suppl 2):413.
- Mahmoudzadeh-Sagheb H, Heidari Z, Bokaeian M, Moudi B. Antidiabetic effects of Eucalyptus globulus on pancreatic islets: a stereological study. Folia Morphol (Warsz). 2010 May;69(2):112-8.
- Sánchez M, González-Burgos E, Iglesias I, Gómez-Serranillos MP. Pharmacological Update Properties of Aloe Vera and its Major Active Constituents. Molecules. 2020 Mar 13;25(6):1324.
- Tiwari P, Ahmad K, Baig MH. Gymnema sylvestre for Diabetes: From Traditional Herb to Future’s Therapeutic. Curr Pharm Des. 2017;23(11):1667-1676.
- van Ommen B, Wopereis S, van Empelen P, van Keulen HM, Otten W, Kasteleyn M, Molema JJW, de Hoogh IM, Chavannes NH, Numans ME, Evers AWM, Pijl H. From Diabetes Care to Diabetes Cure-The Integration of Systems Biology, eHealth, and Behavioral Change. Front Endocrinol (Lausanne). 2018 Jan 22;8:381.